8 май куни Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг ҳисобот-сайлов конференциясида федерацияга янги раҳбар сайланди, деб хабар қилди Миллий олимпия қўмитаси матбуот хизмати.
Дастлаб, федерация раиси лавозимида ишлаб келган Меҳриддин Абдуллаевнинг ўз хоҳишига кўра лавозимини тарк этиши ҳақида ёзган аризаси иштирокчилар томонидан маъқулланди. Эслатиб ўтамиз, у 2020 йил январидан 2023 йил мартигача «Ўзбекнефтгаз» компаниясини ҳам бошқарган, шундан сўнг Ҳисоб палатаси раиси ўринбосари этиб тайинланган.
Ташкилот ижроия қўмита тавсиясига биноан федерация раҳбарлигига «Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти бошқарув раиси Баҳодир Сидиқов Баҳромович номзоди илгари сурилди.
МОҚ бош котиби Ойбек Қосимов номзод ҳақида ўз фикрларини билдирар экан, Баҳодир Сидиқовнинг «спортсевар инсон сифатида яхши ном қозонгани ва оммавий спорт ва соғлом турмуш тарзини қўллаб-қувватлаш масаласида жонбозлик кўрсатиб келаётганини» таъкидлади. «Келгусида енгил атлетика ривожини янги босқичга кўтара олишига шубҳа қилмаслигини» билдирди.
«Делегатлар номзодни бир овоздан маъқуллашди ва Баҳодир Сидиқов Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг янги раиси этиб сайланди», — дейилади хабарда.
Баҳодир Сидиқов билдирилган ишончни оқлашга, яқинлашиб келаётган Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида терма жамоа атлетларининг муносиб тайёргарлик кўриши ва иштирок этиши учун бор куч-ғайратини ишга солишга ваъда берди. Конференцияда терма жамоанинг Олимпиадага тайёргарлиги ҳам муҳокама қилинди.

Новый руководитель Федерации лёгкой атлетики Узбекистана был избран 8 мая на отчётно-выборной конференции организации, сообщила пресс-служба Национального Олимпийского комитета.
Сперва было рассмотрено и удовлетворено заявление об отставке по собственному желанию прежнего председателя федерации Мехриддина Абдуллаева. Напомним, он также возглавлял компанию «Узбекнефтегаз» с января 2020 года по март 2023 года, после чего был назначен заместителем председателя Счётной палаты.
Исполнительный комитет организации выдвинул на пост главы федерации кандидатуру Баходира Бахромовича Сидикова, нынешнего председателя правления «Узбекнефтегаза».
Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, представляя кандидата, отметил, что Баходир Сидиков имеет репутацию человека, любящего спорт, «всегда поддерживает популяризацию массового спорта и здорового образа жизни в стране». Он добавил, что не сомневается, что «кандидат в будущем сможет вывести развитие лёгкой атлетики в нашей стране на новый уровень».
«Участники конференции единогласно одобрили кандидатуру Баходира Бахромовича Сидикова, и он был избран на пост председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана», — говорится в сообщении.
Баходир Сидиков в своём выступлении отметил, что всеми силами постарается оправдать доверие и приложит все усилия, чтобы спортсмены сборной Узбекистана усердно готовились к летним Олимпийским играм Париж-2024 и достойно выступили.
На конференции также обсуждалась подготовка национальной сборной к Олимпиаде, генеральный секретарь федерации Камолиддин Рузимухаммедов представил отчёт по подготовке сборной Узбекистана к соревнованиям.