O‘zbekistonda yuridik shaxslarning jinoiy javobgarligi institutini joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu haqda adliya vaziri Ruslanbek Davletov 11 sentyabr kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida «Gazeta.uz» savoliga javob berar ekan ma’lum qildi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda faqat jismoniy shaxslar jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkin, yuridik shaxslar (kompaniyalar) esa jinoyat sub’ekti emas va faqat ma’muriy javobgarlikka tortiladi. Ushbu amaliyot boshqa mamlakatlarda ham bo‘lgan, ammo vaqt o‘tishi bilan u o‘zgarishni boshladi. Masalan, Buyuk Britaniyada poraxo‘rlik to‘g‘risidagi qonunda kompaniyalar pora berish harakatining oldini olmagani uchun javobgarlikka tortiladi.
Ruslanbek Davletovning fikriga ko‘ra, O‘zbekistondagi korporativ javobgarlik rivojlanmasdan qolmoqda.
«Bugungi kunda O‘zbekistonda korporativ javobgarlik rivojlanmay qolgan. Hamma narsa ma’muriy javobgarlik, jinoiy javobgarlik — jismoniy shaxslar uchun. Shaxsga emas, kompaniyaga nisbatan korporativ javobgarlik rivojlanishi kerak. Shunda mas’uliya bo‘ladi. Hattoki korrupsiya masalalarida ham jinoyat huquqida korporativ jinoiy javobgarlikni rivojlantirish kerak», — dedi u.
Adliya vazirligi rahbari O‘zbekiston telekommunikatsiya sohasidagi korrupsion mojaroni misol qilib keltirdi. O‘shanda mobil operatorlarining asosiy kompaniyalari AQSH va Niderlandiya hukumatlariga yirik miqdorda jarima to‘lagan edi.
«Mana, bizda Ucell va boshqa kompaniyalar bilan bo‘lgan ishlarda ko‘rdilaringiz-ku. Amerika nima qildi? Hammasini, kerak bo‘lsa, tizzasiga o‘tqizib qo‘ydi. Kompaniyalar milliardlab (dollar) jarima to‘ladi. Shuning uchun biz intellektual mulk sohasida ham korporativ javobgarlikni rivojlantirishimiz kerak», — dedi Ruslanbek Davletov.
Bir necha yil muqaddam AQSH regulyatorlari Rossiyaning MTS aloqa operatori, Veon (sobiq VimpelKom, Beyeline brendi) va Shvetsiya Telia (avval — VimpelCom, Beeline brendi), Shvetsiyaning Telia (avval — TeliaSonera, Ucell brendi) kompaniyalariga qarshi korrupsiyaga qarshi tergovlarni boshlagan edi. Amerika hukumatining fikriga ko‘ra, kompaniyalar mamlakatning telekommunikatsiya bozoriga kirish uchun «O‘zbekistonning sobiq prezidentining oilasi bilan bog‘liq» tuzilmalarga pora bergan.
Natijada, 2019 yil mart oyida MTS kelishuv bitimini tuzdi va AQSH hukumatiga 850 million dollar miqdorida jarima to‘lashga rozi bo‘ldi. Veon AQSHga 2016 yil fevral oyida tinchlik shartnomasi shartlariga binoan 795 million dollar miqdorida jarima to‘ladi. Telia esa 2017 yil sentyabr oyida AQSH va Gollandiya rasmiylariga 965 million dollar to‘ladi.

В Узбекистане планируется внедрить институт уголовной ответственности юридических лиц. Об этом сообщил министр юстиции Русланбек Давлетов, отвечая на вопрос «Газеты.uz» на пресс-конференции 11 сентября.
Сегодня в Узбекистане к уголовной ответственности можно привлечь только физических лиц, в то время как юридические лица (компании) не являются субъектами преступления и могут привлекаться только к административной ответственности. Такая практика была в других странах, но с течением времени начала меняться. Например, в Великобритании закон о взяточничестве накладывает уголовную ответственность на компании за неспособность предотвратить акт взятки.
Русланбек Давлетов считает, что корпоративная ответственность в Узбекистане осталась неразвитой.
«К административной ответственности, к уголовной ответственности привлекается лицо. Нужно, чтобы развивалась корпоративная ответственность, а не ответственность в отношении определенного лица. Тогда будет ответственность. Даже в вопросах коррупции в уголовном праве нужно развивать корпоративную уголовную ответственность», — заявил он.
Глава Минюста привел в пример коррупционный скандал в телекоммуникационной сфере Узбекистана, в результате чего головные компании мобильных операторов выплатили штрафы властям США и Нидерландов.
«Вы же видели, что произошло в делах компании Ucell и других? Что сделала Америка? Всех посадила на коленки. Компании заплатили миллиардные штрафы. Поэтому мы хотим развивать корпоративную ответственность и в сфере интеллектуальной собственности», — сказал Русланбек Давлетов.
Несколько лет назад регуляторы США начали антикоррупционное расследование в отношении российского оператора связи МТС, компании Veon (ранее — VimpelCom, бренд Beeline) и шведская Telia (ранее — TeliaSonera, бренд Ucell). По утверждению американских властей, компании передали взятки структурам, «связанным с семьей бывшего президента Узбекистана», для выхода на телекоммуникационный рынок страны.
В итоге в марте 2019 года МТС заключил мировое соглашение и согласился выплатить властям США штраф в 850 млн долларов. Компания VEON в феврале 2016 года по условиям мирного соглашения выплатила США штраф в 795 млн долларов. Telia в сентябре 2017 года выплатила властям США и Нидерландов 965 млн долларов.