Баҳорда «Газета.uz» 2019 йилда Қибрай туманида 13 ёшли қизнинг қўшниси томонидан зўрлангани ҳақида Nemolchi.uz лойиҳасининг мақоласини эълон қилганди. Жиноят содир этилган вақтда 27 ёшли Шарипов Ш. оддий фуқаро бўлган, кейинчалик у Миллий гвардиянинг «Қўриқлаш» бошқармасида оддий аскар бўлиб ишга кирган.
АҚШда яшовчи қизнинг оиласи (зўрлаш ёзда қиз Тошкент вилоятидаги бувисининг олдига келганда содир бўлган) ишни судга етказиш учун кўп куч сарфлаб, кўплаб тўсиқларга, давлат идораларининг лоқайдлигига ва ҳатто гумондор томонидан таҳдидларга ҳам дуч келган.
«Икки йил давомида иш судгача етиб бормаган. Жиноят иши даъво муддати ўтиб кетгани ва далиллар йўқлиги важи билан ёпиларди. Иш Қибрай туман прокуратураси, Ҳарбий прокуратура, Бош прокуратурага оширилди. Сенаторлар ва Болалар омбудсманига ҳам мурожаат қилганмиз. Ҳаммаси беҳуда», — деди қизнинг ота-онаси Немолчи.уз лойиҳасига.
Nemolchi.uz`да эълон қилинганидан сўнг Ўзбекистондаги барча интернет нашрлари ушбу жиноят ҳақида ёзишди. Шундан кейингина жиноий иши қайта қўзғатилди. Иш ниҳоят судгача оширилгани маълум бўлди.
«Иш ўта муҳим ишлар бўйича катта терговчи, Тошкент вилояти прокуратураси ўта оғир жиноятлар бўйича бўлим бошлиғи Қосимов Азаматга топширилди. У ва унинг қўл остидаги ходимлар энг қисқа вақт ичида катта ишни амалга оширди, терговчи доимо биз билан алоқада бўлди, жиноятчининг айбини исботлаш учун барча гувоҳларни чақирди ва терговга ёрдам бериши мумкин бўлган барчасини қилди», — деди қизнинг ота-онаси.
«29 июль куни тергов ҳаракатлари якунланиб, дастлабки суд мажлислари ўтказилди ва иш яқин кунларда бўладиган судда қолди. Одил судловдан умид қиламизки, вақт йўқотилганига қарамай, жиноятчи жазоланади, токи келажакда бундай жиноятлар такрорланмаслиги ва сукут, қўрқитиш ва ёлланма адвокатларнинг кўплиги ниқоби остида зўравонлик жазосиз қолмайди», — дея қайд этди улар.

Весной «Газета.uz» писала о случае изнасилования в Кибрайском районе 13-летней девочки в 2019 году соседом, обнародованном проектом против насилия Nemolchi.uz. На момент совершения преступления 27-летний Шарипов Ш. был гражданским, а после служил рядовым в отделе «Охрана» Национальной гвардии.
Семья девочки, проживающая в США (в то лето, когда произошло изнасилование, девочка приехала к бабушке в Ташкентскую область) потратила много усилий, чтобы довести дело до суда, и столкнулась со множеством препятствий, безразличием со стороны госорганов и даже угрозами со стороны подозреваемого.
Родители девушки сообщили проекту Nemolchil.uz: «Уголовное дело закрывали, говорили что срок давности прошёл и нет доказательств. Дело было передано в Кибрайскую районную прокуратуру, в Военную прокуратуру, в Республиканскую прокуратуру и не было результата. Обращения были и к сенаторам, и к детскому обмудсману. Всё тщетно».
После публикации в Nemolchi.uz о преступлении написали все онлайн-СМИ Узбекистана. Лишь после этого уголовное дело было возбуждено заново. Сейчас стало известно, что дело, наконец, ожидает рассмотрения в суде.
«Дело передали старшему следователю по особо важным делам, начальнику отдела по особо тяжким преступлениям прокуратуры Ташкентской области, Касимову Азамату. Он и его подчинённые провели огромную работу в кратчайшие сроки, следователь всегда был на связи, вызывал всех свидетелей и подключал всех, кто мог помочь следствию, чтобы доказать вину преступника», — рассказали родители потерпевшей.
По их словам, дело было взято на контроль первого заместителя прокурора Ташкентской области А. Камилова.
«На 29 июля следственные действия закончены, прошли предварительные слушания и дело осталось за судом, который будет назначен в ближайшее время. Мы надеемся на справедливость суда, что, несмотря на упущенное время, виновник будет наказан, чтобы впредь такие преступления не повторялись и безнаказанное насилие не сходило с рук под прикрытием замалчивания, запугивания и обилием нанятых адвокатов, как в этом случае», — отметили родители девушки.