Ўзбекистонда 2022 йилда ўртача ойлик номинал ҳисобланган иш ҳақи 21,1 фоизга ошиб, 3 миллион 892 минг сўмни ташкил этди, дея хабар берди Статистика агентлиги.
Ўсиш суръати 2021 йилга (+20,3%) ва 2020 йилга (15%) нисбатан юқори, лекин 2019 йилга нисбатан паст (+27,5%) бўлди.
Номинал ҳисобланган иш ҳақи юридик шахс мақомига эга бўлган корхона ва ташкилотларнинг (қишлоқ хўжалиги корхоналари ва кичик бизнес субъектлари бундан мустасно) маълумотлари асосида ҳисобланади. Ўртача иш ҳақини аниқлаш учун меҳнат дафтарчалари бўлган ходимларнинг даромадлари, шунингдек, уларга бериладиган нафақалар, меҳнатга ҳақ тўлаш, рағбатлантириш ва компенсация тўловлари, жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи ва касаба уюшма жамғармасига ажратмалар ҳисобга олинади.
Ўтган йил давомида энг кам ойлик иш ҳақи фақат 1 июнда ошиб, 920 минг сўмга етганди.
Ҳудудлар бўйича энг юқори ўртача иш ҳақи Тошкент шаҳрида сақланиб қолди, пойтахтда ўртача номинал ойлик иш ҳақи йил давомида 28,2 фоизга ошиб, 4,94 миллион сўмдан 6,31 миллион сўмга ўсди. Кейинги ўринларни, аввалгидек, 5,12 миллион сўм билан Навоий (+11,9 фоиз) ва 3,94 миллион сўм билан Тошкент вилоятлари (+14,5 фоиз) эгаллади.
Энг паст кўрсаткичлар Самарқанд (2,94 млн сўм, +21,7%), Фарғона (2,9 млн сўм, +18,8%), Наманган (2,92 млн сўм, 20,6%) ва Сурхондарё вилоятларида (2,95 млн сўм, +22%) қайд этилди.
Пойтахт ва ҳудудлар ўртасидаги иш ҳақи фарқи кенгайишда давом этмоқда. Хусусан, вилоятлар кесимида энг юқори (Тошкент) ва энг кам иш ҳақи (Фарғона вилояти) ўртасидаги фарқ 2,18 баробарга етди. 2021 йилда бу кўрсаткич 2,06 баробар, 2020 йилда эса 1,97 баробарни ташкил қилган.
Фақатгина пойтахт, Навоий ва Тошкент вилоятларида ўртача иш ҳақи республикадаги ўртача кўрсаткичдан юқори. Шу билан бирга, Тошкент вилоятида кўрсаткич 6,7 фоиздан 1,4 фоизга тушган.
Фаолият турлари бўйича энг юқори ўртача иш ҳақи банк, суғурта, лизинг ва кредит воситачилик соҳаларига тўғри келади (10,8 миллион сўм, +30%). Кейинги ўринда ахборот ва алоқа соҳаси (7,55 миллион сўм, +35,5%).
Энг паст ўртача ойлик иш ҳақи соғлиқни сақлаш (2,61 миллион сўм, +21%) ва таълим (2,69 миллион сўм, +16,5%) соҳаларида қайд этилди. Шу билан бирга, олий таълим соҳасида кўрсаткич бошқа таълим соҳаларига қараганда анча тез ўсди. «Газета.uz» аввалроқ ўқитувчи ва шифокорларнинг маоши бошқа соҳаларга қараганда секинроқ ўсиб бораётганини таъкидлаган эди.
Шу билан бирга, кўрсаткичи 5,07 миллион сўмга (+20 фоиз) етган ташиш ва сақлаш соҳаси саноат (4,92 миллион сўмни, +15 фоиз) ва қурилиш соҳаларини (4,69 миллион сўм, +18,4 фоиз) қувиб ўтди. Ушбу соҳада иш ҳақининг кескин ўсиши Хоразм вилоятида содир бўлди — 6,48 миллион сўм (+36,4%). Тезроқ ўсиш суръатлари омбор хўжалиги ва ёрдамчи транспорт фаолиятига тўғри келди (8,46 миллион сўм).
Савдо соҳасида ўртача иш ҳақи 3,94 миллион сўмгача (+23,9%) ошди. Энг юқори ўртача ойлик иш ҳақи Тошкент шаҳрида (4,68 миллион сўм) кузатилди. Бу борадаги энг юқори кўрсаткич озиқ-овқат маҳсулотлари, жумладан, ичимликлар ва тамаки улгуржи савдосида (5,47 миллион сўм), энг паст кўрсаткич чакана савдода (автомобиль ва мототцикллар савдосидан ташқари) 3,65 миллион сўмни ташкил этди.
