6 октярбь куни Кремлда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия президенти Владимир Путиннинг тор доирадаги учрашуви бўлиб ўтди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Учрашув аввалида Шавкат Мирзиёев Владимир Путинга ҳар доимгидек самимий қабул ва меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдириб, мамлакатлар ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларининг бугунги ҳолатини юксак баҳолади.
«Биз бунга узоқ вақт ва жуда жиддий тайёргарлик кўрдик, кўп маротаба телефон орқали суҳбатлар ўтказдик. Яъни, ушбу ташрифга тайёргарлик кўриш учун жуда жиддий асос яратилган. Шунингдек, муносабатларимиз мутлақо янги босқичга кўтарилганини айтмоқчиман. Самарқандда биз ҳар томонлама стратегик шериклик ва иттифоқчилик декларациясини имзоладик. Биз иттифоқчилармиз ва аслида кенг қамровли стратегик шериклик давом этмоқда: ҳар томонлама, барча соҳаларда тараққиёт бор, реал натижа бор», — деди у (Кремль сайтидан иқтибос, видео).
Фото: Ўзбекистон президенти матбуот хизмати.
Ўзбекистон президенти йил охиригача Россия билан товар айирбошлаш ҳажми 12 млрд АҚШ долларини ташкил этиши кераклигини, агар ўсиш суръати 20 фоизда сақланиб қолса, икки-уч йилдан кейин келишиб олинган 20 млрд долларга эришилишини маълум қилди.
Шавкат Мирзиёев ташриф олдидан ҳукумат раҳбарлари даражасидаги қўшма комиссиянинг тўртинчи йиғилиши, тиббиёт форуми, ректорлар ва ҳудудлар форумлари ўтказилганини ҳам таъкидлади.
«Кеча Қозон шаҳрида бўлиб ўтган минтақавий форум: Россия ва Ўзбекистондан 3000 га яқин иштирокчи. Биринчи марта биздан ҳокимлар, яъни вилоят раҳбарлари даражасида 14 та вилоятнинг барчаси иштирок этди. Кеча эса ҳукуматлараро комиссия ҳамраислари [бош вазир ўринбосарлари Жамшид Хўжаев ва Денис Мантуров] батафсил маълумот беришди: бу жуда жиддий натижа», — деди у.
«Мен жуда мамнунман, минтақавий шерикларимизнинг ҳамкорликка бўлган шайлиги жуда жиддий, у жиддий истиқболга эга. Биз сиз билан ҳар доим: уларга аралашишнинг ҳожати йўқ, фақат ёрдам бериш керак, натижа жиддий бўлади, деймиз», — деди Ўзбекистон президенти.
4 октябрь куни Қозон шаҳрида ўтган учинчи Ҳудудлараро ҳамкорлик форуми якунида 3,5 млрд долларлик битим ва шартномалар имзоланди. Ҳудудлар кесимида саноат кооперацияси бўйича йил бўйи ўзаро ташрифлар режа-жадвалини ўз ичига олган «йўл харитаси»ни тайёрлаш юзасидан келишувга эришилди.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонда Россиянинг 15- ОТМ филиали — Н.И.Пирогов номидаги Россия миллий тадқиқот тиббиёт университети филиали келаси йилдан иш бошлашини таъкидлади.
Учрашув чоғида Россияда меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон фуқаролари учун ижтимоий кафолатларни таъминлаш масалалари ҳам батафсил кўриб чиқилди.
Бир кун аввал Бутунроссия кўргазма марказида Ўзбекистоннинг янгиланган павильони очилди.
Президентлар тадбирларга бой ва серқирра маданий-гуманитар ҳамкорликни юқори баҳоладилар. Муҳим маданий воқеалар: Москвада «Лазги» миллий балети премьераси, Ўзбекистон маданияти кунлари, мамлакатимизда эса «Россия фасллари» лойиҳаси доирасидаги тадбирлар бўлиб ўтди.
«Фурсатдан фойдаланиб, гуманитар соҳа ҳақида ҳам айтишни хоҳлардим: Миллий балетимиз илк маротаба Катта театр саҳнасида. Россиянинг бундай вакиллик раҳбариятини ташкил қилганингиз ва унда иштирок этганингиз учун сизга миннатдорчилик билдираман. Биласизми, бир ҳафта давомида шов-шув кўтарган бўлсак керак: одамлар хурсанд бўлишди, кўришди, чунки „Лазги“ биринчи марта бу саҳнага чиқди, бу бизнинг миллий ғуруримиз. Ва бу ғурур россиялик томошабинлар буни жуда жиддий қабул қилганларида ҳам намоён этмоқда. Бунинг учун жуда миннатдорман», — деди Шавкат Мирзиёев.
Президентлар 2024−2025 йилларга мўлжалланган Маданий ҳамкорлик дастурини қабул қилишга келишиб олдилар.
Фото: kremlin.ru
Ўзбекистон раҳбари мамлакатлар ўртасида «ҳал этилмаган бирорта ҳам масала йўқ, биз барча келишувларимизни ҳал қиляпмиз», деди. «Барча плюслар ва минуслар ҳақида айтишди, бироқ бизда ҳеч қандай минуслар йўқ — фақат [плюслар]. Шунинг учун сизга яна бир бор миннатдорчилик билдираман», — деди у.
