Prezident Shavkat Mirziyoyev Chust tumanidagi «Baraka meva sanoat servis» mas’uliyati cheklangan jamiyatiga tashrif buyurdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.Korxona faoliyatini 2015 yilda yong‘oq, mayiz va kovulni eksport qilishdan boshlagan. Hozirda bu yerda kungaboqar, fasol, urug‘lik kartoshka, duragay makkajo‘xori, pomidor ham parvarishlanmoqda.
Jamiyat tomonidan intensiv bog‘ tashkil etilib, eksportbop mevalar yetishtirish loyihasi amalga oshirilmoqda.
Loyihaning umumiy qiymati 9,6 milliard so‘m bo‘lib, yiliga 4 ming 600 tonna yong‘oq yetishtirish, bir yilda 40 milliard so‘mlikdan ziyod mahsulot olish rejalashtirilgan. Hosilning 70 foizini eksportga yo‘naltirish ko‘zda tutilgan.
Prezident mazkur korxona imkoniyatlari bilan tanishdi. Intensiv usulda qurilgan issiqxonani kirib ko‘rdi.
Korxonaning 17 sotixlik tajriba uchastkasida meva-sabzavotlar sinovdan o‘tkazilmoqda.
Aeroponika usulida kartoshka urug‘i yetishtirish tajribasi Prezidentimizda katta taassurot qoldirdi. Yosh olim Sherzod Toshpo‘latov tatbiq etgan bu usul orqali an’anaviy usulga nisbatan 6 barobar yuqori hosil olish mumkin.
Davlatimiz rahbari ushbu tajriba asosida Namanganda kartoshka urug‘chiligini rivojlantirishga doir maxsus qaror ishlab chiqish, butun mamlakatga hosildor urug‘ yetkazib berish bo‘yicha topshiriq berdi.
Shu yerning o‘zida 2018−2019 yillarda baliqchilik, parrandachilik, chorvachilik, pillachilikni rivojlantirish, tutzorlar tashkil etish, qurg‘oqchil maydonlarning suv ta’minotini yaxshilash, paxtadan bo‘shagan yer maydonlariga bozorgir ekinlar ekish, bular orqali viloyat eksport salohiyatini yanada oshirish bo‘yicha loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил общество с ограниченной ответственностью «Барака мева саноат сервис» в Чустском районе, сообщила пресс-служба главы государства.
Предприятие начало работу в 2015 году с экспорта орехов, кишмиша и каперсов. Сейчас здесь выращиваются также подсолнух, фасоль, семенной картофель, кукуруза и помидоры. Обществом организован интенсивный сад, реализуется проект стоимостью 9,6 млрд сумов, который предусматривает заготовку в год 4600 тонн орехов и иной продукции на сумму более 40 млрд сумов. 70% урожая намечается поставлять на экспорт.
Президент ознакомился с возможностями предприятия, осмотрел теплицу, созданную интенсивным методом.
На опытном участке предприятия площадью 1700 кв. м проводится испытание сортов фруктов и овощей.
Как отмечает пресс-служба, большой интерес у главы государства вызвал эксперимент по заготовке семян картофеля на основе гидропоники. Технология, внедренная молодым ученым Шерзодом Тошпулатовым, позволяет получать урожай в 6 раз больше по сравнению с традиционным методом.
Президент поручил разработать по итогам опыта специальное постановление по развитию семеноводства картофеля в Наманганской области и обеспечить поставку высокоурожайных семян по всей стране.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию в области рыбоводства, птицеводства, животноводства и шелководства в 2018—2019 годах, организации тутовых плантаций, улучшению водоснабжения засушливых площадей, посадке востребованных культур на высвобожденных от хлопчатника полях, дальнейшему повышению за счет этого экспортного потенциала области.