Транспорт вазирлиги ҳузуридаги лойиҳа офиси директори Мурод Абидов «Лолазор» подкастида Тошкентда трамвай қуриш режалари ҳақида гапирди. Эслатиб ўтамиз, президент Шавкат Мирзиёев роппа-роса икки йил аввал трамвай пойтахтга қайтиши мумкинлигини маълум қилганди. Ўшандан бери бу ҳақда вақти-вақти билан янгиликлар чиқади, аммо аниқ режалар ва йўналишлар ҳақида ҳеч қандай маълумот берилмайди.
Мурод Обидовнинг сўзларига кўра, ҳозирги шароитда шаҳар йўлларининг остидаги коммуникациялар билан трамвай қуриш учун катта харажат талаб этилади.
«Олдинги трамвай тизими ҳозирги замонавий талабга жавоб бермайди. Олдин ўзим анча пайт Ибн Сино кўчасида турганман. Трамвай ўтганда бизнинг беш қаватли уйимизнинг учинчи қаватининг ҳамма ери қимирлаб турарди. Трамвай бу даражада „вибрация“ бериш керак эмас. Кўрган бўлсангиз, Европада тарихий шаҳарларнинг марказидан ўтган трамвай, лекин умуман овози ҳам чиқмайди, вибрация ҳам сезилмайди. Шунақа трамвай тизимини жорий қилиш режамизда бор. Ҳозир Франция билан лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш ишлари олиб борилмоқда. Кейинги босқичларда трамвай линияларини қаерга жорий қилиш ўрганилади», — деди у.
Мурод Абидовнинг айтишича, 600 миллион долларга янги метро бекатлари қурилиши метрополитенга кунига 200 мингдан 600−650 минггача йўловчи ташишни кўпайтириш имконини берди, лекин автобусларга 200 миллион доллар харажат қилиш орқали 400 минг йўловчини 1,1 миллионгача олиб чиқишга эришилди.
«Одамлар кўчада пойлаб қолмасликлари учун биз тезроқ ва каттароқ эффектга чиқишимиз керак. Бу нарса тезроқ юриши керак…Трамвайнинг қурилиши йилларга чўзилиб кетади. Биринчидан, лойиҳалашнинг ўзига 1−1,5 йил вақт кетади, ундан кейин қурилишга шунча вақт кетади. Шунча пайт давомида йўллар ёпиқ бўлади, одамлар қийналади, ўша тор йўлда, ўша автобусда, ўша кичик тезликда ҳаракатланишга мажбур бўлади. Ҳозир автобус ишлатсак, бизда шахсий транспортга нисбатан рақобатбардош вақтни таъминлай олиш имкони бор», — деди Мурод Обидов.
Транспорт вазирлиги ҳузуридаги лойиҳа офиси директори расмийлар трамвайдан воз кечиш тўғрисидаги қарор хато бўлганини тушунадими, деган саволга трамвай тизимини нотўғри режалаштириш трамвай тугатилишидан анча олдин бошланганини таъкидлади.
«Эсингизда бўлса, ўша пайтларда янги трамвай линиялари қурилганди, керакли йўналишлардан олиб ташлаб, кераксиз йўналишларга ўтказилганди. Мутахассисларнинг ўзини гапи бор эди: „ҳеч қаердан ҳеч қаерга“. Икки томони ҳам талаб бўлмаган жойни бирлаштирадиган линиялар қурилган. Кейинчалик, ҳалқа йўли бўйлаб қилиш режаси бўлган, лекин унга тўлиқ етиб борилмаган. Ўша босқичда трамвайларга бўлган талаб тушиб кетган», — деди у.
«Ундан олдинги даврларда шаҳар марказидан ТТЗга борадиган, вокзалга борадиган трамвай линияларида „жуда катта оқим“ бўлган», — деди у.
Мурод Абидовнинг қайд этишича, трамвай автобусда ташишдан кўпроқ эҳтиёж бўлганда қурилади.
«Ўзининг ўлчови бор. Автобусларда ташиладиган йўловчилар соатига 2000−3000 киши бўлади, алоҳида линияларда 6000 нафаргача, ундан ошгани — 12 минггача трамвайларда, 12 мингдан 25 минггача йўловчи эса метрода ташилади. Йўловчи оқими шакллангандан кейин транспорт тури аста-секин ўзгариб, модернизация қилиб борилади. Ҳозирги пайтда трамвайлар, жумладан автобусларнинг, бешта секциялилари чиқиб кетди. Катта ҳаражат қилиб метро ёки трамвай қуришдан кўра, ўрта йўлда ўта катта сиғимли автобусларни ишга тушириш имкониятлари бор», — деди у.
