2021−2022 yillarda O‘zbekistondagi mahalla qo‘mitalari uchun 1,7 trln so‘mga (2 fevral holatiga ko‘ra 161,6 mln dollar) 2951 ta bino qurilishi rejalashtirilgan. Bu Vazirlar Mahkamasining 1 fevraldagi «2021−2022 yillarda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari majmualarini tashkil etishning maqsadli dasturini tasdiqlash to‘g‘risida» qarorida belgilangan.
Dasturning birinchi bosqichiga ko‘ra, 2021 yilda 1881 ta bino qurilishi kutilmoqda, buning uchun 1,069 trln so‘m ajratiladi. Mablag‘larning 866,5 mlrd so‘mi davlat-xususiy sheriklik asosida, qolgan 203,4 mlrd so‘mi mahalliy byudjetlarning qo‘shimcha mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
Ikkinchi bosqichda — 2022 yilda — mamlakat bo‘ylab yana 1070 ta fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari binolari quriladi. Buning uchun yana 633,3 mlrd so‘m ajratiladi. Shundan 485,2 mlrd so‘m qismi davlat-xususiy sheriklik asosida, 148,1 mlrd so‘mi mahalliy byudjetlar asosida moliyalashtiriladi.
Hujjatda ko‘rsatilishicha, «Mintaqaviy elektr tarmoqlari», «O‘ztransgaz» va «O‘zbektelekom» kompaniyalaridan mablag‘lar tashqi muhandislik va transport kommunikatsiyalari, elektr energiyasi, gaz ta’minoti va binolarni aloqa bilan ta’minlash uchun jalb qilinadi. Shu bilan birga, yo‘llarning qurilishi, kanalizatsiya va suv ta’minoti mintaqalarning mahalliy byudjetlarining qo‘shimcha mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
O‘z navbatida, yangi binolarni mebel, maishiy texnika va boshqa jihozlar bilan ta’minlash xarajatlari «Mahalla» xayriya jamoat fondi, xokimiyatlarning grantlari, kreditlari va qo‘shimcha mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
Har bir Mahalla qo‘mitasi binosida Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi bo‘limi hamda «Mahalla» fondi joylashtiriladi.
Avvalroq, 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab mahalla qo‘mitalari xodimlari pedagogik va moliyaviy-iqtisodiy yo‘nalishdagi universitetlarda ijtimoiy ishchi mutaxassisligini o‘rganishlari mumkinligi ma’lum qilingan edi.

В 2021—2022 годах в Узбекистане для махаллинских комитетов планируется построить 2951 здание на 1,7 трлн сумов (161,6 млн долларов по курсу ЦБ на 2 февраля). Об этом говорится в постановлении Кабинета министров от 1 февраля «Об утверждении адресной программы по организации комплексов органов самоуправления граждан на 2021−2022 годы» (ПКМ-46).
В рамках реализации первого этапа программы в 2021 году ожидается строительство 1881 здания, на что направят 1,069 трлн сумов. Из этой суммы 866,5 млрд сумов профинансируют на основе государственно-частного партнерства, остальные 203,4 млрд сумов — за счёт дополнительных средств местных бюджетов.
На втором этапе — в 2022 году — по всей стране появятся еще 1070 зданий органов самоуправления граждан. Для этого выделят еще 633,3 млрд сумов. На основе ГЧП — 485,2 млрд, средств местных бюджетов — 148,1 млрд сумов.
В документе указано, что для проведения к зданиям внешних инженерно-транспортных коммуникаций, электроэнергии, газоснабжения и связи будут привлечены средства компаний «Региональные электрические сети», «Узтрансгаз» и «Узбектелеком». В то же время, строительство дорог, проведение канализации и водоснабжение профинансируют за счет дополнительных средств местных бюджетов регионов.
В свою очередь, расходы на обеспечение новых зданий мебелью, техникой и другим оборудованием будут покрываться с помощью средств благотворительного общественного фонда «Махалла», грантов, кредитов и дополнительных средств хокимиятов.
В каждом здании махаллинского комитета разместятся отделения Министерства по поддержке махалли и семьи, а также фонда «Махалла».
Ранее стало известно, что с 2021/2022 учебного года сотрудники махаллинских комитетов смогут обучиться специальности социального работника в вузах педагогической и финансово-экономической направленности.
Во время визита президента в Бухарскую область говорилось, что от председателей махаллей теперь «требуется быть эффективными менеджерами и локальными управленцами».