31 январь куни Wyndham Bukhara меҳмонхонасининг анжуманлар залида Бухоро шаҳрида туристик марказ ташкил этишга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Вилоят ҳокимлиги тадбир бошланишига 46 дақиқа қолганида тадбир ҳақида маълумот эълон қилди. Лойиҳа хусусида вилоят ҳокими Ботир Зарипов бошчилигидаги мутасаддилар тушунтиришлар берди. Ҳокимлик матбуот котиби жонли эфир ташкил этди.
Воқеалар хронологияси
2023 йил январь ойи бошида бухороликлар Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга шаҳар марказида сайёҳлик маркази қурилиши режаси юзасидан мурожаат қилганди.
Лойиҳа буюртмачиси сифатида Самарқандда худди шу марказни қураётган Enter Engineering компанияси танланган. 32,6 гектар майдонда мажмуа яратиш учун 29 та давлат объекти, жумладан, Бухоро вилояти ва Бухоро шаҳри ҳокимликлари бинолари, вилоят прокуратураси, Мажбурий ижро бюроси, Бухоро шаҳридаги 2-сонли мактаб бузилиши мумкин эди. Шунингдек, ула орасида давлат тиббиёт коллежи, Маданият коллежи, «Бухоро Арена» стадиони, ФҲДЁ ва бошқалар ҳам бўлган.
Бухоронинг тарихий қисми ва буфер зонаси билан чегарадош ҳудудларда қурилиш ва реконструксия ишлари олиб борилиши ҳисобга олиниб, лойиҳа концепциясини ЮНЕСКО билан келишиш тўғрисидаги ҳукумат қарори чиқарилган.
Кейинчалик расмийлар матбуот анжуманида лойиҳа ЮНЕСКО билан келишилгани ва «уни амалга ошириш учун бюджет маблағи сарфланмаслигини» айтган.
Ўшанда матбуот анжумани иштирокчиларидан бири бухороликлар «объект бузилгандан сўнг қурилишлар бўлишига» ишончини йўқотганини айтди. У ўрнида ҳеч нарса қурилмай ёки қурилиши жуда секин кетаётган «Bukhara City» лойиҳаси учун бузилган ёпиқ бозор ва заргарлик марказини мисол қилиб келтирган.
Alerte Heritage маданий мерос обсерваторияси Бухоро шаҳри ва Бухоро вилояти ҳокимликлари бинолари тақдири юзасидан хавотир билдирган (обсерватория вакилларининг таъкидлашича, ушбу бинолар «ялтироқ-алюкобонд қопламали ёки ўзига ўзи сохта тарихий пародия бўлиб қолиш хавфи остида» қолган).
Kun.uz нашрининг хабар беришича, туристик марказ қурилиши учун танланган ҳудуд Бухоронинг тарихий маркази буфер зонасида жойлашгани боис ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси лойиҳани қўллаб-қувватламаган.
Ҳокимлик жамоатчилик ва фуқароларнинг фикр-мулоҳазаларини инобатга олган ҳолда лойиҳани амалга ошириш учун бошқа ер участкалари танлаб олинишини маълум қилганди. Маъмурият, шунингдек, ЮНЕСКО хулосаси олингандан кейингина якуний қарор қабул қилиниши ва қурилиш ишлари бошланишига ишонтирганди.
Лойиҳа аввал қаерда режалаштирилган бўлса, ўша жойда амалга оширилади
туристик марказ, бухоро туристик маркази
Чоршанба куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Бухоро вилояти ҳокимининг туризм, маданият, маданий мерос ва оммавий коммуникациялар масалалари бўйича ўринбосари Ботиржон Шаҳриёров 2030 йилга бориб туризм соҳасида 100 минг кишини иш билан таъминлаш режалаштирилаётгани, ҳозир эса бу борада ишлар амалга оширилаётганини маълум қилди. Келтирилишича, ҳозир ҳудуд инфратузилмаси етарли даражада эмас ва меҳмонхоналарда 14 мингта жой мавжуд, бу талабдан 10 баравар кам.
У Самарқанд шаҳрини мисол қилиб келтириб, у ерда сайёҳлик маркази барпо этилгани, шу туфайли ҳозирда йирик анжуманлар, форумлар ўтказилиб, машҳурлиги ортиб бораётганини айтди. Аҳамиятлиси, марказ шаҳар ташқарисида — эшкак эшиш канали қирғоғида қурилган.
