Ўзбекистонда 2023 йилда ўртача номинал ҳисобланган ойлик иш ҳақи 17,2 фоизга ошиб, 4,55 млн сўмни ташкил этди, дея хабар бермоқда Президент ҳузуридаги Статистика агентлиги. «Газета.uz» маълумотларни ўрганиб чиқди.
Иш ҳақининг ўсиш суръати 2022 йилга (21,1%) ва 2021 йилга (20,3%) нисбатан паст бўлди.
Номинал ҳисобланган иш ҳақи юридик шахс мақомига эга бўлган корхона ва ташкилотларнинг (қишлоқ хўжалиги корхоналари ва кичик бизнес субъектлари бундан мустасно) маълумотлари асосида ҳисобланади. Ўртача иш ҳақини аниқлаш учун меҳнат дафтарчалари бўлган ишчиларнинг даромадлари, шунингдек, шахсий даромад солиғи ва касаба уюшма жамғармасига бадаллар тўланган ҳолда уларга бериладиган нафақалар, иш ҳақи, рағбатлантириш ва компенсация тўловлари ҳисобга олинади.
Ўтган йил давомида энг кам иш ҳақи аввалига 980 минг сўмга, кейин эса 1,05 млн сўмга кўтарилди.
иш ҳақи, статистика, таълим
Ҳудудлар кесимида энг юқори ўртача иш ҳақи Тошкент шаҳрида сақланиб қолди, бу йил давомида 18,7 фоизга (2022 йилдаги 28,2 фоизга нисбатан) 6,31 миллион сўмдан 7,45 миллион сўмгача ошган. Кейинги ўринларда аввалгидек Навоий — 5,89 миллион сўм (+15,1 фоиз), Тошкент — 4,5 миллион сўм (+14,5 фоиз), Андижон — 3,98 миллион сўм (+17,3 фоиз) ва Бухоро вилояти — 3,88 миллион сўм (+17 фоиз) жойлашган.
Наманган вилояти ўртача иш ҳақининг 13,2 фоизга — 3,3 миллион сўмгача ўсиши ҳисобига охирги ўринни эгаллади. Энг паст кўрсаткичлар Қашқадарёда — 3,37 млн сўм (+14,5%), Сурхондарёда — 3,38 млн сўм (+15,5%), Самарқандда — 3,4 млн сўм (+17,8%) ва Жиззах вилоятларида — 3,47 млн сўм (+18,1%) кузатилмоқда.
Пойтахт ва ҳудудлар ўртасидаги иш ҳақи фарқи кенгайишда давом этмоқда. Жумладан, энг юқори (Тошкент) ва энг кам иш ҳақи (Наманган вилояти) ўртасидаги фарқ 2,18 баробардан 2,25 баробарга ошди. 2021 йилда бу кўрсаткич 2,06 баробар, 2020 йилда эса 1,97 баробарни ташкил қилганди.
Фақат Тошкент шаҳри ва Навоий вилоятида ўртача иш ҳақи республика бўйича ўртача кўрсаткичдан юқори. Илгари ушбу рўйхатда бўлган Тошкент вилояти эса пастга тушди.
Фаолият турлари бўйича ўртача иш ҳақи.
Фаолият турлари бўйича энг юқори ўртача иш ҳақи молия ва суғурта соҳаларига тўғри келади, гарчи у ерда ўсиш суръати пасайган бўлса ҳам (30 фоиздан 23,1 фоизгача), 10,8 миллион сўмдан 13,3 миллион сўмгача ошган. Ахборот ва коммуникациялар соҳаси тез суръатларда 40,3 фоизга — 10,6 миллион сўм, транспорт ва сақлаш соҳаси — 6,94 миллион сўм (+36,5 фоиз), саноат — 5,6 миллион сўмга (+14,2 фоиз) ўсди.
Энг паст ўртача ойлик иш ҳақи ҳамон соғлиқни сақлаш — 3 миллион сўм (2022 йилда 21 фоизга ўсган бўлса-да, +14,97 фоизни ташкил қилмоқда) ва таълим соҳасида — 3,12 миллион сўм (бир йил аввалги 16,5 фоизга нисбатан +15,86 фоиз) соҳаларида сақланиб қолмоқда. «Газета.uz» аввалроқ ўқитувчилар ва шифокорларнинг маоши бошқа соҳаларга қараганда секин ўсиб бораётгани ҳақида ёзганди.
Хусусан, агар 2019 йилда таълим соҳасида иш ҳақи республика даражасидан 20,7 фоизга паст бўлган бўлса, 2023 йил якунига кўра тафовут 31,4 фоизга ошди. Соғлиқни сақлаш соҳасида фарқ 34 фоиз даражада сақланиб қолди. Бундан ташқари, ушбу икки соҳада энг кўп ишчилар — таълимда 37,7% ва соғлиқни сақлаш тизимидада 16,9% ишлайди.
Олий таълим соҳасида ўртача иш ҳақи 7,36 миллион сўмга (20,2 фоиз), умумий ва ўрта таълим муассасаларида — 2,72 миллион сўмга (+20,2 фоиз), мактабгача таълим муассасаларида — 1,7 миллион сўмга (+11,4 фоиз) ошди.
