Farg‘ona viloyatidagi tumanlardan birida maktabning 3-sinf o‘quvchisi xuddi shu maktabning 11-sinf o‘quvchisi tomonidan zo‘rlandi, deya xabar qildi O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga.
Hodisa sentyabr oyi boshida qurilishi yakuniga yetkazilmagan yer uchastkasidagi vagonda sodir bo‘lgan. Jabrlanuvchining so‘zlariga ko‘ra, yuqori sinf o‘quvchisi kimdir voqeadan xabardor bo‘lsa so‘yib tashlash bilan qo‘rqitgan.
Noyabr oyida o‘tkazilgan ekspertizalar hujum qilgan o‘quvchining jinoyatga aloqador ekanini tasdiqladi. O‘smir Jinoyat kodeksining 119-moddasi 4-qismida (jabrlanuvchining o‘n sakkiz yoshga to‘lmaganligi aybdorga ayon bo‘lgan holda jinsiy ehtiyojni zo‘rlik ishlatib g‘ayritabiiy usulda qondirish) bo‘yicha aybini to‘liq tan oldi. 26 noyabr kuni unga nisbatan sudgacha uy qamog‘i shaklidagi cheklov chorasi qo‘llanildi.

Ученик 3-го класса школы в одном из районов Ферганской области подвергся сексуальному насилию со стороны ученика 11-го класса этой же школы, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Инцидент произошел в начале сентября в вагоне на земельном участке с недостроенным строительством. По словам пострадавшего (9 лет), старшеклассник (16 лет) угрожал, что зарежет его, если кто-то узнает о произошедшем.
Экспертизы, проведенные в ноябре, подтвердили причастность нападавшего к преступлению. Подросток полностью признал вину по части 4 статьи 119 Уголовного кодекса (насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме, совершенные в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего 14 лет). 26 ноября в отношении него до суда избрана мера пресечения в виде домашнего ареста.