Ўзбекистонда зўравонликка қарши қаратилган лойиҳа — Nemolchi.uz 2019 йилда қўшниси томонидан зўрланганини айтиб берган қизнинг ҳикоясини эълон қилди.
Қиз ота-онаси билан АҚШда яшаган. Ўша ёзда у Тошкент вилояти Қибрай туманида яшовчи бувисининг олдига келган.
Кечқурун у уйига кетаётганида Ш. Ш. исмли эркак уни судраб бино ичига олиб кириб зўрлаган. Ўша пайтда жабрланувчи 13 ёшда, эркак 27 ёшда бўлган. Қиз таҳдидлар туфайли воқеа ҳақида катталарга айтмаган.
Қўшма Штатларга қайтгач, қиз депрессияни бошдан кечира бошлаган, ҳатто унда ўз жонига қасд қилиш ҳақида фикрлар пайдо бўлган. Шундан сўнг у психологга боришни бошлаган ва машғулотлардан бирида у билан нима бўлганини айтиб берган. қизнинг ота-онаси эркакни жиноий жавобгарликка тортишга қарор қилиб, 2022 йилнинг февраль ойида қизи билан Тошкентга келишган. Ўшанда Ш. Ш. Ўзбекистон Миллий гвардиясида ишлаётган бўлган (у 2020 йил февраль ойида ишга қабул қилинган).
Қизнинг отаси Ш. Ш.нинг уйига келиб, қизини зўрланганидан хабари борлигини айтган. Унинг сўзларига кўра, «эркак даставвал ўз айбига иқрор бўлган, уни отасига хабар бермасликка кўндирган, йиғлаб, тиз чўкиб кечирим сўраган ва ҳатто ўзини осиб қўйиш билан таҳдид қилган. Бироқ, эртаси куни эркак улар туҳмат қилаётганини айтиб, жанжал қилган, улар ҳеч нарсани исботлашолмаслигини айтиб, ўтган уч йил ва воқеа моддий манфаат учун ўйлаб топилганини айтган».
Хабарда айтилишича, эркак бир неча йил аввал қизнинг отаси билан ҳамкорликда ишлаган ва қизни отаси билан бирга кўп марта кўрган. Кейинроқ эса у жабрланувчини умуман танимаслигини айтган.
2022 йил 2 март куни қиз Қибрай тумани прокурорига ариза ёзган. Ариза ИИБга юборилган, бироқ Ш. Ш. Миллий гвардия ходими бўлгани сабабли терговчи Раимқулов Б.Н. аризани прокуратурага қайтариб юборган.
2022 йил май ойида адвокатнинг мурожаатидан сўнг материаллар Чирчиқ ҳарбий прокуратурасига юборилгани аниқланган. Июль ойида жабрланувчининг оиласи материаллар Қибрай тумани прокуратурасига қайтарилгани ва прокуратура уларни ички ишлар бўлимига юборгани ва ўша терговчи Раимқулов ишда жиноят аломатлари йўқлиги сабабли иш қўзғатишдан бош тортганидан хабар топган. Раимқулов қизнинг ота-онасининг норозилигига жавобан «прокурор ўринбосари А.Нумонов жиноят ишини тугатиш тўғрисида буйруқ берди», — деган.
Шундан сўнг оила яна бир нечта уринишлар амалга оширган:
- 2022 йил 17 август куни Ички ишлар вазирлиги Тергов бўлими бошлиғига, Республика бош прокурорига, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатига, Олий Мажлиснинг бола ҳуқуқлари бўйича вакилига;
- 2023 йил 9 январь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Мавлуда Алҳамжоновага.
- 2023 йил 7 февраль куни Ўзбекистон бош прокурорига, Бош прокуратура ҳузуридаги Вояга етмаганлар ишлари бўйича департаментга ариза юборилган.
Миллий гвардия матбуот хизматининг хабар беришича, жабрланувчининг Тошкент вилояти Қўриқлаш бошқармасида хизмат қилаётган оддий аскар Ш. Ш.га нисбатан аризаси Бош прокуратурага кўриб чиқиш учун тақдим этилган.
