25 aprel soat 10:00 holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda koronavirus infeksiyasi qayd etilganlar soni 1836 nafarni tashkil qilmoqda. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi xabar qildi.
Bosh davlat sanitariya nazoratchisi Nurmat Otabekov so‘zlariga ko‘ra, hozirda Toshkentdagi uchta tibbiyot muassasasida 314 kishi davolanmoqda, ulardan 77 nafarida klinik pnevmoniya belgilari mavjud.
Virusologiya ilmiy-tekshirish instituti klinikasida 103 bemor davolanmoqda, 30 nafarida pnevmoniya klinik belgilari kuzatilyapti, 2 nafarining ahvoli og‘ir, 1 nafarining ahvoli o‘ta og‘ir.
Epidemiologiya-mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy tekshirish institutida davolanayotgan 66 bemordan 2 nafarining ahvoli og‘ir.
Toshkent tibbiyot akademiyasi ko‘p tarmoqli klinikasida davolanayotgan 145 bemordan 47 nafarida pnevmoniya klinik belgilari kuzatilyapti, 3 nafarining ahvoli og‘ir, 1 nafarining ahvoli o‘ta og‘ir, deb baholanyapti.
Hozirgi vaqtga kelib, 85 ming fuqaro karantin muddatini statsionar va uy sharoitida o‘tayapti, dedi Nurmat Otabekov.
Koronavirus infeksiyasidan sog‘ayganlar soni hozirda 621 kishini tashkil etmoqda. Sakkiz kishi hayotdan ko‘z yumgan.
Ma’lumot uchun, AQSHdagi Jons Xopkins universitetining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda dunyo bo‘ylab 2,79 milliondan ziyod odamlarda koronavirus infeksiyasi aniqlangan. Bundan 781 382 nafari infeksiyadan sog‘aygan, 195 920 nafar bemor vafot etgan.

По состоянию 10:00 25 апреля число подтвержденных в Узбекистане случаев заражения коронавирусной инфекцией составляет 1836. Об этом сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Как рассказал главный государственный санитарный инспектор страны Нурмат Атабеков, в Ташкенте в клинике НИИ вирусологии на лечении находятся 103 пациента, у 30 из них имеются клинические признаки пневмонии, состояние 2 тяжелое, из них 1 — крайне тяжелое.
В клинике НИИ эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний лечатся 66 человек, состояние 2 пациентов тяжелое.
В многопрофильной клинике Ташкентской медицинской академии лечение получают 145 человек, у 47 наблюдается пневмония, состояние 3 пациентов тяжелое, 1 — крайне тяжелое.
Согласно озвученным данным, на домашнем и стационарном карантине находятся более 85 тысяч человек.
К настоящему времени от коронавируса выздоровел 621 человек, или 34,4% от всех заболевших. Нурмат Атабеков назвал это «очень хорошим показателем». Восемь пациентов скончались от осложнений, вызванных коронавирусом.
Нурмат Атабеков призвал всех жителей Узбекистана оставаться дома и не искать причин для выхода на улицу. «Никто не может гарантировать, что рядом нет инфекции», — отметил он.