Рақамли технологиялар вазирлиги ва «Алоқабанк»нинг пойтахт марказидаги маъмурий биноларини Black Gold Industry News`га сотиш бўйича ўтказилган аукцион натижалари бекор қилинди. Бу ҳақда 4 май куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Марказий банки раиси Мамаризо Нурмуротов маълум қилди, дея хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
«Алоқабанк» томонидан Black Gold Industry News`га 390 миллиард сўмлик имтиёзли кредит ажратиш бўйича тузилган шартнома ҳам аукциондан бир кун аввал бекор бўлган. Марказий банк раҳбари бунинг сабабларини айтмади.
Эслатиб ўтамиз, 4 апрель куни устав капитали 8 миллион сўм бўлган Black Gold Industry News (таъсисчиси Зиёдулло Жалолов) апрель ойи бошида Рақамли ривожланиш вазирлиги ва «Алоқабанк»нинг биноларини сотиб олиш бўйича ўтказилган аукционда ғолиб чиққан.
Битта таклифдан сўнг савдо якунланди. Объектлар учун харидор 387 миллиард сўм таклиф қилган. Кимошди савдосидан бир кун аввал «Алоқабанк» ушбу компанияга 15 йил муддатга 14 фоиз ставкада 390 миллиард сўм кредит берганди.
Банкни сотиш бўйича ким ошди савдоси шартларида «Алоқабанк» томонидан кўчмас мулк сотиб олиш учун 7−10 йил муддатга 16 фоиз ставкада кредит ажратиши мумкинлиги қайд этилганди. Ўз навбатида, АКТ вазирлиги биносини сотиб олиш учун бундай шартлар белгиланмаган.
17 апрель куни самарқандлик тадбиркор Хуршид Тўраев компанияга алоқадор бўлиши мумкинлиги маълум бўлганди. Бу ерда савдо ва кўнгилочар мажмуа пайдо бўлиши тахмин қилинганди.

Результаты аукциона по продаже офисных зданий Министерства цифровых технологий и «Алокабанка» в центре Ташкента компании Black Gold Industry News отменены. Об этом на пресс-конференции 4 мая заявил председатель Центрального банка Узбекистана Мамаризо Нурмуратов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Кроме того, расторгнут договор о выделении льготного кредита на 390 млрд сумов Black Gold Industry News со стороны «Алокабанка», который был выдан за день до проведения аукциона. Причины отмены глава ЦБ не назвал.
Напомним, 4 апреля офисное здание Минцифры было продано за 69,85 млрд сумов, а здание «Алокабанка» — за 317,14 млрд сумов.
«Газета.uz» тогда обратила внимание, что 3 апреля, за день до торгов, «Алокабанк» выделил кредит Black Gold Industry News на 390 млрд сумов по ставке 14% на 15 лет под поручительство SXF-Technology-Invest. Это составляет 20,4% активов банка. По данным Центрального банка Узбекистана, по итогам февраля средняя процентная ставка по кредитам бизнесу составляла 21,9%.
В условиях аукциона по продаже банка отмечалось, что «Алокабанк» может выделить кредит на 7−10 лет по ставке 16% для покупки имущества. При этом такие условия не были прописаны для покупки здания Минцифры.
17 апреля стало известно, что самаркандский предприниматель Хуршид Тураев может быть связан с этой компанией. На месте зданий, возможно, планировалось строительство торгово-развлекательного комплекса.