Таълим соҳасида энг юқори ўртача ойлик иш ҳақи Тошкент шаҳрида — 5,07 млн сўм (+20,8%), Тошкент вилоятида — 3,09 млн сўм (+16,1%) ва Навоий вилоятларида — 3,07 млн сўм (+15,9%) кузатилди. Энг паст кўрсаткич Сурхондарё (2,87 миллион сўм), Фарғона вилояти (2,8 миллион сўм) ва Қашқадарё (2,62 миллион сўм) вилоятларида қайд этилган.
«Газета.uz» аввалроқ 2023 йилда Ўзбекистонда аҳоли жон бошига реал даромадлар атиги 2,4 фоизга ўсгани ҳақида хабар берганди — бу камида беш йилдаги энг паст кўрсаткичдир (2020 йилги пандемия йилидан ташқари). Бешта ҳудудда даромадлар пасайиб, ҳудудлар ўртасидаги бўлинишлар ошди.

Среднемесячная номинальная начисленная заработная плата в Узбекистане в 2023 году выросла на 17,2% — до 4,55 млн сумов, следует из данных Агентства статистики при президенте, которые изучила «Газета.uz».
Темпы роста зарплат оказались ниже, чем в 2022 (21,1%) и 2021 (20,3%) годах.
Номинальная начисленная зарплата рассчитывается на основе сведений предприятий и организаций со статусом юрлица (без учёта сельскохозяйственных предприятий и малого бизнеса). Для определения средней зарплаты учитываются доходы работников с трудовыми книжками, а также их надбавки, вознаграждения, стимулирующие и компенсационные выплаты с удерживаемым налогом на доходы физлиц и отчислениями в профсоюзный фонд.
За последний год минимальный размер оплаты труда сначала увеличивался до 980 тысяч сумов, затем — до 1,05 млн сумов.
зарплаты, здравоохранение, образование, средние зарплаты, статистика
В разрезе регионов самая высокая средняя зарплата сохранилась в Ташкенте, которая за год прибавила 18,7% (против 28,2% в 2022 году), увеличившись с 6,31 млн до 7,45 млн сумов. Следом, как и раньше, идут Навоийская — 5,89 млн сумов (+15,1%), Ташкентская — 4,5 млн сумов (+14,5%), Андижанская — 3,98 млн сумов (+17,3%) и Бухарская области — 3,88 млн сумов (+17%).
Наманганская область оказалась на последнем месте по средним зарплатам из-за роста на 13,2% — до 3,3 млн сумов. Самые низкие показатели также наблюдаются в Кашкадарьинской — 3,37 млн сумов (+14,5%), Сурхандарьинской — 3,38 млн сумов (+15,5%), в Самаркандской — 3,4 млн сумов (+17,8%), Джизакской областях — 3,47 млн сумов (+18,1%).
Разрыв в зарплатах между столицей и регионами продолжает увеличиваться. В частности, разница между самой высокой (Ташкент) и самой низкой зарплатой (Наманганская область) выросла с 2,18 раза до 2,25 раза. В 2021 году это показатель составлял 2,06 раза, а в 2020 году — 1,97 раза.
Только в Ташкенте и Навоийской области средние зарплаты выше, чем в среднем по стране. Ташкентская область, ранее находившаяся в этом списке, опустилась ниже.
Средние зарплаты по видам деятельности.
По видам деятельности самые высокие средние зарплаты приходятся на сферы финансов и страхования, хотя темпы роста там снизились (с 30% до 23,1%), увеличившись с 10,8 млн до 13,3 млн сумов. Сфера информации и связи прибавила сразу 40,3% — 10,6 млн сумов, перевозка и хранение — 6,94 млн сумов (+36,5%), промышленность — 5,6 млн сумов (+14,2%).
Самая низкая среднемесячная зарплата по-прежнему остаётся в сферах здравоохранения — 3 млн сумов (+14,97%, хотя в 2022 году был рост на 21%) и образования — 3,12 млн сумов (+15,86% против 16,5% годом ранее). «Газета.uz» ранее уже отмечала, что зарплаты учителей и врачей растут медленнее, чем в других сферах.
В частности, если в 2019 году зарплаты в образовании были на 20,7 процентных пункта ниже республиканского уровня, то по итогам 2023 года разрыв увеличился до 31,4%. В здравоохранении разница сохранилась на уровне 34 п. п.
При этом в этих двух сферах заняты больше всего работников — 37,7% в образовании и 16,9% в здравоохранении.
В сфере высшего образования средние зарплаты выросли до 7,36 млн сумов (20,2%), общего и среднего — до 2,72 млн сумов (+20,2%), а в дошкольном образовании — до 1,7 млн сумов (+11,4%).
Наиболее высокая среднемесячная зарплата в сфере образования наблюдается в Ташкенте — 5,07 млн сумов (+20,8%), Ташкентской — 3,09 млн сумов (+16,1%) и Навоийской областях — 3,07 млн сумов (+15,9%). Самые низкие показатели в Сурхандарье (2,87 млн), Ферганской области (2,8 млн) и Кашкадарье (2,62 млн).
«Газета.uz» ранее рассказывала, что в 2023 году реальные доходы на душу населения в Узбекистане выросли лишь на 2,4% — это самый низкий показатель минимум за пять лет (если не считать пандемийный 2020 год). Доходы в пяти областях упали, а расслоение между регионами усилилось.