Ўзбекистон Марказий банки 18 сентябрдан бошлаб тижорат банклари учун валюта операцияларига қўйиладиган талабларни кучайтирмоқда. Бу ҳақдаги қарор Марказий банк Банк назорати қўмитасининг 15 сентябрь куни бўлиб ўтган йиғилишида, сўнгра тартибга солувчи орган раҳбарияти томонидан қабул қилинган. «Газета.uz»га маълумотни банк соҳасидаги бир нечта мустақил манбалар тасдиқлади.
Хусусан, хўжалик юритувчи субъектларнинг чет эл валютасини сотиб олиш ва валюта операциялари билан боғлиқ амалиётлари фақат асосий ҳисобварақ очилган банклар орқали ўтказилиши керак.
Бундан ташқари, хўжалик юритувчи субъектларга хорижий валютани сотиш операцияларини ҳар бир банкда ташкил этилган таркибий бўлинмалар (раис ўринбосари раҳбарлигида экспертлик гуруҳлари) хулосалари асосида амалга оширилиши устидан қатъий назорат ўрнатилади.
Шунингдек, мижозларнинг асосий ҳисобварақларидан валюта конвертациясини қилиш мақсадида миллий валютадаги маблағларни бошқа банклардаги иккиламчи ҳисобварақларига ўтказиш ҳам тақиқланади.
Шунингдек, хўжалик юритувчи субъектлар — мижозларнинг бошқа банкларда очилган ва бошқа банк мижозларига банкларда очилган иккиламчи махсус валюта ҳисобварақлари ёпилади. Бошқача қилиб айтганда, мижозлар бошқа банклардаги махсус ҳисобварақларини ёпиши, фақат битта ҳисоб рақамига эга бўлиши, яъни конвертацияни фақат битта банк орқали амалга ошириши керак.
Конвертация қилиш учун сотиб олинган валютанинг мамлакат ичида бухгалтерия ҳисоби ва ҳаракатини юритиш учун махсус валюта ҳисобварақларидан фойдаланилади. Махсус ҳисобварақдан конвертация қилинган валюта шартнома бўйича импорт учун тўланиши ёки конвертация қилишдан кўзланган бошқа мақсадларда ишлатилиши мумкин. Экспорт ёки бошқа даромадлар бўйича (низом, қарз) эркин валюта жорий валюта ҳисобварақларига тушади.
Бундан ташқари, қаноатлантирилган буюртмалар бўйича операцияларни валюта сотиб олинган кундан эътиборан етти иш кунида якунлашга рухсат берилади. Ҳозирда бу жараён тахминан бир кун давом этади.
Манбаларнинг тушунтиришича, гап мижознинг сотиб олинган чет эл валютасидан маблағлар махсус валюта ҳисобварағига тушган пайтдан бошлаб етти кун ичида фойдаланиш мажбурияти ҳақида кетаётган бўлиши мумкин (бундай бандлар аллақачон баъзи банкларнинг шартномаларида мавжуд).
Барча тижорат банклари раҳбарлари мазкур талабларга риоя этилмаган такдирда банкга нисбатан валюта операцияларини амалга оширишга доир чекловлар ўрнатитилиши ҳамда республика валюта биржаси савдоларида иштирок этишини чеклаш ва бошқа тегишли чоралар кўрилиши тўғрисида огоҳлантирилади.
«Газета.uz» янги талабларга тушунтириш олиш учун Марказий банкка сўров юборди.
Эслатиб ўтамиз, йил бошидан буён миллий валюта 8 фоизга (бутун 2022 йил учун — 4 фоиздан кам) қадрсизланди — 11 246 сўмдан 12 154 сўмгача. 10 август куни пул ўтказмалари ва экспортдан тушадиган валюта тушумларининг қисқариши фонида доллар дарҳол 400 сўмга мустаҳкамланди. Олтин-валюта захиралари эса йил бошидан буён 3 млрд долларга камайди.

РЕШЕНИЕ ОТМЕНЕНО: «Решение, не одобренное обществом, — неправильное решение» — глава ЦБ Узбекистана
Центральный банк Узбекистана с 18 сентября ужесточает требования по валютным операциям для коммерческих банков. Решение принято на заседании Комитета по банковскому надзору ЦБ 15 сентября, а потом — руководством регулятора. Информацию «Газете.uz» подтвердили несколько независимых источников в банковской сфере.
В частности, операции, связанные с покупкой иностранной валюты, и валютные операции хозяйственных субъектов теперь должны проводиться только через банки, где открыт основной счет.
Кроме того, банкам поручено установить строгий контроль за операциями по продаже иностранной валюты предпринимателям. Валюта будет продаваться на основании заключений структурных подразделений банков — экспертных групп под руководством заместителей председателей банков.
Банкам также запрещается переводить средства в национальной валюте с основных счетов клиентов на их вторичные счета в других банках для конвертации валюты.
Им также поручено принять меры по закрытию вторичных специальных валютных счетов хозяйствующих субъектов-клиентов, открытых в других банках. Другими словами, клиенты должны закрыть свои специальные счета в других банках, и иметь только один счёт, то есть проводить конвертацию только через один банк.
Для конвертации используются специальные валютные счета, чтобы вести бухгалтерский учёт и движение купленной валюты внутри страны. Конвертированная валюта со спецсчёта может направляться для оплаты импорта по контракту или другие цели, на которые они были сконвертированы. Свободная валюта по экспорту или другие поступления (устав, займ) поступают на текущие валютные счета.
Кроме того, операции по удовлетворённым заявкам разрешается завершить в течение семи рабочих дней с момента покупки валюты. На текущий момент эта процедура занимает около одного дня.
Как пояснили источники, речь, вероятно, идёт об обязательстве клиента использовать купленную иностранную валюту в течение семи дней с момента зачисления средств на специальный валютный счёт (такие пункты уже есть в договорах некоторых банков).
Руководители всех коммерческих банков предупреждены, что в случае несоблюдения данных требований будут установлены ограничения на валютные операции, а также ограничения на участие банков в торгах на Республиканской валютной бирже.
«Газета.uz» направила запрос в Центральный банк для получения разъяснения новых требований.
Напомним, с начала года национальная валюта обесценилась на 8% (за весь 2022 год — менее 4%) — с 11246 до 12154 сумов. 10 августа доллар укрепился сразу на 400 сумов на фоне снижения денежных переводов и валютных поступлений от экспорта. Золотовалютные резервы с начала года сократились на 3 млрд долларов.