Ўзбекистон президентининг аграр соҳани ривожлантириш масалалари бўйича маслаҳатчиси Шуҳрат Ғаниев яқинда бўлиб ўтган йиғилишда теримни тугатмаган фермерлар далаларига «комбайн олиб келиб, пахта териш» кераклигини таъкидлади. Бу ҳақда ижтимоий тармоқларда эълон қилинган видеолавҳага асосланиб Kun.uz хабар бермоқда. Видеода кадрлар кесилгани ва монтаж изларини пайқаш мумкин.
«Кластер ўзи териб кетсин, майли, фермердан [пахтани] сотиб олмасин, ўзи териб, ўзи йиғиб олиб кетсин», — деди у «Агросаноат мажмуини назорат қилиш инспекцияси» раҳбарига мурожаат қилиб. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Аброл Ваҳобов кластерларда пахта теримига рухсат сўраган, чунки бу, унинг айтишича, асосий муаммо, жумладан, Сирдарё вилоятида ҳам.
«Рухсат. Фермерга қараб ўтирмасин, машинани олиб келиб, [пахтани] териб олиб кетаверсин. Фақат терган тоннасини кўрсатса бўлди, Аброл Жабборович, — деган Ғаниев.
Аброл Вахабов (марказда)Аброл Вахабов (марказда)
Аброл Ваҳобовнинг айтишича, бошқа вилоятлардаги кластерларда ҳам пахта терими бўйича таклифлар бўлган: «Жуда пахталаринг кўп экан, йиғмасангиз, беринглар биз йиғамиз», — деган таклифлар бўлган.
«Сирдарёликлар билан гаплашдим, 50 та машина олиб келамиз дейишди. Тошкент вилоятига олиб кирган жойингда пахтани териб кетаверасан дедим. Бўпти дейишди. Ўзи фермер термагандан кейин далада қолиб кетяпти, [кластер] териб кетаверсин. Фермер менинг пахтамни териб кетдинг, дея олмайди. Кластер берган маблағ, кластер берган ўғит, кластер берган чигит. Фермер нима деган тақдирда ҳам кластер ноқонуний иш қилмаган бўлади. Қолаверса фермернинг қарздорлиги бор, уни узиш керак. Ҳар томонлама ҳисоб-китоб бор», — деди Шуҳрат Ғаниев.
Президент маслаҳатчиси Ички ишлар вазири ўринбосари, полковник Саидкарим Нишонбоев Тошкент вилоятига жўнаб кетиши ва у ерда Сирдарёдан 50 та машина билан Тошкент вилоятида пахта теримига масъул бўлишини таъкидлади. «Ҳеч ким „миқ“ деёлмайди. Шарт териб олиб чиқиб кетаверсин», деди. Шундан сўнг, видеода кадрлар кесилганини сезиш мумкин: суҳбатнинг бир қисми ўтказиб юборилган.
«Қашқадарёга ҳам машина бўлса… Жиззахда 80 та машина бор эди. [Уларни] менга беринг, мен Қашқадарёга олиб бориб [пахтани] тердириб олиб кетавераман. Қашқадарёга бош прокурор ўринбосари Хатамов Жаҳонгир ака боради, шарт териб,олиб чиқиб кетаверамиз. Муаммо йўқ, 15 ноябргача машиналарни олиб бориб, пахтани териб олиб чиқиб кетаверамиз. Бошқа жойга олиб кетаётганимиз йўқ, мамлакатимизда қолади. Ҳеч қандай гап сўз йўқ», — деди бош вазирнинг собиқ ўринбосари, Фарғона вилоятининг собиқ ҳокими.
«Фермер хўжалиги тўғрисида»ги қонуннинг 16-моддасига кўра фермер етиштирган маҳсулотини, шу жумладан бу маҳсулотни истеъмолчиларга реализация қилиш ҳуқуқини ўз хоҳишига кўра тасарруф этиш ҳуқуқига эга. Мазкур қонуннинг 22-моддасига кўра эса фермер хўжаликларининг хўжалик фаолиятига давлат органлари ҳамда бошқа органлар ва ташкилотлар, шунингдек уларнинг мансабдор шахслари аралашувига йўл қўйилмайди.
