O‘zbekiston Prezidentining Xitoy Xalq Respublikasiga 2017 yil may oyidagi davlat tashrifi chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha Davlat qo‘mitasi va Xitoy Xalq Respublikasi Tijorat vazirligi o‘rtasida O‘zbekiston hududida kichik gidroelektrostansiyalar (KGES) qurilishi bo‘yicha hamkorlik qilish yuzasidan ikki tomonlama Kelishuv imzolangan edi.
KGES qurilishi bo‘yicha davlat kelishuvlarini amalga oshirish maqsadida O‘zbekiston Prezidentining 2017 yil 17 oktyabdagi PQ-3335-sonli Qarori ijrosi yuzasidan «Turonbank» aksiyadorlik tijorat banki va «O‘zbekgidroenergo» AJ tomonidan Xitoy Eksport-import banki mutaxassislari bilan birgalikda 58,5 mln AQSH dollari miqdoridagi qarz mablag‘larini jalb etish bo‘yicha faol ish olib borildi.
Joriy yilning 30 noyabrida «Turonbank» aksiyadorlik tijorat banki va Xitoy Eksport-import banki o‘rtasida «O‘zbekgidroenergo» AJning Xitoy Xalq Respublikasidan KGES qurilishi uchun uskunalarni xarid qilish loyihalarini keyinchalik qayta moliyalashtirish ko‘zda tutilgan 58,5 mln AQSH dollari miqdoridagi 20 yilga mo‘ljallangan qarz kelishuvi imzolandi.
Bundan tashqari, «Turonbank» aksiyadorlik tijorat banki va «O‘zbekgidroenergo» AJ tomonidan bugungi kunda amaldagi gidroelektrostansiyalarni modernizatsiya qilish va qurish bo‘yicha yangi loyihalar tayyorlanmoqda.

В ходе Государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в мае 2017 года в Китайскую Народную Республику было подписано Соглашение между Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям и Министерством коммерции Китайской Народной Республики по сотрудничеству в сфере строительства малых гидроэлектростанций (МГЭС) на территории Республики Узбекистан.
В целях реализации государственных договоренностей по строительству МГЭС было принято Постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-3335 от 17 октября 2017 года.
В рамках этого документа со стороны АО «Узбекгидроэнерго» и АКБ «Туронбанк» была проведена активная работа со специалистами Экспортно-импортного банка Китая по привлечению заемных средств на сумму 58,5 млн долларов США.
30 ноября текущего года между АКБ «Туронбанк» и Экспортно-импортным банком Китая подписано заемное соглашение на сумму 58,5 млн долларов США с последующим рефинансированием проектов АО «Узбекгидроэнерго» на приобретение оборудования из Китайской Народной Республики для строительства МГЭС сроком на 20 лет.
В настоящий момент АКБ «Туронбанк» и АО «Узбекгидроэнерго» готовят новые проекты по модернизации и строительству действующих гидроэлектростанций.