Ўзбекистон ижро ҳокимияти органлари Янги Тошкент шаҳри ҳудудига кўчирилади. Бу президентнинг 19 апрелдаги «Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида назарда тутилган.
Президент бош вазир Абдулла Арипов бошчилигидаги мувофиқлаштирувчи кенгашга республика ижро этувчи ҳокимият органларини Янги Тошкент шаҳри ҳудудига кўчириш, уларнинг маъмурий биноларидан самарали фойдаланиш ва уларни сотишдан тушадиган маблағларни ушбу ҳудудда маъмурий биноларни барпо этишга йўналтиришга қаратилган таклифни уч ой муддатда киритиш юзасидан топшириқ берди.
2023 йил март ойида президент Янги Тошкент қурилиши бошланганини билдирган капсулани қўйганди. Шаҳарда 1 миллион киши яшаши кутилмоқда.
У ерда давлат идоралари, олий ўқув юртлари ва бошқа объектлар жойлашиши таъкидланган. Ҳозирда вазирлик ва идоралар жойлашган бинолар ўрнида меҳмонхоналар, савдо ва хизмат кўрсатиш объектлари очилиши режалаштирилган. «Тошкент замонавий туризм ва бизнес марказига айланади», — деди давлат раҳбари.
Сентябрь ойида давлат раҳбари Британиянинг Cross Works компанияси томонидан ишлаб чиқилган Тошкент ва Янги Тошкент қўшма лойиҳасини маъқуллаганди. «Ҳа, биз уни Янги Тошкент деймиз, лекин эртага у ҳам эски Тошкентни янгилаши керак. Улар бир қон, бир артерияга айланиши керак», — деган қурилиш дирекцияси раҳбари Давронжон Одилов.
Президент «Янги Тошкент» лойиҳасини бошлаш муҳимлигини, акс ҳолда, беш йилдан кейин «пойтахтда одамлар яшай олмаслигини» айтганди.

Органы исполнительной власти Узбекистана будут перенесены на территорию города Новый Ташкент. Это предусмотрено постановлением президента «О дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике» от 19 апреля.
Президент поручил координационному совету по строительству города Новый Ташкент, который возглавляет премьер-министр Абдулла Арипов, в течение трёх месяцев внести предложение по перемещению госорганов, эффективному использованию их административных зданий и направлению средств от их продажи на строительство административных зданий в Новом Ташкенте.
В марте 2023 года президент заложил капсулу, знаменующую начало строительства Нового Ташкента. Ожидается, что город вместит 1 миллион человек.
Он отмечал, что здесь разместятся государственные учреждения, вузы и другие объекты. На месте же зданий, где сейчас располагаются министерства и ведомства, планируется открыть гостиницы, объекты торговли и услуг. «Ташкент превратится в современный центр туризма и бизнеса», — заявил тогда глава государства.
Президент заявлял, что важно начать проект Нового Ташкента, иначе через пять лет в столице будет «невозможно жить».
В начале апреля Шавкат Мирзиёев запустил строительство первых объектов в Новом Ташкенте: кампусов Университета «Янги Узбекистон» и Ташкентского госпедуниверситета, Национальной библиотеки, Национального театра и других.