Kun.uz`нинг мутахассисларга таяниб хабар беришича, айрим ҳудудларда «пахта теримига ишчи кучи етишмаслиги» туфайли ҳақиқатан ҳам пахта тўлиқ териб олинмаган. Оқибатда терим нархи ошган, комбайнларга хизмат кўрсатиш яхши йўлга қўйилмаган.
Сўнгги ойларда бозор иштирокчилари кластерлар фермерлардан сотиб оладиган пахта хомашёсининг нархини муҳокама қилишганди. Илгари Қишлоқ хўжалиги вазирлиги минимал нархни белгилаган бўлса, бу йил нарх «эркин бозор» томонидан белгиланади. Бу ҳақда ўтган куни Қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов изоҳ берди.
Ўшанда молиячи Отабек Бакиров фермерларга тўлиқ эркинлик берилсагина эркин бозор ҳақида гапириш мумкин, деб ёзган эди. Президентнинг январдаги қарорида (ПҚ-23) ҳар йили 1 октябргача пахта-тўқимачилик кластерлари фермер хўжаликлари билан келгуси йил ҳосили учун (2023-йил ҳосили учун — 2023-йил 1 февралгача) пахта хомашёси етиштириш бўйича фьючерс шартномаларини тузиши белгиланган.
Унинг сўзларига кўра, агар фермерлар пахта 6500 сўмдан (ўтган йили 10 минг сўмдан) сотилишини февраль ойида билганида, бу ҳосилни етиштиришни бошламаган бўлиши мумкин эди. Мутахассиснинг таъкидлашича, 2023 йилги пахта ҳосили учун Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан ҳисобланган 1 кг учун 8000 сўмдан кутилаётган минимал нарх «пахта нархи эмас». Унинг фикрича, у Қишлоқ хўжалиги вазирлиги формуласига кўра эмас, балки эркин биржада белгиланиши керак.
Президент Шавкат Мирзиёев 2022-йил сентябрь ойида бош вазирнинг қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат тармоқларини ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари лавозимида ишлаб келган Шуҳрат Ғаниев ҳамда ўша вақтда Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси, ЎзЛиДеП партияси етакчиси Актам Хаитовни «ҳали эскича ишлаётгани, баландпарвоз рақамларга берилиб кетгани» учун танқид қилганди. Давлат раҳбари соҳа раҳбарларининг вазифаси «президентга катта-катта рақамлар билан ҳисобот бериш эмас, қишлоқдаги деҳқон, фермер масаласини ҳал қилиш, оғирини енгил қилиш» эканини таъкидлаганди.
Шунингдек, жойларда фирибгарлик ва нотўғри маълумот бериш ҳолатларини танқид қилиб, мутасаддиларни огоҳлантирган.
Шуҳрат Ғаниев маълум муддатдан сўнг президент маслаҳатчиси ўринбосари, сўнгра президентнинг қишлоқ хўжалигини ривожлантириш масалалари бўйича маслаҳатчиси лавозимига тайинланди.

Советник президента Узбекистана по вопросам аграрного развития Шухрат Ганиев на недавнем совещании заявил о необходимости «завезти комбайны и собрать хлопок» на полях фермеров, которые ещё не завершили сбор урожая. Об этом сообщает Kun.uz со ссылкой на отрывок видео, опубликованный в социальных сетях. На некоторых кадрах записи можно заметить склейки и следы монтажа.
«Пусть кластер сам соберёт, ладно, пусть не покупает [хлопок] у фермера, пусть сам соберёт и заберёт», — сказал он, обращаясь к главе Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Министерстве сельского хозяйства Абролу Вахабову, который попросил разрешения на сбор хлопка кластерами, поскольку это является основной проблемой, в том числе в Сырдарьинской области.
«Разрешаю. Пусть не оглядывается на фермера, пусть загружает в машину и забирает. Но пусть только показывают, сколько тонн собрали, Аброл Жабборович», — заявил советник.
Аброл Вахабов (в центре).Аброл Вахабов (в центре).
Аброл Вахабов сказал, что поступили предложения кластеров из других областей по сбору хлопка: «Они говорят, что у нас много хлопка. Говорят: „Если сами не собираете, дайте нам собрать“».