Россия президенти Владимир Путин мамлакатлар халқаро майдонда, биринчи навбатда, БМТ, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, МДҲ каби платформаларда фаол ҳамкорлик қилаётганини таъкидлади.
«Тез орада биз сизни Қирғизистонда бўлиб ўтадиган МДҲ саммитида яна кўрамиз. Бошқа, ўта нозик соҳаларда ҳам ўзаро алоқаларимиз бор, бу ҳақда тор таркибда батафсил суҳбатлашамиз», — деди РФ раҳбари.
Шавкат Мирзиёев 5 октябрь куни расмий ташриф билан Россияга келди. Дастлаб у Қозонга ташриф буюрди. Бунгача Ўзбекистон Президенти Россия ҳукумати раҳбари Михаил Мишустин билан музокаралар ўтказди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 6 октября в Кремле провёл переговоры с президентом России Владимиром Путиным, сообщила пресс-служба главы государства.
В начале встречи в узком формате Шавкат Мирзиёев поблагодарил Владимира Путина за приглашение посетить РФ с официальным визитом, а также дал высокую оценку нынешнего состояния двусторонних отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и союзничества.
«Мы к этому с вами давно и очень серьёзно готовились, мы с вами очень много телефонных переговоров провели. То есть заложена очень серьёзная база подготовки этого визита. Хочу тоже сказать, что наши отношения вышли на совершенно новый уровень. Мы в Самарканде подписали [Декларацию о] всеобъемлющем стратегическом партнёрстве и союзничестве. Мы союзники, и на самом деле всеобъемлющее стратегическое партнёрство продолжается: во всех отношениях, во всех сферах прогресс есть, реальный результат есть», — сказал он (цитата по сайту Кремля, видео).
Президент Узбекистана заявил, что по итогам года товарооборот с Россией должен составить 12 млрд долларов США, а при сохранении темпов роста на уровне 20% «через два-три года мы дойдём до 20 миллиардов, о которых мы договаривались».
Шавкат Мирзиёев также отметил проведение четвёртого заседания совместной комиссии на уровне глав правительств, медицинского форума, форумов ректоров и регионов перед визитом.
«Вчерашний региональный форум в Казани: около 3000 участников из России, из Узбекистана. Впервые у нас все 14 регионов на уровне хокимов, то есть руководителей областей, присутствовали. И вчера подробно сопредседатели межправкомисси [вице-премьеры Жамшид Ходжаев и Денис Мантуров] отчитались: очень серьёзный результат», — заявил он.
«Я очень доволен, и настрой наших региональных коллег на сотрудничество очень серьёзный, оно имеет серьёзную перспективу. Мы всегда с вами говорим: им не надо мешать — им надо просто помогать, и результат будет серьёзный», — сказал президент Узбекистана.
По итогам прошедшего 4 октября в Казани третьего Форума межрегионального сотрудничества подписаны соглашения и контракты на 3,5 млрд долларов. Достигнута договорённость о подготовке отдельной «дорожной карты» промышленной кооперации в разрезе регионов с графиком организации взаимных визитов на год.
Шавкат Мирзиёев отметил, что со следующего года в Узбекистане начнёт работу 15-й российский вуз — филиал Российского национального исследовательского медицинского университета имени Н. И. Пирогова.
Стороны обсудили вопросы обеспечения социальных гарантий для граждан Узбекистана, работающих в России.
Накануне во Всероссийском выставочном центре также состоялось открытие обновлённого павильона Узбекистана.
Президенты дали высокую оценку культурно-гуманитарному сотрудничеству. Организованы культурные мероприятия: премьера национального балета «Лазги» в Москве, Дни узбекского кино, мероприятия проекта «Русские сезоны» в Узбекистане.
«Пользуясь случаем, я хочу тоже про гуманитарную сферу [сказать]: впервые наш Национальный балет на сцене Большого театра. Я вам выражаю свою благодарность за организацию и участие такого представительного руководства России. Знаете, у нас, наверное, целую неделю был фурор: люди радовались, смотрели на это, потому что „Лазги“ на этой сцене в первый раз, и это наша национальная гордость. И эта гордость воплощается в том, что зрители из России восприняли это очень серьёзно. Я очень за это благодарен», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президенты условились принять Программу культурного сотрудничества на 2024−2025 годы.
Фото: kremlin.ruФото: kremlin.ru
Глава Узбекистана отметил, что между странами «нет ни одного нерешённого вопроса, мы все наши договорённости решаем». «Подробно обо всех плюсах и минусах рассказали, но у нас минусов нет — только [плюсы]. Так что я ещё раз благодарен вам», — заявил он.
Президент России Владимир Путин отметил, что страны активно взаимодействуют на международной арене, прежде всего на таких площадках, как ООН, Шанхайская организация сотрудничества, СНГ.
«Скоро увидимся опять в рамках саммита СНГ в Кыргызстане. У нас есть взаимодействие и по другим, весьма чувствительным направлениям, об этом поговорим подробно вот так в узком составе», — отметил глава РФ.
Шавкат Мирзиёев прибыл с официальным визитом в Россию 5 октября. Стачала он посетил Казань. До этого президент Узбекистана провёл переговоры с главой правительства РФ Михаилом Мишустиным.