Ҳоким ўринбосарининг сўзларига кўра, совет даврида қурилган бинолар (ҳокимлик бинолари ва бошқалар) билан Бухоронинг ўзига хос белгилари бўлган тарихий бинолар ўртасида «ўзаро мувофиқлик» йўқ, шунинг учун бу эски биноларни қайта таъмирлаш ва тарихий объектлар архитектураcига мослаштириш учун тўсқинлик қилмаслиги керак.
Шунингдек, расмийлар келгусида туристлар оқимининг ўсишини ҳисобга олган ҳолда «Бухоро» халқаро аэропортининг ўтказиш қобилиятини ошириш ва рейслар сонини 10−12 баробарга кўпайтиришни режалаштирмоқда. Шу мақсадда давлат-хусусий шериклик доирасида реконструкция қилиш режалаштирилган («Газета.uz»да мавжуд маълумотларга кўра, Eriell лойиҳада хусусий шерик бўлиши мумкин). Қайд этилишича, реконструкциянинг барча босқичлари хорижий инвестициялар ҳисобидан молиялаштирилади.
Туристик марказ лойиҳаси дастлаб режалаштирилган ҳудудда — Бухоро шаҳри марказидаги 32,6 гектар майдонда амалга оширилиши режа қилинди. Бу ерда жойлашган давлат объектлари маъмурий марказ барпо этиладиган Bukhara city ҳудудига кўчирилади.
32,6 гектар ерни сотишдан тушган маблағлар ғазнанинг алоҳида ҳисоб рақамига тушади ва янги маъмурий марказ қурилишига йўналтирилади.
Бухоро вилояти ҳокими Ботир Зарипов сайёҳлик шаҳарчаси учун танланган ҳудуд сайёҳлар учун «энг қулай» жой эканини айтди.
«Бу жой сайёҳлар учун жуда яқин, [бир неча дақиқа ичида] пиёда айланиб юриш мумкин. Узукка кўз қўйгандек. Буни уч ойлаб ўйладик, республика миқёсидаги мутасаддилар, архитекторларнинг фикрини олдик. Биз яна 10 км наридан қуришимиз мумкин, лекин шаҳарда тирбандлик, буни яширмаймиз. Сайёҳ у ерга бошқа бормайман, дейди. Бу ерда меҳмонхоналар бор. Айланиб келиб, Арк, Сомонийлар қабри, кўл бор, Минорат Калон ёнида сайр қилиши, Абдуллахон мадрасасига бориб, кейин „колхоз бозори“, эски шаҳарни айланиб кўриши мумкин», — деди у.
Вилоят ҳокимининг сўзларига кўра, Франциядан ташриф буюрган туризм мутахассислари: «Агар сиз фақат ва фақат эски шаҳар яқинида мажмуа қурсангиз, ютасиз», — деган.
Ботир Зариповнинг ишонтиришича, ҳудуддаги хусусий объектлар унинг эгалари билан тўлов миқдори келишилганидан кейингина бузилади.
Бухоронинг туристик марказида нима бўлади?
Вилоят бош архитектори Зухриддин Мухиддинов Бухоро шаҳри марказидаги Жалол Икромий, Ҳамза ва Академик Иброҳим Мўминов кўчалари чорраҳасида 32,6 гектар майдонда бунёд этиладиган этнографик сайёҳлик маркази лойиҳаси ҳақида гапирди.
Мажмуанинг асосий бинолари 800 хонали тўртта беш юлдузли меҳмонхона бўлади. Мажмуанинг асосий қисмида кўп функцияли Бухоро миллий-маданий маркази жойлашиши мумкин. Ушбу ёпиқ бинода конгресслар, ипак ва зираворлар фестивалларини ўтказиш режалаштирилган.
«Муассаса марказида „Боқий Бухоро“ мажмуаси бўлиб, унда асосан ҳунармандчилик устахоналари жойлашади. Марказда Лаби Ҳовуз мажмуаси бўлади, сув меҳмонларни ўзига жалб қилади. Марказда мусиқали фаввора, унинг атрофида кафе ва ресторанлар жойлашади. Яшил майдонлар мажмуамиз умумий майдонининг 70 фоизини (23 гектар) ташкил қилади. Шунингдек, 1,5 гектар боғ барпо этилади», — деди у.
