Ўзбекистонда давлат-хусусий шериклик (ДХШ) лойиҳалари доирасида учта темир йўл вокзалини ривожлантириш таклиф қилинмоқда. Бу президентнинг 10 октябрдаги темир йўл транспорти соҳасини ислоҳ қилиш бўйича қарорида назарда тутилган, деб хабар берди Адлия вазирлиги «Газета.uz»га.
Гап Тошкент, Самарқанд ва Қўқон вокзаллари ҳақида бормоқда. Транспорт вазирлигига Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан биргаликда станцияларни ДХШ асосида ривожлантириш лойиҳаларини амалга ошириш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасининг қарори лойиҳасини ишлаб чиқиш топширилди.
Транспорт вазирлиги ҳамда Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги Навоий кон-металлургия комбинати билан биргаликда «Навоий-Учқудуқ» темир йўл участкасини электрлаштириш лойиҳалари самарадорлигини ҳам ўрганади.
Бундан ташқари, «Тошкент-Ангрен» участкасида иккинчи электрлаштирилган линияни қуриш, мавжуд участкани модернизация қилиш, шунингдек, ушбу йўналишда жойлашган саноат корхоналари юкларини экспорт қилишда логистика хизматлари кўрсатиш учун терминал ва Тошкент вилояти Оҳангарон туманида мультимодал транспорт логистика марказини яратиш бўйича лойиҳани ўрганиш топширилди.
НКМК, ОКМК, «Ўзметкомбинат», «Ўзкимсаноат» ва бошқа экспорт қилувчи корхоналар томонидан темир йўл хизматларидан фойдаланиш даражасини ошириш учун транспорт логистика компаниялари ташкил этилади.
Агар ушбу вазирликлар лойиҳаларни самарали деб ҳисобласа, ҳукуматга таклифлар киритиши керак бўлади.
Президент, шунингдек, уч ой муддатда тегишли инфратузилмани яратган ҳолда шаҳар ичида жойлашган станциларни Тошкентдан ташқарига кўчириш бўйича дастурлар ишлаб чиқишни ҳам топширди.
Бўшайдиган ер участкалари онлайн аукционда сотилади. Сотишдан тушган маблағлар темир йўл тармоғи инфратузилмасини ривожлантиришга ҳамда республика бюджетига тенг улушларда йўналтирилади.
2010 йил август ойида «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти томонидан қиймати 85,4 миллион АҚШ доллари бўлган 114 километр узунликдаги «Тошкент-Ангрен» автомобиль йўлини электрлаштириш ишлари якунланган. Лойиҳа Германиянинг KfW банки ва Кувайт Иқтисодий ривожланиш жамғармаси кредити (57,4 миллион доллар), «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамиятининг ўз маблағлари (28 миллион доллар) ҳисобидан молиялаштирилган.
Аввалроқ «Газета.uz» Ўзбекистонда 2024 йилдан бошлаб юқори тезликда ҳаракатланадиган ва тезюрар поездлар учун чипталар нархларини давлат томонидан тартибга солиш бекор қилиниши ҳақида хабар берганди. Тарифлар бозор тамойиллари асосида белгиланади.
Худди шу фармонда «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти негизида инфратузилма, юк вагонлари ва логистика, йўловчи ташиш (тезюрар поездлар учун алоҳида) ҳамда вокзал бошқаруви бўйича алоҳида корхоналар ташкил этиш кўзда тутилган.
Ўзбекистон президенти сентябрь ойида бўлиб ўтган йиғилишда темир йўл соҳасини ислоҳ қилиш ва соҳага замонавий менежментни жорий этиш режаларини маълум қилганди.

Три железнодорожных вокзала в Узбекистане предлагается развивать в рамках проектов государственно-частного партнёрства (ГЧП). Это предусмотрено постановлением президента от 10 октября о реформировании сферы железнодорожного транспорта, сообщили «Газете.uz» в Министерстве юстиции.
Речь идёт о вокзалах Ташкента, Самарканда и Коканда. Министерству транспорта совместно с Министерством экономики и финансов поручено разработать проект постановления Кабинета министров по реализации проектов развития вокзалов на основе ГЧП.
Минтранс вместе с Министерством горнодобывающей промышленности и геологии должны также изучить эффективность проектов электрификации участка железной дороги «Навои-Учкудук» совместно с Навоийским горно-металлургическим комбинатом.
Кроме того, поручено изучить проект по строительству второй электрифицированной линии на участке «Ташкент-Ангрен», модернизации действующего участка, а также созданию терминала для оказания логистических услуг при экспорте грузов промышленных предприятий, дислоцирующихся на данном направлении, и мультимодального транспортного логистического центра в Ахангаранском районе Ташкентской области — совместно с Алмылыкским ГМК.
Для повышения уровня пользования железнодорожными услугами НГМК, АГМК, «Узметкомбинатом», «Узхимпромом» и другими предприятиями-экспортёрами предлагается создание транспортных логистических компаний.
Если указанные министерства посчитают проекты эффективными, они должны будут внести предложения в правительство.
Президент также поручил в трёхмесячный срок разработать программы, предусматривающие передислокацию за пределы Ташкента грузовых железнодорожных станций, расположенных на территории города, с созданием соответствующей инфраструктуры.
Высвобождаемые земельные участки будут реализованы на онлайн-аукционе. Поступившие от продажи средства направят на развитие инфраструктуры железнодорожной отрасли и в республиканский бюджет в равных долях.
В августе 2010 года «Узбекистон темир йуллари» завершила электрификацию магистрали «Ташкент-Ангрен» стоимостью 85,4 млн долларов США и протяжённостью 114 км. Финансирование проекта велось за счёт средств кредита германского банка KfW и Кувейтского фонда экономического развития (57,4 млн долларов), а также собственных средств «Узбекистон темир йуллари» (28 млн долларов).
Ранее «Газета.uz» сообщала, что в Узбекистане с 2024 года отменяется государственное регулирование цен на билеты на высокоскоростные и скоростные пассажирские поезда. Тарифы будут формироваться на основе рыночных принципов.
Этим же постановлением предусмотрено создание на базе «Узбекистон темир йуллари» отдельных компаний по инфраструктуре, грузовым вагонам и логистике, пассажирским перевозкам (отдельно — по скоростным поездам) и управлению станциями.
О планах реформирования железнодорожной отрасли и внедрении в сфере современного управления президент Узбекистана заявлял на совещании в сентябре.