22 декабрь куни Тошкент вилояти суди 2019 йилда Қибрайда 13 ёшли қизни зўрлаганликда айбланиб, 15 йилга озодликдан маҳрум этилган шахснинг апелляция шикоятини кўриб чиқди. Бу ҳақда зўравонликка қарши курашувчи Nemolchi.uz лойиҳасига Олий суд матбуот котиби Азиз Абидов маълум қилди.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йилнинг апрель ойида Nemolchi.uz лойиҳаси 2019 йилда қўшниси томонидан зўрланганини айтган қизнинг ҳикоясини эълон қилганди. Жабрланувчининг оиласи ҳуқуқ-тартибот идораларига бир неча бор ариза билан мурожаат қилган, бироқ жиноят иши жорий йилнинг 4 апрелидагина очилган.
Иш август ойида судга борган. 18 октябрь куни жиноят ишлари бўйича Бўстонлиқ тумани суди Миллий гвардия собиқ ходими Ш. Ш.ни (1993 йилда туғилган) қизни зўрлашда айбдор деб топиб, 15 йилга озодликдан маҳрум қилди.
Эркак 8 ноябрь куни биринчи инстанция судининг ҳукмини қайта кўриб чиқиш учун юқори судга апелляция аризаси билан мурожаат қилган. Тошкент вилояти судининг апелляция инстанцияси Ш. Ш.га нисбатан ҳукмни ўзгаришсиз қолдирди.

В Ташкентском областном суде 22 декабря была рассмотрена апелляционная жалоба мужчины, приговорённого к 15 годам лишения свободы за изнасилование 13-летней девочки в 2019 году в Кибрае. Об этом проекту против насилия Nemolchil.uz сообщил пресс-секретарь Верховного суда Азиз Абидов.
Напомним, в апреле этого года проект Nemolchi.uz опубликовал историю девушки, которая рассказала о том, что в 2019 году её изнасиловал сосед. Семья пострадавшей неоднократно подавала заявление в правоохранительные органы, однако уголовное дело возбудили только 4 апреля нынешнего года.
В августе дело было передано в суд. 18 октября Бостанлыкский районный суд по уголовным делам признал бывшего сотрудника Национальной гвардии Ш. Ш. (1993 года рождения) виновным в изнасиловании и приговорил к 15 годам лишения свободы.
8 ноября мужчина подал апелляционную жалобу в вышестоящий суд для пересмотра приговора суда первой инстанции. Апелляционная инстанция Ташкентского областного суда оставила приговора в отношении Ш. Ш. без изменений.