Ўзбекистон Марказий банки Ўзбекистонда валюта операцияларини амалга ошириш қоидаларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш лойиҳасини муҳокама учун эълон қилди.
Тузатишларда тадбиркорлик субъектлари томонидан чет эл валютасини харид қилиш устидан назоратни кучайтириш таклиф этилмоқда. Валюта сотиб олиш учун ариза топширилганда, илова қилиниши керак бўлган қўшимча тасдиқловчи ҳужжатлар рўйхати кенгайтирилиши мумкин. Жумладан:
• валюта операциясини амалга ошириш учун тузилган шартнома (шартнома, битим, счёт-фактура);
• лизинг ва хорижий валютадаги кредитларга хизмат кўрсатишда — асосий қарз ва фоизлар тўловларини қайтариш жадвали;
• хорижий инвесторларнинг фойдалари, дивидендлари ва бошқа даромадлари репатриация қилинганда — фойда тақсимоти, дивидендлар тўланганлиги тўғрисидаги ҳужжат, аудиторлик ташкилоти ёки солиқ органининг хулосаси, шунингдек солиқ органининг даромад солиғи тўлангани тўғрисидаги тасдиқномаси.
Айрим ҳолларда банк миллий валютадаги маблағларнинг келиб чиқиши қонунийлигини тасдиқловчи ҳужжатларни ҳам талаб қилиши мумкин бўлади. Хусусан, норезидентлар хориждаги ҳисоб рақамларига ёки улар томонидан ташкил этилган хорижий корхоналарга маблағ ўтказишса.
Лойиҳага кўра, сўм маблағларини хорижий валютага конвертация қилишда, банклар томонидан Ўзбекистон банкларидан олинган хорижий валютадаги кредитлар (лизинг) бўйича муддати ўтган қарздорликни ундириш учун мижознинг ҳисобварағидан маблағларни акцептсиз ҳисобдан чиқаришда мижознинг аризаси талаб қилинмайди.
Хорижий валютани харид қилиш бўйича аризалар шу куниёқ дастлабки текшириш учун банк филиалига юборилиши кутилмоқда. Қоидаларнинг амалдаги таҳририда ариза банкнинг алоҳида таркибий бўлинмаси томонидан кўриб чиқилиши белгиланган.
Лойиҳага кўра, агар дастлабки текшириш вақтида ариза тегишли тартибда тўлдирилмагани ёки тасдиқловчи ҳужжатлар йўқлиги аниқланса, банк филиали камчиликларни бартараф этиш учун аризани мижозга қайтаради. Агар хатолар бўлмаса, ариза кўриб чиқиш учун бош банкнинг таркибий бўлинмасига юборилади.
Яъни, эндиликда валюта сотиб олиш бўйича аризалар банк филиалларида маъқулланса, ўзгартиришлар киритилган тақдирда якуний қарор бош банк томонидан қабул қилинади.
Норезидентлар Ўзбекистон банкларида очилган миллий валютадаги ҳисобварақларига қонуний йўл билан топилган маблағлари тегишли тасдиқловчи хужжатлар асосида киритилади
Норезидент жисмоний шахслар билан валюта айирбошлаш операциялари, агар маблағларнинг қонуний келиб чиқиши тўғрисида далиллар мавжуд бўлса, амалга оширилиши таклиф этилади. Банклар томонидан декларацияни талаб қилмайдиган миқдорда импорт қилинган хорижий валютани сотиб олиш бундан мустасно. Ҳозирча бу сумма 70 млн сўм эквивалентини ташкил этади (6 декабрдан — 100 млн сўм).
Бундан ташқари, норезидентлар томонидан бир қатор банк операцияларини амалга оширишда ҳужжатларни — божхона декларацияси ёки ўтказма тўғрисидаги ҳисобварақдан кўчирмани тақдим этиш бўйича истисноларни бекор қилиш таклиф этилмоқда. Шу билан бирга, муайян ҳисоб-китоблар учун (банк хизматларини кўрсатиш, юридик шахснинг ҳисоб рақамига устав капиталини киритиш, хайрия) бошқа ҳужжатлардан фойдаланиш мумкин, деб ёзмоқда Spot.
Лойиҳа муҳокамаси 19 ноябргача давом этади.
