Шавкат Мирзиёев пайшанба куни Сирдарё вилоятининг Сайхунобод туманига ташрифи доирасида «Иттифоқ» маҳалласида бўлиб, томорқа ва уй хўжаликлари билан танишди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
Аввалроқ «Газета.uz» президентнинг ташрифидан мақсад Сайхунободдаги ҳудудни томорқа ва уй хўжалиги имкониятларидан тўлиқ фойдаланиш моделига айлантириш лойиҳасини ишга тушириш эканини ёзган эди. Келгусида бу тажриба бутун республика бўйлаб қўлланиши режалаштирилган. Давлат раҳбари билан 7 март куни бўлиб ўтган йиғилишда томорқа ерларининг имкониятларини реализация қилиш оилалар учун даромад манбалари яратишнинг энг қулай ва кенг тарқалган усулларидан бири экани айтилганди.
7 март куни президент «Аҳоли хонадонларида саноат усулида маҳсулот ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш ҳамда томорқа ва деҳқон хўжаликларида янги захираларни ишга солишга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорни имзолаган эди. Ҳужжатда 2024 йилда 54 та туманда (Ўзбекистонда вилоят ва республикага қарашли жами 208 та туман ва шаҳар мавжуд) экспортга мўлжалланган ва юқори рентабелликга эга қишлоқ хўжалиги экинларини экиш учун намунавий ўқув-тажриба майдончалари ташкил этиш ҳамда аҳолининг ушбу соҳадаги кўникма ва билим даражасини ошириш кўзда тутилган.
томорқа, сайхунобод тумани, фото, шавкат мирзиёев
6 минг 672 нафар аҳоли яшайдиган «Иттифоқ» маҳалласидаги томорқаларнинг умумий майдони 185 гектарни ташкил этади.
Шавкат Мирзиёев шу пайтгача хонадонида намунавий томорқалар ташкил этилган фуқаролар билан суҳбатлашди.
Рисолат Ғуломованинг 14 сотих томорқасида сабзи, саримсоқ, пиёз экилиб, ернинг ўттиз фоиз имкониятидан фойдаланилган.
Ҳокимлик ва мутасадди ташкилотлар кўмагида томорқага олма ва ток кўчатлари, уларнинг орасига турли кўкатлар экилган. Бундан ташқари, товуқ, қуён, асалари ва соғин сигир боқиш йўлга қўйилган, дейилади хабарда.
2 сотихли майдонда ёқилғисиз исийдиган иссиқхона ҳам қурилган. Унда 30 туп лимон кўчати, қатор ораларига помидор ва қулупнай экилган.
«Халқимиз ўз ҳаётида сезиши учун ҳамма ишларни маҳаллада ташкил қиляпмиз. Энди давлат идораларининг бутун имкониятларини ҳар бир кўчага, хонадонга олиб кирамиз», — деди президент.
«Маҳаллага бириктирилган банк маблағ бериш билан бирга одамларнинг дунёқарашини ҳам ўзгартиради. Мақсадимиз халқнинг даромадини ошириш, бой қилиш. Албатта, осон бўлмайди. Бу машаққатли меҳнат, тинимсиз изланиш, янги-янги ғоялар дегани. Лекин бажарса бўлади», — деди у.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе визита в Сайхунабадский район Сырдарьинской области в четверг посетил махаллю Иттифок, где ознакомился с приусадебным и домашним хозяйством жителей. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Ранее «Газета.uz» писала, что целью визита президента было запустить в Сайхунабаде проект по превращению района в образец полномасштабного использования возможностей приусадебных и домашних хозяйств. Этот опыт планируется использовать в дальнейшем по всей стране. Реализация потенциала приусадебных земель была названа одним из наиболее доступных и массовых способов создания источников дохода для семей на совещании у главы государства 7 марта.
Ранее, 5 марта, президент подписал постановление «О мерах по поддержке производства продукции в домохозяйствах населения промышленным методом и задействованию новых резервов в приусадебных и дехканских хозяйствах». Документом предусмотрено создание в 2024 году образцовых учебно-опытных участков в 54 районах (всего в Узбекистане 208 районов и городов областного и республиканского подчинения) для посадки экспортноориентированных и высокодоходных культур, а также повышения знаний и навыков населения в этой сфере.
приусадебное хозяйство, сайхунабадский район, фото, шавкат мирзиёев
В махалле Иттифок, где проживают 6672 человека, общая площадь приусадебных участков составляет 185 гектаров.
Шавкат Мирзиёев пообщался с представителями домохозяйств, где ранее были созданы образцовые приусадебные участки.
На участке Рисолат Гуломовой в 14 соток до этого выращивались морковь, чеснок, лук, всего использовалось 30% земли.
С помощью хокимията и ответственных организаций были посажены саженцы яблонь и винограда, а между ними — различные овощи. Кроме того, было организовано разведение кур, кроликов, пчёл и молочных коров, говорится в сообщении.
Была также построена теплица, работающая без использования топлива, площадью 2 сотки. В ней посажено 30 лимонных деревьев, а между рядами — помидоры и клубника.
«Мы организуем всю работу в махалле, чтобы наш народ чувствовал происходящие изменения. Теперь мы направим все возможности государственных учреждений в каждую улицу, в каждый дом», — сказал президент.
«Банк, закреплённый за махаллёй, наряду с предоставлением средств будет менять подход людей к своему хозяйству. Наша цель — увеличить доходы народа, сделать его зажиточнее. Конечно, это не будет легко. Это упорный труд, непрерывный поиск, всегда новые идеи. Но это выполнимо», — подчеркнул он.