O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 9−10 mart kunlari Tojikiston Respublikasiga ilk Davlat tashrifi chog‘ida «Turonbank» ATB davlat delegatsiyasi tarkibida Dushanbe shahrida o‘tkazilgan o‘zbek-tojik biznes forumida ishtirok etdi.
Mazkur biznes-forum doirasida 2018 yil 9 mart kuni «Turonbank» ATB va «Oriyonbank» OAJ o‘zaro anglashuv to‘g‘risidagi memorandumni imzoladilar.
Imzolangan ushbu memorandumdan ko‘zlangan asosiy maqsad O‘zbekiston Respublikasi va Tojikiston Respublikasi o‘rtasidagi o‘zaro savdo hajmini oshirish maqsadida moliyaviy xizmatlar ko‘rsatish hamda «Turonbank» ATB va «Oriyonbank» OAJning sa’y-harakatlarini muvofiqlashtirishdan iborat.
Memorandumning kuchga kiritilishi O‘zbekiston Respublikasidan Tojikiston Respublikasiga hamda tegishlicha Tojikiston Respublikasidan O‘zbekiston Respublikasiga mahsulotlar va xizmatlarni eksport qilish bilan bog‘liq bitimlarni moliyalashtirishni boshlashga imkon beradi.
O‘zaro anglashuv to‘g‘risidagi memorandum ijrosining birinchi bosqichi «Turonbank» ATB va «Oriyonbank» OAJ o‘rtasida korrespondentlik munosabatlarini o‘rnatish hamda eksport-import operatsiyalarini moliyalashtirishdan iborat bo‘ladi.

В ходе первого Государственного визита президента Республики Узбекистан в Республику Таджикистан 9−10 марта 2018 года АКБ «Туронбанк» в составе государственной делегации принял участие в узбекско-таджикском бизнес-форуме в Душанбе.
В рамках данного бизнес-форума 9 марта 2018 года АКБ «Туронбанк» и ОАО «Ориёнбанк» подписали меморандум о взаимопонимании.
Целью подписанного меморандума является координация усилий АКБ «Туронбанк» и ОАО «Ориёнбанк» по оказания финансовых услуг для увеличения объемов взаимной торговли между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан.
Реализация в силу меморандума позволит начать финансирование сделок, связанных с экспортом товаров и услуг из Республики Узбекистан в Республику Таджикистан и, соответственно, в обратном направлении.
Первым этапом исполнения меморандума о взаимопонимании будет установление корреспондентских отношений и финансирование экспортно-импортных операций между АКБ «Туронбанк» и ОАО «Ориёнбанк».