Тошкент марказида Амир Темур майдони ёнидаги Рақамли технологиялар вазирлиги ва «Алоқабанк» офислари жойлашган офис бинолари «Микрокредитбанк» (MKBank) томонидан сотиб олинди. Бу ҳақдаги маълумотларни давлат харидлари порталидан топиш мумкин.
Бинолар банкка 11 октябрда тўғридан-тўғри шартномалар асосида сотилган. Зеро президентнинг 2018 йилдаги қарори билан давлат идоралари кўчмас мулкни тўғридан-тўғри харид қилиши ва ижарага олиши мумкин.
Рақамли технологиялар вазирлиги биноси 69,85 млрд сўмга, «Алоқабанк»нинг собиқ офиси эса 317,15 млрд сўмга (жами 387 млрд сўмга) сотилган. Шартномаларга кўра, «Микрокредитбанк» битим имзоланганидан кейин бир ой муддатда бинолар қийматининг 35 фоизини, қолган қисмини эса 2024 йилнинг октябрь-ноябрь ойларигача бўлиб-бўлиб тўлаши шарт.
Молиячи Отабек Бакиров банкнинг учинчи чорак якунлари бўйича ҳисоботига таяниб, «Микрокредитбанк» капиталининг рентабеллиги 0,7 фоизни ташкил этиши, яъни давлат 1 млрд сўм маблағ киритиб, атиги 7 млн сўм даромад олишини таъкидлади. 1 октябрь ҳолатига юқори ликвидли активларнинг умумий активлардаги улуши камида 10 фоиз бўлиши керак бўлсада, 7,1 фоизни ташкил этди.
Сотув тарихи
Давлат активларини бошқариш агентлиги биринчи марта АКТ вазирлиги (ўша пайтда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги) жойлашган бинони 2022 йил апрель ойида кимошди савдосига қўйди. Объект 0,26 гектар майдонда жойлашган бўлиб, бинолар ва иншоотларнинг эгаллаган умумий майдони — 3666 кв.м.
Худди шу мажмуада вазирлик билан ёнма-ён жойлашган «Алоқабанк»нинг бош офиси ўша йилнинг ноябрь ойида кимошди савдосига қўйилиб, энг қиммат лотга айланди. 2013 йилда қурилган, майдони 7345 квадрат метр бўлган бино харидорга мебель ва офис жиҳозлари билан 302,04 млрд сўмга таклиф этилди.
4 апрель куни бўлиб ўтган кимошди савдоси натижасида бино самарқандлик тадбиркор Хуршид Тўраевга алоқадорлиги айтилаётган Black Gold Industry News компанияси томонидан сотиб олинди. У объектлар учун 386,99 млрд сўм таклиф қилди. Айни пайтда харидорнинг устав капитали атиги 8 млн сўмни ташкил қиларди. Шу билан бирга, ким ошди савдосидан бир кун аввал «Алоқабанк» компанияга 15 йил муддатга 14 фоизли имтиёзли ставкада 390 млрд сўм (банк активларининг 20,4 фоизи) кредит берди.
Май ойи бошида Ўзбекистон Марказий банки раиси Мамаризо Нурмуратов битимлар бекор қилинганини билдирди.

Офисные здания, где размещались офисы Министерства цифрового развития и «Алокабанка» рядом со сквером Амира Темура в центре Ташкента, проданы «Микрокредитбанку» (MKBank). Это следует из портала государственных закупок.
Продавцы заключили с банком прямые договоры 11 октября, поскольку постановлением президента от 2018 года госучреждения могут покупать и арендовать недвижимость напрямую.
Здание Минцифры реализовано за 69,85 млрд сумов, бывший офис «Алокабанка» — за 317,15 млрд сумов (суммарно — 387 млрд). Согласно договорам, «Микрокредитбанк» обязан оплатить 35% стоимости зданий в течение месяца после подписания договора, а оставшуюся часть выплатит в рассрочку до октября-ноября 2024 года.
Финансист Отабек Бакиров со ссылкой на отчёт банка за третий квартал отметил, что рентабельность капитала «Микрокредитбанка» составляет 0,7%, а это значит, что государство, вкладывая 1 млрд сумов денег, получает только 7 млн сумов дохода. По состоянию на 1 октября доля высоколиквидных активов в совокупных активах составила 7,1%, хотя должно быть минимум 10%.
История продажи
Агентство по управлению госактивами впервые выставило здание, в котором располагается Минцифры (тогда — Мининфоком), на аукцион в апреле 2022 года. Помещения на трёх этажах общей площадью 3666 кв. м и прилегающую территорию государство оценило в 66,52 млрд сумов.
Главный офис «Алокабанка», расположенный рядом с министерством в этом же комплексе, был выставлен на торги в ноябре того же года и стал самым дорогим лотом. За 302,04 млрд сумов покупателю предлагалось здание 2013 года постройки площадью 7345 кв. м с мебелью и оргтехникой.
По итогам аукциона 4 апреля здания купила компания Black Gold Industry News, предположительно связанная с самаркандским бизнесменом Хуршидом Тураевым. Она предложила за объекты 386,99 млрд сумов. Уставной капитал покупателя составлял лишь 8 млн сумов. При этом за день до торгов «Алокабанк» предоставил компании кредит на 390 млрд сумов (20,4% активов банка) по льготной ставке 14% на 15 лет.
В начале мая председатель Центрального банка Узбекистана Мамаризо Нурмуратов сообщил об отмене сделок.