Транспорт вазирлиги вакилининг айтишича, кўчалар ўртасида автобуслар учун алоҳида линиялар ташкил этиш Шота Руставели кўчасидан кейин босқичма-босқич қолган томонларга ҳам жорий қилинади.
Унинг сўзларига кўра, кўчалар ўртасида автобус йўлаклари ташкил қилиш, Шота Руставели кўчасида реконструкция бошлашдан аввал аҳолига барқарор жамоат транспорти кўринишидаги муқобил йўлни таклиф қилиш керак.
«Олдин ишлаш керак, ундан сўнг кейинги босқичларга ўтса бўлади. Ҳозир Тошкентда энг камида айтилган йўлларда алоҳида автобус линияси ишлаб, умумий ҳаракатланишнинг маълум бир даражасини, айтайлик, 50 фоизини жамоат транспортига ўтказиб олишимиз керак. Ундан кейинги босқичларда тор кўчаларни янаям торайтириш имкони бўлади, чунки одамлар жамоат транспортида ҳаракатланишни бошлайди. Жамоат транспортида ҳали ҳаракатланмаётган ёки жамоат транспорти орқали етарли вақтда етиб боролмайдиган ёки шахсий транспорт билан вақт бўйича рақобат қилолмайдиган жойларда бу нарсани бошлаш нотўғри бўлади», — деди у.
Автомобиллашганлик даражаси Тошкентда ҳар 1000 кишига 240 та, Қозоғистонда 350 та, Германияда 500 дан ортиқ, АҚШнинг айрим штатларида 800 та автомобилга тўғри келади.
«Лекин Европада ҳам, Қозоғистонда ҳам йўллар бизникидек кўп эмас, тор, бошқа… Уларда автомобиллашганлик даражаси юқори бўлгани билан ундан фойдаланиш улуши паст. Яъни уларда кундалик фойдаланадиган асосий транспорт тури жамоат транспорти ҳисобланади», — дейди у.
Тошкентда бир кунда 9 миллионта ҳаракатланишга эҳтиёж бор. «Шундан 3 миллиони пиёда дўконга чиқиб келадиган, мактаб ва боғчага борадиган. 6 миллиони транспорт ҳаракатланадиган. Бу транспорт талабининг 1,8 миллионини автобус ва метрога олдик. Бир йил олдин бу кўрсаткич 2 баравар кам эди. Ҳозирги кунда 28 фоизга олиб чиқдик, шуни 50 фоиздан оширишимиз керак. Айрим мамлакатларда пиёда юришни ҳисобга олсак 70−80 фоизга етади», — деди Мурод Обидов.
Унинг сўзларига кўра, шахсий автомашиналарни харид қилишни чеклаш керак эмас, лекин унга техник хизмат кўрсатиш қийин бўлиши керак.
«Шаҳар марказидаги ер — энг қиммат ер, жамият мулки. Ҳамма фойдаланадиган жойда кимнидир машинаси эрталабдан кечгача турмаслиги керак. У ерда, биринчидан, парковканинг сонини чеклаш керак, кўпроқ ерни умумий фойдаланишга йўловчилар учун очиш керак, одамлар эрталабдан кечгача машинасини қўймоқчи бўлса, таксида бориб келишга ишлатадиган пулидан уч баравар кўп пул бўлиши керак», — деди у.
Лойиҳа офиси директори Шота Руставели кўчаси мисолида 1,5 полосани эгаллаган автомашиналарнинг тартибсиз тўхташ жойига эътибор қаратди, шу сабабли 5 полосанинг 2 таси ишламайди.
«Икки қаторни олиб туриб, йўл четида тўхташ жойи қилсак ҳам, ёнига велосипед йўлаги ва автобус йўлагини ташкил қилсак ҳам, умумий оқимга таъсир қилмайди. Бошқа кўчаларда бунинг иложи бўлмаслиги мумкин, шунинг учун улар бошқача метод ишлатамиз», — деди у.
Аввалроқ ўша подкастда Мурод Абидов Тошкентда кўчалар ўртасида автобус йўлаклари ташкил этилишини айтганди. Унда 5 та секцияли 32 ва 35 метрли автобуслар ҳаракатланиши режалаштирилган, деди Транспорт вазирлиги вакили. Инфратузилма юкини камайтириш учун пойтахтга кираверишда 12 та янги экспресс йўналишни йўлга қўйиш кўзда тутилган.