Мазкур ҳолат юзасидан 4 апрель куни Тошкент вилояти прокуратураси томонидан Жиноят кодексининг 118-моддаси 4-қисми (14 ёшга тўлмагани маълум бўлган шахсни зўрлаш) билан жиноят иши қўзғатилган, деб хабар берди Бош прокуратура матбуот хизмати.
«Ш.Ш.нинг Қўриқлаш бошқармасида кейинги хизмати тўғрисида қарор тергов натижаларига кўра қабул қилинади», — дейилади Миллий гвардия хабарида.

Проект против насилия в Узбекистане Nemolchi.uz опубликовал историю девушки, которая рассказала о том, что в 2019 году её изнасиловал сосед.
Девочка с родителями проживает в США. Тем летом она приехала к бабушке, которая живёт в Кибрайском районе Ташкентской области.
Вечером, когда она шла домой, мужчина Ш. Ш. затащил её внутрь здания и изнасиловал. Потерпевшей на тот момент было 13 лет, мужчине — 27. Из-за угроз девочка не рассказала о случившемся взрослым.
По возвращении в США у девочки началась депрессия, появились мысли о суициде. Она стала ходить к психологу и во время одного из сеансов рассказала, что с ней произошло. Родители решили привлечь мужчину к уголовной ответственности и в феврале 2022 года приехали в Ташкент вместе с дочерью. На тот момент Ш. Ш. работал в Национальной гвардии Узбекистана (был принят на службу в феврале 2020 года).
Отец девочки пришёл домой к Ш. Ш. и сказал, что знает об изнасиловании. По его словам, «тот поначалу признал вину, уговаривал не сообщать его отцу, плакал, на коленях просил простить и даже грозил повеситься. Однако на следующий день он явился со скандалом и утверждениями что это клевета, они ничего не докажут, прошло три года и история выдумана ради материальной выгоды».
Позже он заявил, что вообще не знает потерпевшую, хотя, как отмечается в публикации, работал несколько лет в фирме отца девушки и видел её с отцом много раз.
2 марта 2022 года девушка написала заявление на имя прокурора Кибрайского района. Заявление передали в РОВД, но из-за того, что Ш. Ш. являлся сотрудником Нацгвардии, следователь Раимкулов Б.Н. отправил его обратно в прокуратуру.
В мае после обращения адвоката удалось узнать, что материалы отправили в Чирчикскую военную прокуратуру. В июле семья пострадавшей узнала, что материалы вернули в прокуратуру Кибрайского района, а прокуратура отправила их в РОВД, и тот же следователь Раимкулов отказал в возбуждении дела из-за отсутствия состава преступления, а на возмущение родителей ответил, что «зампрокурора Нумонов А. дал команду закрыть уголовное дело».
Далее было принято ещё несколько попыток:
- 17 августа 2022 года были написаны заявления начальнику следственного департамента МВД Узбекистана, Генеральному прокурору Узбекистана, депутату Законодательной палаты Олий Мажлиса, уполномоченному Олий Мажлиса по правам ребёнка (детскому обудсмену).
- 9 января 2023 года семья написала заявление депутату Законодательной палаты Олий Мажлиса Мавлюде Алхамжоновой.
- 7 февраля 2023 года было отправлено заявление генпрокурору Узбекистана, в управление Генеральной прокуратуры по делам несовершеннолетних.
В пресс-службе Нацгвардии сообщили, что жалоба потерпевшей в отношении рядового Ш. Ш., который служит в отделе «Охрана» Ташкентской области была передана для рассмотрения в Генеральную прокуратуру Узбекистана.
Прокуратура Ташкентской области 4 апреля возбудила уголовное дело по части 4 статьи 118 (Изнасилование лица, заведомо для виновного не достигшего 14 лет) Уголовного кодекса Узбекистана, сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры.
«Решение о дальнейшем прохождении службы Ш. Ш. в отделе „Охрана“ будет принято по итогам расследования», — отмечается в сообщении Нацгвардии.