Иллинойс округ суди собиқ президент Дональд Трампни 19 март куни бўлиб ўтадиган Республикачилар партиясидаги праймеризда сайлов бюллетенидан четлаштириш ҳақида қарор қабул қилди, деб хабар бермоқда CNN.
Суд бу «кутилмаган» қарорни АҚШ Конституциясига давлат лавозимларида ишлашни тақиқловчи 14-тузатиш асосида қабул қилди, дея қайд этди телеканал. Собиқ президентга қарши даъво бир гуруҳ сайловчилар томонидан «Free Speech For People» адвокатлик ташкилоти билан биргаликда қўзғатилган.
Суд қарори ҳали кучга кирмаган ва Трамп жамоаси апелляция бериши мумкин.
Иллинойс Трампга Республикачилар партиясининг праймеризларида қатнашишни тақиқлаган АҚШнинг учинчи штатига айланди. Илгари шунга ўхшаш асослар бўйича қарорлар Колорадо ва Мейн штатлари судлари томонидан қабул қилинган.
Трамп Колорадодаги праймеризлардан четлатилганига қарши Олий судга апелляция берди, биринчи эшитувлар февраль ойи бошида бўлиб ўтди. Мутахассислар ўз хулосаларига кўра, суд собиқ президентга мойил бўлиб, унинг фойдасига қарор чиқариши мумкин, деб ҳисобламоқда. Агар бу содир бўлса, бошқа штатлардаги тақиқлар ҳам олиб ташланиши керак.
Олий суд, шунингдек, 22 апрель куни Трампнинг 2020 йилги сайлов натижаларини бекор қилишга уриниши тўғрисидаги айбловга бўлган иммунитети бўйича суд мажлисини ўтказишга рози бўлди. Илгари иккита қуйи суд унга қарши қарор чиқарган эди.
14-тузатишнинг учинчи қисми 1868 йилда Америка фуқаролар урушидан кейин собиқ Конфедерация амалдорларини ҳокимиятдан четлатиш учун қабул қилинган. Замонавий даврда у камдан-кам қўлланилади. Колорадодаги суд уни президентликка номзодга қарши биринчи бўлиб қўллади. Суд шуни аниқладики, Трамп 2020 йилги сайловлардан сўнг натижаларини бекор қилишга уринган ва ўз тарафдорларини 2021 йил январида Капитолийга бостириб киришга ундаган. Сиёсатчи бу айбловларни рад этади.
- АҚШ президентлигига интилаётган Трампга нисбатан унинг бизнес ва сиёсий фаолияти билан боғлиқ камида тўртта алоҳида жиноий иш очилди, деб ёзади New York Times. Гап Жоржияда 2020 йилги сайлов натижаларини бекор қилишга уриниш, 2021 йил январида Капитолийга бостириб кириш, махфий ҳужжатлар билан ноқонуний муомала қилиш ва президентлик сайловолди кампанияси маблағларини ноқонуний сарфлаш ҳақида кетмоқда.
- Умуман олганда, Трампга 90 дан ортиқ моддалар бўйича айблов қўйилган. Молиявий фирибгарлик бўйича биринчи суд жараёни 25 март куни бошланади.
- Аввалроқ Нью-Йорк суди АҚШ президентлигига даъвогар Дональд Трампни молиявий фирибгарликда айбдор деб топди ва унга 355 миллион доллар жарима солганди. Шунингдек, унга Нью-Йоркдаги ҳар қандай корпорацияда уч йил давомида раҳбарлик лавозимларини эгаллаш тақиқланди.

Окружной суд Иллинойса поручил исключить бывшего президента Дональда Трампа из избирательного бюллетеня на предварительных выборах среди республиканцев (праймериз) 19 марта, сообщает CNN.
Такое «неожиданное» решение суд принял на основании 14-й поправки к Конституции США, которая запрещает занимать государственные посты участникам мятежа, отмечает телеканал. Иск к экс-президенту подала группа избирателей совместно с адвокатской организацией Free Speech For People.
Постановление суда пока не вступило в силу и может быть обжаловано командой Трампа.
Иллинойс стал третьим штатом США, в которых суды запретили Трампу участвовать в праймериз Республиканской партии. Ранее решения на аналогичных основаниях приняли суды штатов Колорадо и Мэн.
Трамп подал апелляцию в Верховный суд на его недопуск к праймериз в Колорадо, первые слушания прошли вначале февраля. По их итогам эксперты полагают, что суд склоняется на сторону экс-президента и может принять решение в его пользу. Если это произойдёт, то запреты в других штатах также должны быть отменены.
Также Верховный суд согласился провести слушания 22 апреля об иммунитете Трампа от судебного преследования по делу о предполагаемой попытке отменить результаты выборов 2020 года. До этого два нижестоящих суда вынесли постановления не в его пользу.
- Третью часть 14-й поправки приняли в 1868 году, чтобы не допустить во власть бывших чиновников Конфедерации после Гражданской войны в США. Она редко использовалась в современные времена. Первым в отношении кандидата в президенты её задействовал суд в Колорадо. Суд посчитал, что Трамп после выборов в 2020 году пытался отменить их результаты и подстрекал своих сторонников к штурму Капитолия в январе 2021 года. Политик эти обвинения отвергает.
- В отношении Трампа, вновь претендующего на пост президента США, на сегодня открыты как минимум четыре отдельных уголовных дела, связанных с его бизнесом и политической карьерой. Речь идёт о попытке отменить результаты выборов 2020 года в Джорджии, о штурме Капитолия в январе 2021 года, о незаконном обращении с секретными документами и о незаконном расходовании средств, собранных на президентскую кампанию.
- Ранее суд в Нью-Йорке признал Трампа виновным по гражданскому делу о мошенничестве и наложил на него штраф в 355 млн долларов. Его признали виновным в фальсификации финансовой отчётности своего холдинга Trump Organization для получения более выгодных банковских кредитов.