«Bugun biz buyuk inson va yetakchi — BMT sobiq bosh kotibi Kofi Annandan ayrilganimizdan qayg‘udamiz», — deyiladi tashkilot xabarida.
Kofi Annanning mikroblogida ham oilasi va fondi nomidan xabarnoma chiqdi. Unda aytilishicha, sobiq bosh kotib 18 avgust kuni uzoq davom etmagan xastalikdan so‘ng yaqinlarida davrasida vafot etgan.
Annan oilasi motam vaqtida ularni bezovta qilmasliklarini so‘ragan. Sobiq bosh kotibni qayerga ko‘mishadi va marosimning qachon o‘tkazilishi keyinroq ma’lum bo‘ladi.
Kofi Annan 1938 yilning 8 aprelida keyinchalik Gana tarkibiga qo‘shilgan Oltin Qirg‘oq britaniya koloniyasida tug‘ilgan. U o‘z vatanida, AQSH va Shveysariyada tahsil oldi. Talabalik vaqtidayoq BMTda ishlay boshladi — dastlab Butunjahon sog‘liqni saqlash tashkilotida, keyinchalik boshqa yo‘nalishlar faoliyat ko‘rsatdi. Shuningdek BMTning qochoqlar ishi bo‘yicha oliy komissarligi boshqarmasini boshqardi.
1997 yilning 1 yanvarida Annan BMT bosh kotibi bo‘ldi, 2001 yilning 29 iyunida esa uni ikkinchi muddatga saylashdi.
Umrining oxirgi yillarida Annan shtab kvartirasi Shveysariyaning Jeneva shahrida bo‘lgan o‘zi nomidagi fondni boshqarib kelayotgandi.

Бывший генеральный секретарь ООН Кофи Аннан скончался на 81-м году жизни, сообщило РИА Новости со ссылкой на Международную организацию по миграции ООН.
«Сегодня мы скорбим о потере великого человека, лидера и визионера — бывшего генерального секретаря ООН Кофи Аннана», — говорится в сообщении.
В микроблоге Кофи Аннана также появилось сообщение от имени семьи и его фонда. В нем говорится, что бывший генсек скончался 18 августа в кругу близких после непродолжительной болезни.
Кофи Аннан родился 8 апреля 1938 года в британской колонии Золотой Берег, которая впоследствии стала государством Гана. Его отец был верховным вождем племени фанти и губернатором провинции Ашанти. Аннан учился на родине, в США и Швейцарии. Еще будучи студентом, начал работать в ООН — сначала во Всемирной организации здравоохранения, затем в других структурах. Возглавлял управление верховного комиссара ООН по делам беженцев.
С 1 января 1997 года Кофи Аннан стал генеральным секретарем ООН, а 29 июня 2001-го его переизбрали на второй срок. В 2012 году он некоторое время был спецпосланником ООН и Лиги арабских государств по Сирии. В последние годы работал в Швейцарии и возглавлял фонд своего имени со штаб-квартирой в Женеве.
Соболезнования семье Аннана выразили генсек ООН Антониу Гутерреш и верховный комиссар по правам человека Зейд Раад аль Хуссейн.