O‘zbekiston Bosh prokuraturasi Tojikiston Bosh prokuraturasi so‘rovi bo‘yicha mahkum Yoqub Axrorovich G‘afurovni (Tojikiston fuqarosi, 1973 yilda tug‘ilgan) qo‘shni davlatning vakolatli organlari qo‘liga topshirdi. Bu haqda O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot xizmati «Gazeta.uz"ga ma’lum qildi.
19 yanvar kuni O‘zbekiston Bosh prokuraturasi tojik tomonining so‘rovini qanoatlantirdi va 12 fevral kuni mahkum Yoqub Axrorovni tegishli qonun va xalqaro hujjatlar talablari asosida Tojikistonning uni keyinchalik jazoni davom ettirishi uchun O‘zbekistonga qaytarish to‘g‘risidagi kafolati ostida qo‘shni davlatning vakolatli organlariga vaqtinchalikka topshirdi.
Shunday qilib, Yoqub G‘afurov 1999 yilda Tojikiston hududida qo‘shni davlat Jinoyat kodeksining 104- modda 2-qism «a», «b», «g», «ye» bandlari (qasddan ikki va undan ortiq shaxsni o‘ldirish), 195-modda «b» bandi (noqonuniy ravishda o‘q otar qurollarini saqlash), 237-modda (bezorilik) va 328-moddaning 2-qismida (hokimiyat vakiliga nisbatan zo‘ravonlik) ko‘rsatilgan jinoyatlarni sodir etganligi uchun jinoiy javobgarlikka tortish maqsadida Tojikistonga vaqtinchalik topshirildi.
O‘zbekistondagi jinoyatlari
2010 yil 17 fevral kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahar sudi Yoqub G‘afurovni quyidagi jinoyatlarni sodir etganlikda aybdor deb topib, 20 yil muddatga ozodlikdan mahrum etgan edi:
• 97-modda 2-qism «g», «m», «p» bandlari (o‘z xizmat yoki fuqarolik burchini bajarishi munosabati bilan shaxsni yoki uning yaqin qarindoshlarini; diniy taassublar zamirida; bir guruh shaxslar yoki uyushgan guruh a’zosi tomonidan yoxud o‘sha guruh manfaatlarini ko‘zlagan holda javobgarlikni og‘irlashtiradigan holatlarda qasddan odam o‘ldirish);
• 159-modda 3-qism «b» bandi (uyushgan guruh tomonidan yoki uning manfaatlarini ko‘zlagan holda O‘zbekiston Respublikasining konstitutsiyaviy tuzumiga tajovuz qilish);
• 223-modda 1-qism (chegarani yorib o‘tish yo‘li bilan qonunga xilof ravishda chet elga chiqish yoki O‘zbekiston Respublikasiga kirish);
• 228-modda 2-qism «b» bandi (bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish);
• 244−1-modda 3-qism «a» bandi (oldindan til biriktirib yoki bir guruh shaxslar tomonidan jamoat xavfsizligi va jamoat tartibiga tahdid soladigan materiallarni tayyorlash, saqlash, tarqatish yoki namoyish etish);
• 244−2-modda 1-qism (diniy ekstremistik, separatistik, fundamentalistik yoki boshqa taqiqlangan tashkilotlar tuzish, ularga rahbarlik qilish, ularda ishtirok etish og‘ir oqibatlar kelib chiqishiga sabab bo‘lsa).
Jumladan, Yoqub G‘afurov sheriklari Alisher Sattorov va Qahramon Po‘latov bilan «Ilhom» teatri asoschisi Mark Vaylning o‘limida aybdor deb topilgan.
Mark Vayl 2007 yil 6 sentyabrda o‘ldirilgan. Unga uyining pod’eztida hujum qilingan. Og‘ir tan jarohatlarini olgan 55 yoshli Mark Vayl shifoxonada vafot etgan.

Генеральная прокуратура Узбекистана по запросу Генпрокуратуры Таджикистана выдала на время осужденного Ёкуба Ахроровича Гафурова (гражданина Таджикистана, 1973 г. р.) компетентным органам таджикской стороны, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе надзорного ведомства Узбекистана.
19 января Генпрокуратура Узбекистана удовлетворила запрос таджикской стороны и 12 февраля осужденный Ёкуб Гафуров, в соответствии с требованиями Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22 января 1993 года и Договора между Узбекистаном и Таджикистаном о выдаче от 15 июня 2000 года, передан на время компетентным органам Таджикистана для привлечения к уголовной ответственности под гарантии таджикской стороны о возвращении последнего в Узбекистан для дальнейшего отбывания наказания.
Таким образом, Ёкуб Гафуров временно передан Таджикистану для привлечения к уголовной ответственности за преступления, совершенные в 1999 году на территории этого государства, а именно по пунктам «а», «б», «г», «е» части 2 статьи 104 (умышленное убийство двух и более лиц), пункту «б» части 2 статьи 195 (незаконное хранение огнестрельного оружия), пункту «а» части 3 статьи 237 (хулиганство) и части 2 статьи 328 (применение насилия в отношении представителя власти) УК Таджикистана.
Преступления в Узбекистане
17 февраля 2010 года Ташкентский городской суд по уголовным делам признал виновным и приговорил Ёкуба Гафурова к 20 годам лишения свободы за совершение преступлений, предусмотренных:
• пунктами «г», «м», «п» части 2 статьи 97 (умышленное убийство при отягчающих обстоятельствах, то есть лица или его близких родственников в связи с выполнением им своего служебного или гражданского долга; совершенное из религиозных предрассудков; группой лиц или членом организованной группы либо в ее интересах);
• пунктом «б» части 3 статьи 159 (посягательства на конституционный строй Узбекистана организованной группой или в ее интересах);
• частью 1 статьи 223 (выезд за границу, въезд в Узбекистан или переход границы в нарушение установленного порядка);
• пунктом «б» части 2 статьи 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование, совершенное по предварительному сговору группой лиц);
• пунктом «а» части 3 статьи 244−1 (изготовление, хранение, распространение или демонстрация материалов, содержащих угрозу общественной безопасности и общественному порядку, совершенное по предварительному сговору или группой лиц);
• частью 1 статьи 244−2 (создание, руководство, участие в религиозных экстремистских, сепаратистских, фундаменталистских или иных запрещенных организациях) Уголовного кодекса Узбекистана.
В том числе Ёкуб Гафуров вместе с соучастниками Алишером Сатаровым и Кахрамоном Пулатовым был обвинен в убийстве основателя и художественного руководителя театра «Ильхом» Марка Вайля.
Марк Вайль был убит 6 сентября 2007 года. На него напали в подъезде его дома. С тяжелыми ножевыми ранениями он скончался в больнице. Ему было 55 лет.