Мажмуанинг шарқий ва жанубий томондан дарвозалари бўлади. Дарвоза эски шаҳарнинг ташқи қисмига ҳам ўрнатилади, деди меъмор.
Анжуманда бўлажак сайёҳлик маркази ҳудудида жойлашган 2-мактаб тиббиёт институти биносига кўчирилгани маълум қилинди.
Эслатиб ўтамиз, «Бухоро» стадионини сақлаб қолиш илтимоси билан президентга мурожаат қилганлар орасида стадионда ишлайдиган мураббий ва мутахассислар ҳам бор эди. «Потрибетель Бухара» журналисти Учқун Турсуновнинг хабар беришича, ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари уларни матбуот анжуманига қўймаган.
Вилоят ҳокими Ботир Зарипов Бухоро шаҳрининг 6-микротуман ҳудудида 20 минг ўринли янги марказий стадион бунёд этилишини маълум қилди. Унга кўра, автотураргоҳлар учун 5−6 гектар ер ажратилади.
«Қолган қисмида стадионга уланган кичик футбол майдончалари бўлади, стадионга тўрт томондан кириш мумкин бўлади», — дейди бош архитектор.
Халқлар дўстлиги кўчасида вилоят футбол академияси қурилмоқда. Бунинг учун 70 миллиард сўм маблағ ажратилган. Шунингдек, 5000 томошабинга мўлжалланган трибуна ва 200 ўринли ётоқхона ҳам қурилади.
Зухриддин Мухиддинов. Фото: Бухоро вилояти ҳокимлиги.Зухриддин Мухиддинов. Фото: Бухоро вилояти ҳокимлиги.
Бош архитектор Зухриддин Мухиддинов янги стадионнинг сиғими 25 минг томошабинга мўлжалланганини айтди.
«Атрофида автотураргоҳлар ва хизмат кўрсатиш объектлари қурилади. 28-болалар ва ўсмирлар футбол мактаби негизида Бухоро футбол академияси қурилади. Бу жорий йилда амалга оширилади. Бухоро спорт мажмуаси эскирган, устки балкони яроқсиз ҳолга келган. Деворларда ёриқлар пайдо бўлди. Катта ҳажмдаги томошабинларни жойлаштириш хавф туғдиради», — дейди у.
Унинг сўзларига кўра, янги стадион лойиҳасида конференция заллари, спорт-соғломлаштириш комплекслари бўлади, ижтимоий имконияти чекланганлар учун имконият яратилади. Стадион «Янги Ўзбекистон» истироҳат боғи қурилаётан 50 гектар майдонда жойлашади.
Нега туристик марказ Самарқанддагидек шаҳар ташқарисида қурилмайди?
Ботир Зарипов журналистларнинг нега мажмуа шаҳар ташқарисида қурилмаяпти, деган саволига жавоб бераркан, Самарқанддаги сайёҳлик маркази олислиги боис сайёҳларни жалб қилмаётганини айтди.
«Самарқанд шаҳрида қурилган мажмуа Самарқанд марказидан бир неча километр узоқликда жойлашган. У ерда бир қанча халқаро анжуман ва форумлар ўтказилди. Аммо туристик мажмуа туристлар оқимидан келиб чиқиб, ўз талабини қондира олмайди. Бунинг учун туризм инфратузилмаси, транспорт логистикаси, туристлар оқимининг кўпайиши, қулай логистика шароитлари талаб этилади. Бу лойиҳа самарали бўлиши учун вақт керак», — деди ҳоким.
Расмийлар Бухоронинг тарихий марказига шаҳарнинг туризм маркази сифатида қарамоқда.
«Самарқандда бундай марказ йўқ, бир объектдан иккинчисига бориш учун транспорт керак. Бухорода сайёҳлик маркази 500 гектардан ортиқ майдонни эгаллайди. Ушбу лойиҳага мувофиқ, тарихий марказ кенгайиши керак. Максимал даражада қулайлик яратиш учун тарихий марказ ёнида Бухоронинг этнотуризм лойиҳаси яратилиши керак», — деди вилоят ҳокимлиги раҳбари.

31 января в конференц-зале отеля Wyndham Bukhara состоялась пресс-конференция, посвящённая созданию туристического центра в Бухаре. Хокимият области опубликовал информацию о мероприятии за 46 минут до его начала.