«Газета.uz» 2022 йил ноябрида Франциянинг Alstom машинасозлик компанияси Тошкентда трамвай йўлларини қуриши ҳақида хабар берганди. Лойиҳа қиймати 167,4 млн еврога баҳоланмоқда. Ҳужжат Парижда имзоланган.
Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов қурилиш ишлари билан Alstom шуғулланишини тасдиқлаган, бироқ линияларнинг йўналишлари ҳали аниқ эмаслигини билдирган. Тошкентни бўлажак «Янги Тошкент» шаҳри билан боғловчи Янги Ўзбекистон кўчаси истиқболли йўналишлардан бири бўлиши мумкин. Бунда, тахминларга кўра, линия «Дўстлик» метро бекатидан бошлаб, Янги Ўзбекистон кўчаси бўйлаб ўтади.
Бунгача 2022 йилнинг ёзида Тошкент шаҳар транспорт бошқармаси бошлиғи Анвар Жўраев иккита — ТТЗ ҳамда «Ипподром» дан Шимолий вокзалгача бўлган йўналиш доирасида таклифлар тайёрланганини маълум қилганди. Шунинг билан бу режалар бошқа муҳокама қилинмади.

Директор проектного офиса при Министерства транспорта Узбекистана Мурад Абидов в подкасте «Лолазор» рассказал о планах по строительству трамвая в Ташкенте. Напомним, о том, что трамвай может вернуться в столицу, ровно два года назад заявил президент Шавкат Мирзиёев. С тех пор новости об этом появляются время от времени, однако о конкретных планах и маршрутах ничего неизвестно.
По словам Мурада Абидова, в нынешних условиях строительство трамвая потребует больших средств, учитывая перенос подземных коммуникаций города.
«Старая трамвайная система не отвечает современным требованиям. Я сам жил долгие годы на улице Ибн Сино. Когда проходил трамвай, на третьем этаже пятиэтажного дома всё двигалось в комнате. Трамвай не должен выдавать такую вибрацию. В Европе вы могли видеть, что трамвай проходит в центре исторических городов, но от него не исходит каких-либо звуков или вибраций. У нас в планах внедрить именно такую трамвайную систему. Совместно с Францией ведётся работа по разработке технико-экономического обоснования проекта. Маршруты трамвайных линий будут рассматриваться на следующих этапах», — заявил он.
Мурад Абидов сообщил, что строительство новых станций метро за 600 млн долларов позволило метрополитену увеличить пассажиропоток с 200 тысяч до 600−650 тысяч в день, а инвестиции в 200 млн долларов на закуп автобусов привёли к росту пассажиропотока с 400 тысяч до 1,1 миллиона человек.
«Мы должны быстрее добиться наибольшего эффекта, чтобы люди не оставались в ожидании на улице. Движение должно начаться быстрее… Если начать строительство трамвая, это может затянуться на многие годы. Во-первых, только на проектирование уйдёт 1−1,5 года, а затем на строительство — столько же. Столько времени дороги будут закрыты, люди будут вынуждены в автобусе на низкой скорости передвигаться по узким дорогам. А сейчас с помощью автобусов мы можем обеспечить конкурентное время по отношению к личному автомобилю», — отметил Мурад Абидов.
На вопрос, понимают ли власти ошибочность решения об отказе от трамвая, глава проектного офиса при Минтрансе отметил, что неправильное проектирование трамвайных линий началось задолго до ликвидации трамвая.
«Если помните, тогда были построены новые трамвайные линии, трамваи с нужных направлений перенесли на ненужные. Как говорят специалисты, „из ниоткуда в никуда“. Были построены трамвайные линии, которые соединяли две точки, где не было спроса. Тогда были планы провести линию по всей кольцевой, но до этого не дошло. На том этапе спрос на трамваи резко упал», — рассказал он.
Раньше на многих трамвайных линиях от центра города до ТТЗ «был очень большой пассажиропоток. Большой поток был у линий, которые соединялись с вокзалом», отметил он.
Мурад Абидов отметил, что для строительства трамвая нужен спрос, который не может покрыть автобус.
«Есть шкала. Пассажиропоток в автобусах составляет 2000−3000 человек в час, на выделенных линиях — до 6000, на трамвае — от 6000 до 12 тысяч, на метро — от 12 тысяч до 25 тысяч. После формирования потока пассажиров вид транспорта постепенно меняется и модернизируется. На сегодняшний день появились трамваи, в том числе автобусы, с пятью секциями. Есть возможности для того, чтобы вместо дорогостоящего строительства метро или трамвая, открыть посередине дорогу и запустить автобусы очень большой вместимости», — указал он.