Шухрат Ганиев сообщил, что уже переговорил с Сырдарьинской областью, где «сказали, что привезут 50 машин». «Я сказал, чтобы он собирал хлопок в Ташкентской области, куда завезёт [машины]. Они согласились. Если фермер сам не собирает, [хлопок] остаётся на поле. Пусть [кластер] собирает. Фермер не может сказать: „Ты собрал и забрал мой хлопок, ты должен заплатить столько-то“. Что будет? Кластеры предоставили средства, кластеры предоставили удобрения, кластеры предоставили семена. Что бы ни говорил фермер, кластер не сделает ничего противозаконного… Кроме того, у фермера есть долг, который необходимо погасить. Есть многосторонние расчёты», — отметил Шухрат Ганиев.
Советник президента указал, чтобы на следующий день заместитель министра внутренних дел, полковник Саидкарим Нишанбаев отправился в Ташкентскую область, там он будет ответственен за сбор хлопка в Ташкентской области 50 машинами из Сырдарьи. «Никто ничего не скажет. Пусть заходит и сразу собирает хлопок», — сказал он. После этого можно заметить склейку — часть разговора опущена.
«Если есть машины для Кашкадарьинской области… В Джизаке было 80 машин. Дайте мне их, я обеспечу сбор и вывоз хлопка в Кашкадарье. Заместитель генерального прокурора Жахонгир Хатамов отправится в Кашкадарью и сразу соберёт и заберёт хлопок. Без проблем, до 15 ноября отправим машины, соберём и вывезем хлопок. Мы не забираем за границу, хлопок останется в стране. Ничего говорить не нужно», — заявил бывший вице-премьер и экс-хоким Ферганской области.
Согласно закону «О фермерском хозяйстве», фермерское хозяйство имеет право распоряжаться произведённой продукцией, включая право её реализации потребителям по собственному усмотрению. По статье 22 этого закона вмешательство в хозяйственную деятельность фермерских хозяйств со стороны государственных и иных органов и организаций, а также их должностных лиц не допускается.
Kun.uz со ссылкой на специалистов сообщил, что в некоторых регионах действительно хлопок не до конца собран из-за «отсутствия рабочих рук для сбора хлопка». В результате выросли цены на сбор урожая, а услуга комбайнов хорошо не налажена.
В последние месяцы участники рынка обсуждали цену на хлопковое сырьё, которое кластеры покупают у фермеров. Ранее минимальную цену определяло Министерство сельского хозяйства, однако в этом году цену определяет «свободный рынок». Это на днях комментировал министр сельского хозяйства Азиз Воитов.
Финансист Отабек Бакиров следом написал, что о свободном рынке можно говорить, только если будет предоставлена полная свобода фермерам. В январском постановлении президента (ПП-23) указано, что ежегодно до 1 октября хлопково-текстильные кластеры заключают с фермерскими хозяйствами фьючерсные контракты на выращивание хлопка-сырца для урожая следующего года (для урожая 2023 года — до 1 февраля 2023 года).
По его словам, если бы фермеры в феврале знали, что хлопок будет продаваться по 6500 сумов (в прошлом году — 10 тысяч сумов), то они могли и не начинать выращивание этой культуры. Эксперт указал, что минимальная ожидаемая цена на урожай хлопка 2023 года, рассчитанная Минсельхозом, в 8000 сумов за 1 кг, «не является ценой хлопка». По его мнению, она должна определяться на свободной бирже, а не по формуле Минсельхоза.
В сентябре 2022 года президент Шавкат Мирзиёев подверг критике Шухрата Ганиева, тогда работавшего вице-премьером по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер, и председателя Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, лидера партии УзЛиДеП Актама Хаитова за то, что они «продолжают работать по-старому и зациклены на высоких цифрах». Глава государства подчеркнул, что задача руководителей отрасли состоит не в том, чтобы отчитываться перед президентом о больших цифрах, а в том, чтобы «решать проблемы дехкан и фермеров в сельской местности, облегчить их бремя».
Он также раскритиковал случаи очковтирательства и приписок в сфере и предупредил должностных лиц.
Через некоторое время Шухрат Ганиев перешёл на должность заместителя советника президента, а затем стал советником президента по вопросам аграрного развития.