Ўзбекистон президенти 3 январь куни Италия билан 2023 йил 8 июнь куни Римда имзоланган шартномаларни ратификация қилувчи учта қонунни имзолади.
Хусусан, ушлаб бериш, жиноий ишлар бўйича ўзаро ҳуқуқий ёрдам ва маҳкумларни топшириш тўғрисидаги шартномалар ратификация қилинди.
Эслатиб ўтамиз, ўтган йилнинг июнь ойида Шавкат Мирзиёев Римга ташриф буюриб, Италия Вазирлар кенгаши раиси Жоржа Мелони билан учрашганди. Музокаралар натижасида томонлар икки давлат ўртасида стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисида қўшма декларацияни қабул қилган. Шу билан бирга, 11 та давлатлараро, ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлар алмашинуви маросими бўлиб ўтган. Ҳуқуқий масалалар бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги шартномалар шулар жумласидандир.

Президент Узбекистана 3 января подписал три закона, которыми ратифицированы договоры с Италией, подписанные 8 июня 2023 года в Риме.
В частности, ратифицированы договоры о выдаче, о взаимной правовой помощи по уголовным делам и о передаче осуждённых лиц.
Напомним, в июне прошлого года президент Шавкат Мирзиёев посетил Рим, где встретился с председателем Совета министров Италии Джорджей Мелони. По итогам переговоров стороны приняли совместную декларацию об установлении отношений стратегического партнёрства между двумя странами. Тогда же состоялась церемония обмена 11 межгосударственными, межправительственными и межведомственными документами. В их числе были и соглашения о сотрудничестве по правовым вопросам.