Представитель Минтранса сообщил, что проект реконструкции улицы Шота Руставели, на котором планируется пустить автобус по выделенной полосе в центре, намечено внедрить и на других улицах.
По его словам, перед тем как начать кардинальные изменения, связанные с проведением выделенной линии в центре, закрытием части улиц для реконструкции на улице Шота Руставели, необходимо предложить населению альтернативу в виде стабильно работающего общественного транспорта.
«После этого можно переходить на другие этапы. Сейчас в Ташкенте на указанных улицах должны заработать выделенные полосы, часть пассажиропотока, скажем, 50% спроса, нужно перевести на общественный транспорт. После этого можно сужать улицы, потому что люди уже начнут передвигаться на общественном транспорте. На улицах, где ещё не передвигаются на общественном транспорте или где автобус проигрывает конкуренцию по времени личному авто, начинать это будет неправильным», — сказал он.
Уровень автомобилизации в Ташкенте составляет 240 автомобилей на 1000 человек, в Казахстане — 350 машин, в Германии — свыше 500 машин, в некоторых штатах США — 800 машин.
«Несмотря на это, в Европе и Казахстане дороги не такие широкие как у нас, несмотря на высокий уровень автомобилизации, автомобилями пользуются реже. Поскольку основным видом транспорта, которые они пользуются каждый день, является общественный транспорт», — сказал он.
В Ташкенте спрос на ежедневные перемещения жителей составляет 9 миллионов в день. «Из них 3 миллиона приходится на пешие походы в магазины, в сады, школы. 6 миллионов приходится на транспортные поездки. Из этого транспортного спроса 1,8 миллиона мы перенесли в автобусы и метро. Год назад показатель был в 2,5 раза меньше. На сегодняшний день долю общественного транспорта в поездках удалось увеличить до 28%. Мы должны увеличить её до 50%. В некоторых странах она доходит до 70% с учётом пеших перемещений», — заявил Мурад Абидов.
По его словам, нет необходимости ограничивать покупки личных автомобилей, но его содержание стоит сделать дорогим. Он отметил, что в Ташкенте нет земли для увеличения числа парковок, а хранение автомобилей на них с утра до ночи считается самым неэффективным способом использования земельных ресурсов.
«На улицах и дорогах больше всего негативно сказывается неправильная организация движения. Не нужно ограничивать покупку автомобилей. И не нужно делать использование автомобиля доступным для всех. Земля в центре города — самая дорогая земля, которая является общественным имуществом. Там не должна с утра до ночи стоять чья-то машина. Нужно ограничить там число парковок, а большую часть пространства сделать доступным пешеходам. Цена парковки там должна быть в 3 раза выше суммы, которую водитель потратил бы на такси туда и обратно», — отметил он.
Глава проектного офиса на примере улица Шота Руставели указал на беспорядочную парковку автомобилей, которая занимает 1,5 полосы, из-за чего 2 из 5 полос просто не работают.
«Если мы даже заберём две полосы и сделаем придорожную парковку, сделаем рядом велодорожку и сделаем автобусную линию, это не повлияет на общий поток. На других улицах такой возможности может и не быть, поэтому там применяется другой подход», — сказал он.
Ранее мы писали, что в этом же подкасте Мурад Абидов сообщил, что в Ташкенте всё-таки появятся выделенные полосы для автобусов в центре улиц. По ним планируют пустить 32- и 35-метровые автобусы с 5 секциями. Кроме того, планируется запуск 12 новых экспресс-маршрутов при въезде в столицу, чтобы снизить нагрузку на инфраструктуру.
«Газета.uz» в ноябре 2022 года писала, что трамвайные линии в Ташкенте построит французская Alstom. Стоимость линий протяжённостью 9,1 км тогда оценивалась в 167,4 млн евро. Соглашение было подписано в Париже во время визита президента Узбекистана.
Министр транспорта Илхом Махкамов подтверждал, что строительством займётся Alstom, но маршруты пока не определены. В качестве одного из маршрутов называлась улица Новый Узбекистан, которая соединит Ташкент с «Новым Ташкентом» и будет начинаться от станции метро «Дустлик» («Чкалова»). Другими словами, о строительстве трамвая по центральным улицам на тот момент не говорилось.
До этого, летом 2022 года, начальник Управления транспорта Ташкента Анвар Джураев сообщал, что имеются предложения по двум маршрутам трамвая — от Северного вокзала до ТТЗ и Ипподрома. В дальнейшем эти планы не обсуждались.