CNN телеканали ва The New York Times газетаси хабарларига кўра, Жоржия штатидаги Катта ҳакамлар ҳайъати АҚШнинг собиқ президенти Дональд Трампни 2020 йилги президентлик сайловлари натижаларини бекор қилишга уринишда айблади.
Маълумот учун: АҚШда 2020 йилги президентлик сайловлари натижаларига кўра, амалдаги давлат раҳбари Жо Байден 306 сайловчи овози билан ғалаба қозонган. Дональд Трамп 232 та овоз олган. Ўшанда Трамп мағлубиятини тан олмаган ва овоз бериш натижалари сохталаштирилганини даъво қилганди.
Трампдан ташқари яна 18 киши айбланмоқда. Улар орасида собиқ президентнинг адвокати Руди Жулиани ва Оқ уй администрациясининг собиқ раҳбари Марк Медоуз ва Адлия вазирлигининг собиқ ходими Жеффри Кларк бор.
«Трамп ва бошқа айбланувчилар Трамп [2020 йилги президентлик сайловида] мағлуб бўлганини тан олишдан бош тортган ва била туриб, сайлов натижаларини ноқонуний равишда Трамп фойдасига ўзгартириш учун бу ишга қўшилган», — дейилади айблов хулосасида.
Трампга 13 та пункт, жумладан, жиноий ташкилотлар тўғрисидаги қонунни (RICO Act) бузганлик, сохталаштириш учун тил бириктириш ва мансабдор шахсни қасамёдини бузишга ундаш бўйича айбланган.
Жоржия штатидаги Фултон округи прокуратураси Трампнинг Жоржия давлат котиби Брэд Раффенспергер билан телефон суҳбати аудиоёзуви 2021 йил январь ойида оммавий ахборот воситаларида пайдо бўлганидан кейин бу иш бўйича суд жараёнини бошлаган. Трамп Раффенспергердан сайлов натижаларини қайта кўриб чиқиш учун етарли овозларни «топиш»ни талаб қилган ва сўров рад этилган тақдирда, уни жиноий жавобгарлик билан қўрқитган. Тергов 2,5 йилдан ортиқ давом этди.
25 августга қадар собиқ президент ва қолган айбланувчилар судья ҳузурига ихтиёрий равишда келишлари керак. Олти ой ичида ишни кўриб чиқишни бошлаш режалаштирилган.
Бу АҚШнинг 45-президентига қарши очилган тўртинчи жиноий иш ҳисобланади. Бунгача Трампга Капитолийга бостириб кириш, Флоридадаги қароргоҳида махфий ҳужжатларни сақлаш ва порноактриса Сторми Дэниэлсга жим юриши учун тўлов қилишда ҳужжатларни қалбакилаштиришда айбланган.
Трамп ўзига қўйилган барча айбловларни рад этиб, булар 2024 йилги сайловда президентликка қайта сайланишига йўл қўймаслик учун сиёсий сабабларга кўра «жодугар ови»нинг бир қисми эканини даъво қилмоқда.
2022 йил ноябрида Трамп бўлажак сайловларда Республикачилар партиясидан президентликка номзодини қўйишини эълон қилган. Сўровлар шуни кўрсатадики, Қўшма Штатларнинг собиқ раҳбари, ўзига қарши очилган жиноий ишларга қарамай, машҳурлик борасида республикачи рақибларидан сезиларли даражада ўзиб кетган.
Трамп гумонланаётган жиноятларда айбдор деб топилган тақдирда ҳам, президентликка номзодини қўйишда давом этиши мумкин.

Большое жюри присяжных в штате Джорджия предъявило обвинение бывшему президенту США Дональду Трампу по делу о попытке отменить итоги президентских выборов 2020 года, сообщают телеканал CNN и газета The New York Times.
Для справки: По результатам выборов президента США 2020 года в них победил нынешний глава государства Джо Байден, набравший 306 голосов выборщиков. Дональд Трамп получил 232. Последний не признал поражения и заявлял, что итоги голосования были фальсифицированы.
Помимо Трампа по обвинению проходят 18 человек. Среди них — адвокат экс-президента Руди Джулиани и экс-глава администрации Белого дома Марк Медоуз и бывший сотрудник Министерства юстиции Джеффри Кларк.
«Трамп и другие обвиняемые отказались признать, что Трамп проиграл [президентские выборы 2020 года], и сознательно и преднамеренно присоединились к заговору с целью незаконно изменить исход выборов в пользу Трампа», — говорится в обвинительном заключении.
Против Трампа выдвинуты обвинения по 13 пунктам, в том числе в нарушении закона о преступных организациях (RICO Act), заговоре с целью подлога и попытке склонить должностное лицо к нарушению присяги.
Прокуратура округа Фултон в штате Джорджия инициировала разбирательство по этому делу после того, как в январе 2021 года в СМИ просочилась аудиозапись телефонного разговора Трампа с госсекретарём штата Джорджии Брэдом Раффенспергером. Трамп требовал от Раффенспергера, чтобы тот «нашёл» достаточно голосов для пересмотра итогов выборов и запугивал его уголовной ответственностью в случае отказа. Расследование длилось более 2,5 лет.
До 25 августа экс-президент и остальные обвиняемые должны будут добровольно предстать перед судьёй, которая определит меру пресечения. Начать рассмотрение дела планируется в течение шести месяцев.
Это четвёртое уголовное дело, которое расследуется в отношении 45-го президента США. До этого Трампу были предъявлены обвинения по делу о штурме Капитолия, по делу о хранении секретных документов в своей резиденции во Флориде, а также по делу о фальсификации документов при выплатах за молчание порноактрисе Сторми Дэниэлс.
Трамп отвергает все выдвинутые против него обвинения и утверждает, что они являются частью политически мотивированной «охотой на ведьм», чтобы помешать ему вновь быть избранным президентом на выборах 2024 года.
В ноябре 2022 года Трамп выдвинул свою кандидатуру от Республиканской партии на пост президента на предстоящих выборах. Опросы показывают, что бывший глава США, несмотря на открытые против него уголовные дела, внушительно опережает по популярности действующих соперников-республиканцев.
Даже если Трампа признают виновным в предполагаемых преступлениях, он по-прежнему может продолжать участвовать в президентской гонке.