Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 11 октябрь куни «Яшил макон» миллий лойиҳасини амалга оширишга бағишланган йиғилишда дарахтларнинг аҳамияти, уларни номига экишга йўл қўйиш керак эмаслиги ҳақида гапирди.
«„Яшил макон“ номига эмас, ўзимизнинг ҳаётимиз, ўпкамиз тозалигига, жамиятимизга, саломатлигимизга, керак бўлса ғуруримизга керак. „Яшил макон“ миллатимизга, мамлакатимизга, эртанги кунимизга керак. Кимдир келиб Ўзбекистондаги экологиямизни тўғрилаб бермайди. Кимдир келиб маҳалламизга, Орол денгизини қуриган тубига дарахт экиб бермайди, ҳеч қачон. Темир интизом ва ўзимизнинг меҳнатимиз натижасида пировард мақсадга эришамиз», — деди у (Ўзбекистон 24 телеканалининг «Менимча» дастуридан иқтибос).
Ҳар бир хонадон бир йилда иккитагина, ташкилот эса ўнтагина кўчат эксин, деди президент.
«Мен ҳурмат қиладиган ва ишонадиган маҳалла раислари бу масалага жонкуяр бўлишлари керак. Ҳар бир хонадон йилига иккитагина дарахт эксин, ҳар бир ташкилот ўнтагина дарахт эксин. Ҳамма ўрнак бўлиши керак. Бу масалага жамиятда ҳеч ким бефарқ бўлмаслиги керак. Шундай муҳит яратишимиз керакки, дарахтга бўлган муносабат уйимиздан, оиламиздан, неварамиздан, фарзандимиздан, жамиятимиздан, маҳалламиздан бошласак, ўйлайманки, ютуқ, натижа биз кутгандек бўлади», — деди давлат раҳбари.
Президент ташаббуси билан 2021 йил ноябрь ойидан бошлаб ҳар йили 200 миллион туп дарахт экиш лойиҳаси амалга оширилмоқда. 25 октябрдан 1 декабргача давом этадиган жорий куз мавсумида 85 миллион туп кўчат экиш режалаштирилган. Шавкат Мирзиёев шанба куни Тошкент шаҳридаги маҳаллалардан бирига кўчат ўтқазди.
Президент ўтган йиллардаги хатоларни такрорлашга йўл қўйиб бўлмаслигини таъкидлади. «Газета.uz» давлат раҳбарининг ўзи қайта-қайта таъкидлаган суғориш бўлмаган жойларга кўчат экиш, дарахт навларини нотўғри танлаш, парвариш қилинмаслиги, шунингдек, миллионлаб дарахтларни «экилган» сифатида қўшиб ёзиш ҳақида ёзганди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании по реализации общенационального проекта «Яшил макон» («Зелёный край») 11 октября высказался о важности деревьев и недопустимости показухи.
«„Яшил макон“ нужен не для показухи, а для нашей жизни, чтобы очистить лёгкие, это ведь нужно нам самим, нашему обществу, нашему здоровью, нашей гордости. „Яшил макон“ нужен нашей нации, стране, нашему завтрашнему дню. Никто не придёт и не исправит ситуацию с экологией в Узбекистане, никто не придёт и не посадит дерево в махалле, на дне высохшего Аральского моря. Никогда. Мы достигнем цели только за счёт нашей железной дисциплины и тяжкого труда», — сообщил он (цитата по сюжету программы «Менимча» канала «Узбекистан 24»).
Необходимо, чтобы каждая семья посадила хотя бы по 2 дерева в год, а организации — по 10, отметил президент.
«Председатели махаллей, которых я уважаю и которым доверяю, должны быть преданы всей душой этому вопросу. Пусть каждая семья посадит по 2 дерева в год, пусть каждая организация посадит по 10 деревьев. Все должны подавать пример. В обществе никто не должен быть равнодушен к этому вопросу. Нужно создать такую среду, чтобы отношение к дереву начиналось с нашего дома, семьи, внуков, детей, общества, махалли. Тогда, я думаю, результат будет таким, каким мы его ожидаем», — заявил глава государства.
Проект по ежегодной посадке 200 миллионов деревьев реализуется по инициативе президента с ноября 2021 года. В нынешнем осеннем сезоне, который продлится с 25 октября до 1 декабря, планируется высадить 85 миллионов саженцев. В субботу Шавкат Мирзиёев посадил саженцы в одной из махаллей Ташкента.
Президент подчеркнул недопустимость повторения ошибок прошлых лет. «Газета.uz» писала о многих случаях посадки саженцев в местах, где нет полива, неправильного подбора сортов деревьев, отсутствия ухода, а также приписок миллионов деревьев, о чём неоднократно говорил сам глава государства.