С разъяснением проекта выступили официальные лица во главе с хокимом области Ботиром Зариповым. Пресс-секретарь хокимията вела прямой эфир.
В начале января 2023 года жители Бухары выступили с обращением к президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву из-за планов по строительству туристического центра в центре города.
Заказчиком проекта была выбрана Enter Engineering, строившая такой же центр в Самарканде. Для создания комплекса на 32,6 га площади могли снести 29 государственных объектов, включая здания хокимиятов Бухарской области и города Бухары, областной прокуратуры, Бюро принудительного исполнения, школы №2, Бухарского государственного медицинского колледжа, колледжа культуры, стадиона «Бухара арена», ЗАГСа и других.
Решением правительства проект концепции проекта было поручено согласовать с ЮНЕСКО с учётом того, что строительные работы и реконструкция будет проводиться на границах с исторической частью и буферной зоной Бухары.
Позже власти на пресс-конференции заявили, что проект будет согласован с ЮНЕСКО, а для его реализации «не будет потрачен ни один сум бюджетных денег».
Тогда один из участников пресс-конференции заявлял, что жители Бухары потеряли доверие к «строительству после сносов». Он привёл в пример проект Bukhara City, снос крытого рынка и ювелирного рынка, на месте которых ничего не построено или строительство идёт медленно.
Обсерватория культурного наследия Alerte Héritage выражала беспокойство за будущее зданий хокимиятов Бухары и Бухарской области, которые «рискуют обернуться глянцево-алюкобондовой или псевдоисторической пародией на себя».
Kun.uz сообщал, что участок, выбранный для строительства туристического центра, находится в буферной зоне исторического центра Бухары, поэтому представительство ЮНЕСКО в Узбекистане проект не поддержало.
Хокимият сообщал, что с учётом мнения общественности и граждан для проекта будут выбраны другие земельные участки. В администрации также заверяли, что только после получения заключения ЮНЕСКО будет принято окончательное решение и начаты строительные работы.
Проект будет там же, где и планировалось
туристический центр бухары, турцентр
На пресс-конференции в среду заместитель хокима Бухарской области по вопросам туризма, культуры, культурного наследия и массовых коммуникаций Ботиржон Шахриёров сообщил, что к 2030 году планирует обеспечить занятость 100 тысяч человек в туристической сфере, но сейчас не хватает туристической инфраструктуры и действующие 14 тысяч мест в отелях — это в 10 раз меньше спроса.
Он привёл в пример Самарканд, где был построен туристический центр, благодаря чему сейчас он принимает крупные конференции и форумы и повышает свою популярность. Отметим, что центр был построен за пределами города — на берегу гребного канала.
По словам замхокима, между зданиями, построенными в советское время (здания хокимиятов и другие), и историческими зданиями, которые являются визитными карточками Бухары, «нет гармонии», поэтому это не должно стать препятствием для обновления старых зданий и приведения их в соответствие с архитектурой исторических объектов.
Власти также планируют увеличить пропускную способность международного аэропорта Бухары и повысить количество авиарейсов в 10−12 раз с учётом будущего роста туристического потока. Для этого намечено провести реконструкцию в рамках государственно-частного партнёрства (по имеющимся у «Газеты.uz» данным, частным партнёром проекта может стать Eriell). Отмечается, что все этапы реконструкции будет финансировать за счёт иностранных инвестиций.
Проект туристического центра планируется построить на первоначально запланированной территории — на площади 32,6 га в центре Бухары. Расположенные здесь государственные объекты будут перенесены на территорию Bukhara city, где будет создан административный центр.
Средства, вырученные от продажи 32,6 га земли, поступят на отдельный казначейский счёт и будут направлены на строительство нового административного центра.
Хоким Бухарской области Ботир Зарипов заявил, что выбранный для туристического городка район является «самым удобным» местом для туристов.
«Это место очень близко для туристов, [в нескольких минутах] ходьбы… Мы думали об этом три месяца, узнали мнение должностных лиц республиканского уровня, архитекторов. Мы можем построить в 10 км дальше, но город — в пробках, не будем это скрывать. Турист скажет, что больше не пойдёт туда. Здесь есть гостиницы, Арк, усыпальница Саманидов, озеро, [турист] может прогуляться возле минарета Калян, пройти к медресе Абдуллахана и затем посмотреть „колхозный рынок“, старый город», — сказал он.
