Ўзбекистонда 2023 йил якунига кўра, давлат бюджетидан ажратиладиган субсидиялар ҳажми 2021 йилга нисбатан беш баравар ошди. Бу Иқтисодиёт ва молия вазирлиги маълумотларида келтирилган.
2021 йилда субсидиялар учун 5,63 трлн сўм, 2022 йилда 12,26 трлн сўм ажратилган бўлса, 2023 йилда бу кўрсаткич рекорд даража — 29,25 трлн сўмгача ошди (ўтган йилги ўртача курс — 11 минг 741 сўм бўйича қарийб 2,5 млрд доллар).
Маблағларнинг катта қисми — 17,99 трлн сўми (дастлаб 12,4 трлн сўм ажратилиши кўзда тутилган бўлса-да) табиий газ сотиб олиш (бозор баҳосида) ва ички бозорда (тартибга солинадиган тарифлар бўйича) сотишдаги фарқни қоплашга йўналтирилган. Хусусан, Ўзбекистон хорижий компаниялар билан қўшма лойиҳалар асосида экспортга мўлжалланган газни ички бозор учун ҳам экспорт нархларида харид қилди. Шу сабабли «Ўзтрансгаз» Корея компанияларидан 1 млрд доллар, 2019 йилда эса «Лукойл»дан 600 млн доллар қарздор бўлиб қолганди.
Бундай қарзлар қандай юзага келишини аввалроқ тушунтириб бергандик.
2021 йилги бюджетда бундай субсидиялар кўзда тутилмаганди, 2022 йилда эса бу мақсадлар учун 6,7 трлн сўм йўналтирилди.
2024 йилда тарифларни ошириш ҳисобига субсидиялар миқдорини 9,5 трлн сўмгача камайтириш режалаштирилган. Шунингдек, электр энергиясини сотиб олиш ва сотиш нархлари ўртасидаги фарқни қоплаш учун 2,5 трлн сўм ажратиш кўзда тутилган.
2023 йилда геология-қидирув ишларига 1,02 трлн сўм субсидия ажратилган. Йил бошида ушбу мақсадлар учун 990 млрд сўм йўналтирилиши режалаштирилганди.
Иссиқлик энергияси ишлаб чиқарувчи корхоналарга пасайтирилган тарифлар сақланиб қолиши муносабати билан етказилган зарарни қоплаш учун яна 1,72 трлн сўм ажратилди. 2024 йилда бу миқдор 4,5 трлн сўмга етиши кутилмоқда.
Жамоат транспорти учун 838 млрд сўм ажратилган бўлса, 2024 йилда бу миқдор 1,5 трлн сўмга етиши прогноз қилинган.
Иссиқлик таъминоти ва жамоат транспортига тўланадиган компенсация миқдорининг кескин ошиши 1 октябрдан газ ва электр энергияси нархлари ошгани, шу сабабли иссиқлик электр станциялари ва автобуслар ёқилғини оширилган нархларда харид қилаётгани билан изоҳланган.
Давлат-хусусий шерикчилик доирасида болалар боғчалари қуриш учун 2,74 трлн сўм (бу йил 3,04 трлн сўм ажратиш режалаштирилган), аҳоли томонидан ипотека дастури бўйича уй-жой сотиб олишда дастлабки тўлов ва фоизларнинг бир қисмини қоплаш учун 1,1 трлн сўм (2024 йилда 1,5 трлн сўм) субсидия йўналтирилди.
2024 йилда субсидиялар учун 29,8 трлн сўм, энергетика соҳасига 20,6 трлн сўм, геология-қидирув ишларига 900 млрд сўм йўналтириш режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Ўзбекистонда фойдали қазилмаларни қазиб олувчи корхоналар учун яна бир имтиёз жорий қилинганди. 2024 йил 1 январдан 2025 йил 31 декабргача металл ва углеводородлар қазиб олишни бошлаган корхоналар рента солиғидан умрбод озод қилинади. Депутат Дониёр Ғаниев бунга қарши чиққанди, шунга қарамай, ўзгариш қабул қилинган.

По итогам 2023 года в Узбекистане объём субсидий, выделяемых из государственного бюджета, вырос в пять раз по сравнению с 2021 годом. Это следует из данных Министерства экономики и финансов.
Если в 2021 году на субсидии выделялось 5,63 трлн сумов, в 2022 году — 12,26 трлн сумов, то в 2023 году показатель вырос до рекордных 29,25 трлн сумов (около 2,5 млрд долларов по среднему курсу за прошлый год в 11741 сум).
Большая часть этих средств — 17,99 трлн сумов (хотя изначально предусматривалось 12,4 трлн сумов) — направлена на возмещение на разницы в средней цене покупки (по рыночной цене) и продажи природного газа на внутреннем рынке (по регулируемым тарифам). В частности, Узбекистан в совместных проектах с иностранными компаниями покупал газ, предназначенный для экспорта, для внутреннего рынка по экспортным ценам. Из-за этого у «Узтрансгаза» образовался долг перед корейскими компаниями на 1 млрд долларов, в 2019 году сообщалось о долге перед «Лукойлом» на 600 млн долларов.
Как образуются подобные задолженность, мы рассказывали ранее.
В 2021 году таких субсидий в бюджете не было предусмотрено, однако в 2022 году на эти цели выделялось 6,7 трлн сумов.
В 2024 году сумму субсидий планируется сократить до 9,5 трлн сумов за счёт повышения тарифов. При этом также предусматривается выделение 2,5 трлн сумов на покрытие разницу между ценами на покупку и продажи электроэнергии.
1,02 трлн сумов в виде субсидий выделены на геологоразведочные работы. В 2023 году на эти цели планировалось выделить 990 млрд сумов.
Ещё 1,72 трлн сумов направлены на возмещение ущерба предприятия по производству тепловой энергии из-за сохранения сниженных тарифов. В 2024 году сумма должна увеличиться до 4,5 трлн сумов.
На общественный транспорт выделялось 838 млрд сумов, в этом году ожидается рост суммы до 1,5 трлн сумов.
Резкое повышение суммы компенсаций сфере теплоснабжения и общественному транспорту объясняли тем, что с 1 октября повысились цены на газ и электричество, из-за чего ТЭЦ и автобусы покупают топливо по повышенным ценам.
На субсидии для строительства детских садов в рамках государственно-частного партнёрства направлено 2,74 трлн сумов (в этом году планируется — 3,04 трлн сумов), на на компенсацию первоначального взноса и части процентов при покупке жилья населением по ипотечной программе — 1,1 трлн сумов (1,5 трлн сумов).
В 2024 году на субсидии запланировано выделение 29,8 трлн сумов, на сферу энергетики — 20,6 трлн сумов, на геологоразведку — 900 млрд сумов.
Напомним, что для компаний, добывающих полезные ископаемые в Узбекистане, ранее ввели очередную льготу. Предприятия, которые начнут добычу металлов и углеводородов с 1 января 2024 года по 31 декабря 2025 года, навсегда будут освобождены от рентного налога. Депутат Дониёр Ганиев выступал против, но норму все же приняли.