Ижтимоий тармоқларда Олмалиқ кон-металлургия комбинати таркибига кирувчи мисни бойитиш фабрикаси (3-МБФ) қурилишида иш ҳақи тўланмаётгани сабабли Enter Engineering корхонасида норозилик намойиши бўлгани ҳақида хабарлар тарқалди.
«Газета.uz»га ҳам кўплаб ишчилар кўчада тўпланиб, иш ҳақи кечикаётганидан норози эканини билдирган видео келиб тушди. Таҳририятга юборилган хабарда ишчилар январь, февраль ва март ойлари учун маош талаб қилгани айтилади.
Enter Engineering вазиятга изоҳ берди.
«Ходимларнинг иш ҳақи бевосита буюртмачи олдида бажарилган иш ҳажмини муваффақиятли асослаб берилишига тўғридан-тўғри боғлиқ. Шунга кўра, ҳозирги кунда ходимларнинг февраль ойи учун маошлари тўлиқ тўлаб берилган», — дейилади хабарда.
Келтирилишича, айни вақтда март ойи учун ҳажмларни асослаш жараёни кетмоқда, уларнинг якунига кўра, бутун иш ҳақи тўлаб берилади.
«Шундай тартиб борки, унга кўра, аввалига қурилиш объектларида олдинги ойда бажарилган ишлар ҳажми буюртмачи олдида ҳимояланиши керак. Айнан ҳимоя қилинган ҳажмлар иш ҳақини баҳолаш учун асос бўлиб хизмат қилади. Сўнгра солиқларни ҳисоблаш ва ҳисоботларни топшириш, шунингдек, ходимларга тўлиқ маош бериш жараёнлари содир бўлади. Буларнинг ҳаммаси вақтни талаб қилади», — дея ҳолатни изоҳлади компания.
Enter Engineering`нинг тушунтиришича, компанияда ходимларга март ойи учун иш ҳақини тўлаш жараёни кетмоқда. Бу, биринчи навбатда, қурилиш компаниясининг ўзи, қолаверса, сифат назорати хизматлари ва буюртмачининг мустақил техник назорати хизматлари томонидан текширилиши керак бўлган қурилиш ишларининг ўзига хос хусусиятлари билан боғлиқ.
Компания хабарига кўра, ижтимоий тармоқларда тарқалаётган видеолар уч йил олдинги фейк видео ҳисобланади. Шунингдек, ташкилот ҳам буюртмачилар, ҳам ходимлари олдидаги барча мажбуриятларини бажариб келишига ишонтирди.
Эслатиб ўтамиз, 2020 йилнинг кузида Қашқадарёдаги GTL заводи қурилаётган жойда Enter Engineering ишчилари норозилик билдирганди. Улар маошларнинг кечикиши, карантин чоралари, ошхоналардаги навбатлар, кадрлар бўйича қарорлар шаффоф эмаслигидан шикоят қилган. Иш берувчи ва расмийлар уларнинг шикоятларини ҳал қилишга ваъда берган. Кейинроқ «погром» факти бўйича айрим ишчиларга нисбатан жиноий иш қўзғатилгани маълум бўлди. Корхона мулкига етказилган умумий зарар 480 миллион сўмни ташкил этди.
2024 йил февраль ойида ОКМК мисни бойитиш фабрикаси қурилиш майдонида том қулаб, ишчиларни босиб қолди. Унда ҳиндистонлик 3 киши ҳалок бўлди, 29 киши жароҳатланди.
«Газета.uz» манбасининг хабар беришича, бу 3-МБФ қурилиши чоғидаги биринчи бахтсиз ҳодиса эмас. Келиб тушган видеоларда (таҳририятда мавжуд) ишчиларнинг қурилиш майдончасида иш вақтида жароҳат олгани акс этган. Бундай ҳолатларнинг айримлари, шу жумладан, ишчиларнинг айби билан ҳам содир бўлмоқда, бироқ уларнинг хавфсизлик қоидаларига риоя қилмасликлари, манбага кўра, улар юк кўтариш мосламалари, юкларни ташиш воситалари ва шахсий ҳимоя воситалари билан етарлича тўғри таъминланмагани билан ҳам боғлиқ. Бундан ташқари, манбага кўра, ишчилар тўрт ойдан бери маош олмаган.