По словам главы областной администрации, эксперты по туризму из Франции сообщили: «Вы можете выиграть, если построите комплекс только и только возле старого города».
Ботир Зарипов заверил, что частные объекты на территории будут сноситься только после согласования суммы компенсации с собственниками.
Что будет в туристическом центре Бухары?
Главный архитектор области Зухриддин Мухиддинов рассказал о проекте этнографического туристического центра, который будет построен на пересечении улиц Жалола Икромий, Хамзы и академика Иброхима Муминова в центре Бухаре на площади 32,6 га земли.
Основными зданиями комплекса станут четыре пятизвёздочных отеля на 800 номеров. В основной части комплекса может разместиться многофункциональный Бухарский национальный культурный центр. В этом крытом здании планируется проводить конгрессы, фестивали шёлка и специй.
«В центре объекта расположится комплекс „Бокий Бухоро“ („Вечная Бухара“), где в основном разместятся мастерские ремесленников. В самом центре будет комплекс Ляби-хауз, вода привлекает гостей. В центре — музыкальный фонтан, а вокруг него — кафе и рестораны. Зелёные зоны составят 70% (23 га) от общей площади нашего комплекса. Также будет создан сад площадью 1,5 га», — сказал он.
Комплекс будет иметь ворота с восточной и южной сторон. Ворота также будут установлены во внешней части старого города, сообщил архитектор.
На конференции сообщили, что школу №2, которая находится на территории будущего туристического центра, переместили в здание медицинского института.
Отметим, что среди протестующих жителей Бухары, которые обращались к президенту с просьбой спасти стадион Бухары, были тренеры и специалисты, работающие на стадионе. Журналист издания «Потрибетель Бухара» Учкун Турсунов сообщил, что сотрудники правоохранительных органов не пустили их на пресс-конференцию.
Хоким области Ботир Зарипов сообщил, что на территории 6-го микрорайона Бухары будет построен новый центральный стадион на 20 тысяч человек. По его словам, под автостоянки будет выделено 5−6 га земли.
«В остальной части будут размещены небольшие футбольные поля, соединённые со стадионом, вход на стадион будет возможен с четырёх сторон», — сказал главный архитектор.
На улице Халклар дустлиги (Дружбы народов) строится региональная футбольная академия. На это выделено 70 млрд сумов. Там также будет трибуна на 5000 зрителей и общежитие на 200 воспитанников.
Зухриддин Мухиддинов. Фото: Хокимият Бухарской области.Зухриддин Мухиддинов. Фото: Хокимият Бухарской области.
Главный архитектор Зухриддин Мухиддинов назвал другую вместимость нового стадиона — 25 тысяч зрителей.
«Вокруг него будут построены парковки и объекты услуг. Бухарская футбольная академия будет построена на базе 28-й детско-юношеской футбольной школы. Это будет осуществлено в текущем году. Бухарский спортивный комплекс устарел, верхний балкон находится в аварийном состоянии. На стенах появились трещины. Собирать большую аудиторию рискованно», — сказал он.
По его словам, в проекте нового стадиона «будут предусмотрены конференц-залы, спортивно-оздоровительные комплексы, созданы возможности для людей с ограниченными возможностями». Стадион расположится на территории строящегося парка «Новый Узбекистан» на 50 га.
Почему туристический центр не строят за городом, как в Самарканде?
Отвечая на вопрос журналистов, почему комплекс не строится за городом, Ботир Зарипов сообщил, что туристический центр в Самарканде не привлекает туристов из-за своей удаленности.
«Комплекс, построенный в Самарканде, расположен в нескольких километрах от центра Самарканда. Там проводилось несколько международных конференций и форумов. Но туркомплекс не может покрывать свой спрос по потоку туристов. Для этого требуется туристическая инфраструктура, транспортная логистика, рост туристического потока, благоприятные логистические условия. Чтобы этот проект стал эффективным, потребуется время», — считает хоким.
Власти рассматривают исторический центр Бухары как центр туризма в городе.
«В Самарканде такого центра нет, чтобы добраться с одного объекта до другого, нужен транспорт. В Бухаре туристическим центром является площадь более 500 га. В соответствии с этим проектом исторический центр должен расширяться. Этнотуристический проект Бухары должен быть создан недалеко от исторического центра и для комфорта, и для максимального удобства туристов», — сказал глава областной администрации.