Эслатиб ўтамиз, сентябрь ойи ўрталарида Марказий банк Ўзбекистонда банклар ва тадбиркорлик субъектлари учун валюта операцияларига айрим чекловлар жорий этишни режалаштирган эди, бироқ жамоатчилик эътирозидан сўнг бу қарор бекор қилинди. Марказий банк раҳбари Мамаризо Нурмуратов мазкур ҳужжат Марказий банкнинг Банк назорати қўмитаси қарори бўлиб, унда банкларга мижозларни назорат қилиш ва санкция таваккалчиликларини камайтириш чораларини кўриш топширилганини таъкидлаганди. Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистонда мижозларни етарли даражада текшириш ўтказилмагани учун хорижий банклар тўловларни маъқулламаган.
Шунингдек, у импорт қилинадиган товарлар учун иккиламчи банк ҳисобварақлари орқали чет эл валютаси ноқонуний равишда олиб қўйилиши мумкинлигидан хавотир билдирди.

Центральный банк Узбекистана опубликовал для обсуждения проект изменений и дополнений в Правила осуществления валютных операций в Узбекистане.
Поправками предлагается усилить контроль над покупкой иностранной валюты со стороны хозяйствующих субъектов. При подаче заявки на приобретение валюты может быть расширен список дополнительных обосновывающих документов, которые требуется приложить. В частности:
• контракт (договор, сделка, инвойс), заключённый для проведения валютной операции;
• при обслуживании лизингов и кредитов в иностранной валюте — график возврата основной суммы и процентных платежей;
• при репатриации прибыли, дивидендов и других доходов иностранных инвесторов — документ о распределении прибыли, выплате дивидендов, заключение аудиторской фирмы или налогового органа, а также подтверждение налогового органа о выплате налога на доход.
В некоторых случаях банк также сможет потребовать документы, обосновывающие законность происхождения средств в национальной валюте. В частности, если нерезиденты переводят денежные средства на свои счета за рубежом или на созданные ими иностранные предприятия.
Заявка клиента, согласно проекту, не требуется при конвертации сумовых средств на валюту, когда банки безакцептно списывают со счета клиента средства для взыскания просроченной задолженности по валютным кредитам (лизингу), полученным от банков Узбекистана.
Заявки на покупку иностранной валюты, как ожидается, в тот же день будут направляться в филиал банка для предварительной проверки. В текущей редакции правил говорится, что заявку рассматривает отдельное структурное подразделение банка.
Согласно проекту, если при предварительной проверке выяснится, что заявка оформлена несоответствующим образом или отсутствуют обосновывающие документы, то филиал банка вернёт заявку клиенту для устранения недостатков. При отсутствии ошибок заявка направляется на рассмотрение в структурное подразделение головного банка.
Иными словами, если сейчас заявки на покупку валюты одобряются в филиалах банков, то в случае внесения поправок финальное решение будет принимать головной банк.
Валютообменные операции с нерезидентами-физлицами предлагается проводить при наличии доказательства легального происхождения средств. Исключение — покупка банками валюты, ввезённой в объёме, не требующего декларирования. Сейчас эта сумма составляет в эквиваленте 70 млн сумов (с 6 декабря — 100 млн сумов).
Кроме того, предлагается отменить исключения из требования о предъявлении документов — таможенной декларации или выписки со счёта о переводе — при проведении ряда банковских операций нерезидентами. В то же время для отдельных расчётов (оказание банковских услуг, внесение уставного капитала на счёт юрлица, благотворительность) можно использовать и другие документы, пишет Spot.
Обсуждение проекта продлится до 19 ноября.
Напомним, в середине сентября Центральный банк планировал ввести некоторые ограничения по валютным операциям для банков и бизнеса Узбекистана, но после общественного резонанса решение было отменено. Глава ЦБ Мамаризо Нурмуратов отметил, что документ был решением Комитета по банковскому надзору ЦБ, где банкам предписывалось принять меры по контролю клиентов и снизить санкционные риски. По его словам, зарубежные банки не одобряли платежи из-за недостаточной проверки клиентов в Узбекистане.
Он также выразил опасение, что через вторичные счета в банках может незаконно выводиться валюта в рамках импортных товаров.