Ахборот ва алоқа соҳасида энг юқори иш ҳақи компьютер дастурлаш соҳасида кузатилмоқда (13,95 миллион сўм, +61,6%), бу кўрсаткич 2020 йилдан буён жадал ўсиб бормоқда. Тошкент шаҳридаги мутахассислар соҳада энг кўп даромад олувчилар (9,14 миллион сўм) ҳисобланади.
Саноат соҳасида Навоий вилоятидаги ходимлар, транспорт соҳасида Хоразм вилоятидаги ходимлар, қурилиш, кўнгил очиш ва дам олиш соҳаларида Тошкент вилоятларидаги ходимлар энг кўп маош олади. Бошқа тармоқларда Тошкент етакчилик қилмоқда.

Среднемесячная номинальная начисленная заработная плата в Узбекистане в 2022 году выросла на 21,1% — до 3,892 млн сумов, сообщило Агентство статистики.
Темпы роста выше, чем в 2021-м (+20,3%) и 2020-м (15%) годах, но меньше показателя 2019 года (+27,5%).
Номинальная начисленная зарплата рассчитывается на основе сведений предприятий и организаций со статусом юрлица (без учёта сельскохозяйственных предприятий и малого предпринимательства). Для определения средней зарплаты учитываются доходы работников с трудовыми книжками, а также их надбавки, вознаграждения, стимулирующие и компенсационные выплаты с удерживаемым налогом на доходы физлиц и отчислениями в профсоюзный фонд.
За последний год минимальный размер оплаты труда увеличивался только 1 июня и достиг 920 тысяч сумов.
зарплаты, статистика
В разрезе регионов самая высокая средняя зарплата сохранилась в Ташкенте, которая за год прибавила сразу 28,2%, увеличившись с 4,94 млн до 6,31 млн сумов. Следом, как и раньше, идут Навоийская — 5,12 млн сумов (+11,9%) и Ташкентская области — 3,94 млн сумов (+14,5%).
Самые низкие показатели в Самаркандской — 2,94 млн сумов (+21,7%), Ферганской — 2,9 млн сумов (+18,8%), Наманганской — 2,92 млн сумов (20,6%) и Сурхандарьинской областях — 2,95 млн сумов (+22%).
Разрыв в зарплатах между столицей и регионами продолжает увеличиваться. В частности, разница между самой высокой (Ташкент) и самой низкой зарплатой (Ферганская область) по регионам достигла 2,18 раза. В 2021 году это показатель составлял 2,06 раза, а в 2020 году — 1,97 раза.
Только в столице, Навоийской и Ташкентской областях средние зарплаты выше, чем в среднем по республике. Однако показатель Ташкентской области упал с 6,7% до 1,4%.
По видам деятельности самые высокие средние зарплаты приходятся на банковскую, страховую, лизинговую и кредитно-посредническую деятельность — 10,8 млн сумов (+30%). Следом идёт сфера информации и связи — 7,55 млн сумов (+35,5%).
Самая низкая среднемесячная зарплата зафиксирована в сферах здравоохранения — 2,61 млн сумов (+21%) и образования — 2,69 млн сумов (+16,5%). При этом в сфере высшего образования показатель рос намного быстрее, чем в других образовательных отраслях. «Газета.uz» ранее отмечала, что зарплаты учителей и врачей растут медленнее, чем в других сферах.
При этом сфера перевозки и хранения, где показатель достиг 5,07 млн сумов (+20%), обошла по средней зарплате отрасли промышленности — 4,92 млн сумов (15%) и строительства — 4,69 млн сумов (+18,4%). Резкий скачок по зарплатам по этому направлению произошёл в Хорезмской области — 6,48 млн сумов (+36,4%). Более быстрые темпы роста пришлись на складское хозяйство и вспомогательную транспортную деятельность (8,46 млн сумов).
В торговле средние зарплаты выросли до 3,94 млн сумов (+23,9%). Самый высокий показатель среднемесячной зарплаты наблюдался в Ташкенте (4,68 млн сумов). Наиболее высокий показатель в этой сфере зафиксирован в оптовой торговле продовольственными товарами, в том числе напитками и табачными изделиями (5,47 млн сумов), самый низкий показатель отмечен в розничной торговле, кроме торговли автомобилями и мотоциклами — 3,65 млн сумов).
В сфере информации и связи наиболее высокие зарплаты наблюдаются в компьютерном программировании — 13,95 млн сумов (+61,6%), которое стремительно растёт с 2020 года. Больше всех в этой отрасли получают специалисты в Ташкенте (9,14 млн сумов).
Работники в сфере промышленности больше всего получают в Навоийской области, в сфере транспорта — в Хорезмской, строительства, развлечения и отдыха — в Ташкентской областях. В других отраслях лидирует Ташкент.