Шавкат Мирзиёев Поп туманидаги Пунган қишлоғи ва Наманган шаҳри ўртасидаги автомобиль йўлини реконструкция қилиш лойиҳасини тасдиқлади. Бу ҳақда у 25 март куни Наманган вилоятига ташрифи чоғида маълум қилди.
«Бугун мана рухсат бердимки, Пунгандан Намангангача йўл қурилишини бошлаймиз. Йиллар давомида Наманган халқи, умуман, водий халқи, айниқса, қиш пайтлари жуда қийналяпти. „Перевал“ бўлганидан кейин, бу йўлни ҳам давом эттиришимиз керак эди, лекин „тегирмон навбати билан“ деганларидек, навбати етиб келди. Янги Ўзбекистонимизга мана шу янги йўлни, албатта, қурамиз», — деди президент.
Унинг сўзларига кўра, давлат раҳбари «орқасида давлат турибди, президент турибди, кафолат турибди, айтган гаплари, албатта, бажарилади» деган ишонч ҳосил қилишлари учун инвесторлар билан Намангандаги лойиҳаларни шахсан ўзи муҳокама қилади.
Тақдимотда таъкидланишича, йўлни реконструкция қилиш ишлари жорий йилнинг 25 апрелида бошланиб, 2025 йилнинг тўртинчи чорагида якунланиши режалаштирилган. Магистрал йўлдаги тезлик 120 км/соатни ташкил қилади. Йўл бўйлаб кўприклар ва йўл ўтказгичлар, шунингдек, ерости ўтиш жойлари қурилади. Транспорт вазирлиги матбуот хизматининг «Газета.uz»га ойдинлик киритишича, гап йўлни реконструкция қилиш ва кенгайтириш ҳақида кетмоқда.
Лойиҳа 1960 йилда ташкил этилган ва Хитой давлат конгломерати бўлган CITIC Group`нинг қурилиш ва муҳандислик шуъба корхонаси CITIC Construction томонидан амалга оширилади. Компания, шунингдек, энергетика, кимё саноати, қишлоқ хўжалиги ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳаларида бизнесни ривожлантиради.
Мавзу контексти
2019 йил октябрь ойида Наманган вилояти собиқ ҳокими Хайрулла Бозоров (ҳозирда Фарғона вилояти раҳбари) ҳукумат ва Сенатдан транспорт оқими ва ЙТҲлар кўпайгани сабабли узунлиги 75 километр, икки йўлакли Пунган-Наманган йўлини кенгайтиришни сўраган эди.
2013 йилда Осиё тараққиёт банки (ОТБ) Ўзбекистонга 4P112 «Фарғона ҳалқа» автомобиль йўлининг Пунган-Наманган йўналишидаги 0−75 км қисмларини реконструкция қилиш учун 220 миллион доллар миқдорида кредит ажратганди.
Лойиҳа икки қаторли асфальт қопламасини тўрт қаторли цемент-бетон қопламага алмаштиришни назарда тутган.
«Бундан уч йил аввал йўлнинг кенгайтирилиши муносабати билан уй-жойлар ва деҳқон хўжаликлари мулкларини бузиш учун 11 миллиард сўм маблағ ажратилган эди. Кимгадир етказилган зарар миқдори аллақачон тўланган, 220 хонадон бошқа жойга кўчирилган, боғлар ва ўсимликлар вайрон қилинган. Биз ҳамма нарсани тайёр ҳолатга келтирдик. Аммо лойиҳа тўхтатилди. Ўшанда ЛБМИ (президент ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, ҳозирда Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги — таҳр.) пайдо бўлиб, лойиҳанинг мақсадга мувофиқ эмаслиги ҳақида асоссиз хулоса чиқарган», — деганди Бозоров.
Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари давлат қўмитасининг собиқ раиси Абдураҳмон Абдувалиев бунга жавобан лойиҳа 2016 йилда тўхтатилгани, аммо йўл қопламасини таъмирлаш учун 100 минг тонна асфальт ётқизилганини маълум қилган.
Унинг сўзларига кўра, такрорий музокаралар чоғида ОТБ вакиллари ушбу ҳудудда йўлни кенгайтиришга талаб йўқ эканини таъкидлаган.
«Йўл ҳаракатини тартибга келтиринг — бахтсиз ҳодисалар бўлмайди», — деганди Абдураҳмон Абдувалиев ОТБнинг транспорт бўйича бош мутахассиси Паван Каркидан иқтибос келтириб.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев одобрил проект реконструкции автомобильной дороги между посёлком Пунган в Папском районе и Наманганом. Об этом он сообщил 25 марта в рамках визита в Наманганскую область.
«Сегодня я одобрил проект строительства дороги от Пунгана до Намангана. Годами жители Намангана, в целом Ферганской долины мучаются, особенно зимой. После [строительства] перевала [Камчик], эту дорогу тоже нужно было продолжить, но, как говорится, „хочешь на мельницу — соблюдай очередь“. Очередь дошла. Мы обязательно построим эту новую дорогу для Нового Узбекистана», — сказал президент.
По его словам, он лично обсуждает с инвесторами крупные проекты, чтобы они поверили в Наманганскую область, что «за ними стоит государство, стоит президент, гарантия, сказанное обязательно реализуется».
Согласно презентации, реконструкцию дороги планируется начать 25 апреля этого года, а завершить работы — в IV квартале 2025 года. Планируемая скорость движения по трассе составит 120 км/ч. Вдоль неё будут предусмотрены мосты и путепроводы, а также подземные переходы. Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе Министерства транспорта, речь идёт о реконструкции и расширении дороги.
Реализацией проекта займётся китайская CITIC Construction, которая основана в 1960 году и является строительной и инженерной дочерней компанией CITIC Group, китайского государственного конгломерата. Компания также развивает бизнес в сферах энергетики, химической промышленности, сельского хозяйства и защиты окружающей среды.
В октябре 2019 года бывший хоким Наманганской области Хайрулла Бозоров (ныне глава Ферганской области) просил правительство и Сенат расширить двухполосную дорогу Пунган-Наманган протяжённостью 75 км из-за большого транспортного потока и участившихся ДТП.
В 2013 году Азиатский банк развития (АБР) предоставил Узбекистану кредит в размере 220 млн долларов на реконструкцию автомобильной дороги 4P112 «Ферганское кольцо» на участке 0−75 км в направлении Пунган-Наманган.
Проект предусматривал замену двухполосного асфальтового покрытия на четырёхполосное цементобетонное.
«Три года назад в связи с расширением дороги было выделено 11 млрд сумов, чтобы компенсировать снос домов и имущество фермерских хозяйств. Кому-то уже выплачена сумма ущерба, 220 домохозяйств переселены в другое место, разрушены сады, растительность. Мы привели все в состояние готовности. Но проект приостановился. Тогда ещё появилось НАПУ (Национальное агентство проектного управления при президенте — ред.), которое необоснованно дало заключение о нецелесообразности проекта», — рассказал Бозоров.
Бывший председатель Государственного комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта Абдурахмон Абдувалиев в ответ сообщил, что проект был приостановлен в 2016 году, тем не менее, для ремонта дорожного покрытия было использовано 100 тысяч тонн асфальта.
По его словам, при повторных переговорах представители АБР отметили, что на данном участке не требуется расширение дороги.
«Упорядочьте движение — аварий не будет», — отметил Абдурахмон Абдувалиев, цитируя старшего специалиста по транспорту АБР Павана Карки.