2024 йилда Россия газини Қозоғистон орқали Ўзбекистонга ташиш ҳажми 2023 йилга нисбатан қарийб 3 баробар ортади. Бу ҳақда Қозоғистон Энергетика вазирлигига таяниб, «ТАСС» хабар берди.
«„Газпром“ ва Қозоғистон Республикаси ҳукумати ўртасида имзоланган стратегик ҳамкорлик тўғрисидаги битим доирасида Россия газининг Ўзбекистонга йиллик ташиш ҳажмини 2023 йилдаги 1,28 млрд куб метрдан 2024 йилда 3,8 млрд куб метрга ошириш белгиланди», — дея таъкидлади вазирлик.
2023 йил 7 октябрда уч давлат президентлари Россия табиий газини Қозоғистон ҳудуди, «Марказий Осиё — Марказ» газ қувури орқали Ўзбекистонга транзит қилишга старт берганди.
UzGasTrade ва «Газпром» ўртасидаги келишувга кўра, кунлик етказиб бериш ҳажми 9 млн кубометрни ёки йилига 2,8 млрд куб метрни ташкил қилади. «Коммерсантъ» маълумотларига кўра, бундай ҳажм нархи тахминан 448 млн долларни, яъни 1000 куб метр газ учун 160 долларни ташкил этади.
2026 йилдан бошлаб етказиб бериш ҳажмини йилига 3 млрд куб метрдан 11 млрд куб метргача ошириш режалаштирилган.
Аввалроқ Ўзбекистон ҳукумати «шимолдан» газ импортини ошириш учун магистрал газ тизимини 500 млн долларга модернизация қилмоқчилиги ҳақида хабар бергандик. Ҳозирда Ўзбекистон бу йўналиш орқали Россия газини олмоқда. Етказиб бериш ҳажмини кунига 9 млн куб метрдан 32 млн куб метргача ошириш режалаштирилмоқда.
Жаҳон банки февраль ойида Марказий Осиё давлатлари тез орада газ талаби ва таклифи ўртасидаги номутаносиблик кучайиб боришига дуч келиши мумкинлигидан огоҳлантирган.
2023 йилда Ўзбекистон экспорт қилганидан кўпроқ газ импорт қилди. Етказиб беришлар ўртасидаги фарқ 165 млн доллардан ошди. «Газета.uz» мамлакат ичидаги улкан газ захираларига қарамай, бундай ҳолат кузатилишига олиб келган омилларни таҳлил қилганди.

В 2024 году объём транспортировки российского газа по территории Казахстана в Узбекистан увеличится почти в 3 раза по сравнению с прошлым годом. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на Министерство энергетики Казахстана.
«В рамках подписанного соглашения о стратегическом сотрудничестве между „Газпромом“ и правительством Республики Казахстан определено увеличение годового объёма транспортировки российского газа в Узбекистан с 1,28 млрд кубометров в 2023 году до 3,8 млрд кубометров в 2024 году», — отметили в ведомстве.
7 октября 2023 года президенты трёх стран дали старт транзиту российского природного газа по территории Казахстана в Узбекистан через магистральный газопровод «Средняя Азия — Центр».
Согласно договору между UzGasTrade и «Газпромом», суточные поставки составят 9 млн кубометров, или 2,8 млрд кубометров в год. Такой объём, по данным «Коммерсанта», будет стоить около 448 млн долларов, то есть по 160 долларов за 1000 кубометров газа.
С 2026 года поставки планировалось увеличить с 3 млрд кубометров до 11 млрд кубометров в год.
Ранее мы сообщали, что власти Узбекистана намерены за 500 млн долларов модернизировать магистральную газовую систему для увеличения объёмов импорта газа «с севера». Сейчас по этому направлению Узбекистан получает российский газ. Объем поставок планируется увеличить с 9 до 32 млн кубометров газа в сутки.
Всемирный банк в феврале предупредил, что страны Центральной Азии в скором времени могут столкнуться с ростом дисбаланса спроса и предложения газа.