Ўзбекистон Меҳнат кодексига кўра, ходимларга иш ҳақини тўлаш муддати ярим ойда бир мартадан кам бўлмаслиги керак. Тўловнинг ўз вақтида бажарилиши ва иш ҳақи миқдори бошқа тўловларни амалга ошириш ва уларнинг тартибига боғлиқ бўлиши мумкин эмас.
Бундан ташқари, иш берувчи, унинг молиявий аҳволидан қатъи назар, қонун ва меҳнат шартномасида белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш шартларига мувофиқ бажарилган иш учун ҳақ тўлаши шарт.

В социальных сетях распространились сообщения о якобы погромах в офисе компании Enter Engineering из-за невыплаты зарплаты на строительстве медно-обогательной фабрики (МОФ-3) в составе Алмалыкского горно-металлурческого комбината.
«Газете.uz» также прислали видео, на котором множество рабочих, собравшихся на улице, выражают недовольство задержкой зарплаты. В сообщении в редакцию отмечается, что люди требовали зарплату за январь, март и февраль.
В компании Enter Engineering прокомментировали ситуацию.
«Заработная плата сотрудников напрямую зависит от успешной защиты у заказчика количества объёма выполненных работ. В связи с этим в настоящее время полностью выплачена заработная плата сотрудникам за февраль», — заявили в компании.
Как отмечается в сообщении, сейчас идёт процесс защиты объёмов работы за март, по завершению которого также будет выплачена вся заработная плата.
«Существует определённый механизм, согласно которому сначала необходимо защитить перед заказчиком объем работ, выполненных за предыдущий месяц на строительных объектах. Именно защищённые объёмы ложатся в основу оценки сдельной оплаты труда. Затем происходит процесс начисления налогов и сдача отчётности, а также полного расчёта сотрудников. На все это требуется время», — отметили в компании.
В Enter Engineering объясняют такой метод выплаты спецификой строительных работ, которые должны пройти проверку самой строительной компании и затем — служб контроля качества и независимых служб технадзора заказчика.
При этом в компании отметили, что в социальных сетях распространяется фейковое видео трёхлетней давности.
В завершение в Enter Engineering заявили, что выполняют все свои обязательства как перед заказчиком, так и перед своими работниками.
Напомним, осенью 2020 года на стройплощадке завода GTL в Кашкадарье рабочие Enter Engineering устроили погром. Они жаловались на задержку зарплат, карантинные меры, очереди в столовых, непрозрачность кадровых решений. Наниматель и власти обещали решить их претензии. Позже стало известно о возбуждении уголовного дела против некоторых работников по факту погрома. Общий ущерб имуществу предприятия оценили в 480 млн сумов.
В феврале 2024 года на стройплощадке МОФ-3 АГМК обрушились железные конструкции, придавив рабочих. Погибли три гражданина Индии, пострадали ещё 29 человек, было возбуждено уголовное дело о нарушении техники безопасности, повлёкшем жертвы.
Источник «Газеты.uz» тогда сообщил, что это не первое происшествие на строительстве МОФ-3. На присланных им видео было видно, как рабочие получают производственные травмы на стройплощадке. Некоторые такие случаи происходят в том числе по вине рабочих, однако несоблюдение ими техники безопасности, по словам источника, вынужденное, поскольку они должным образом не обеспечены грузозахватными приспособлениями, средствами для перемещения грузов и средствами индивидуальной защиты. Собеседник также отметил тогда, что рабочие уже четыре месяца не получают зарплату.
Согласно Трудовому кодексу Узбекистана, сроки выплаты работникам заработной платы не могут быть реже одного раза в каждые полмесяца. Своевременность выплаты и размер зарплаты не могут быть поставлены в зависимость от осуществления других платежей и их очередности.
Кроме того, работодатель обязан, независимо от своего финансового состояния, производить оплату выполненной работы в соответствии с условиями оплаты труда, установленными законодательством и трудовым договором.