Тошкент шаҳри Миробод тумани Буюк Турон кўчаси, 41 ва 42-уй манзилларда жойлашган бино ва иншоотлар ягона мулкий мажмуа сифатида савдога чиқарилади, дея хабар қилди Ўзбекистон Давлат активларини бошқариш агентлиги.
Ҳукумат қарори билан «Шарқ» нашриёт-матбаа АЖнинг бино-иншоотлари ва ишлаб чиқариш ускуналари маънан эскириб, таъмирталаб ва аксарияти яроқсиз аҳволга келиб қолганлиги сабабли Учтепа тумани Катта Хирмонтепа кўчаси 1-уй манзилида жойлашган янги бино-иншоотларга кўчирилмоқда.
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги (ЎзА) маъмурий биноси эса Миробод тумани Матбуотчилар кўчаси, 32-уй манзилидаги Матбуот уйига кўчирилади.
ўза, шарқ нашриёти
Ушбу бинолар жойлашган (умумий ер майдони 3,02 гектар, бино-иншоот майдони 56 525 кв м) бино ва иншоотлар бўшаётганлигини инобатга олиб, уларнинг негизида «замонавий шаҳарсозлик талабларига мос келувчи ягона мулкий мажмуа» барпо этилади.
Таклифлар 20 октябргача E-auksion электрон савдо майдончаси орқали қабул қилинади.
Мажмуа «замонавий шаҳарсозлик талабларини инобатга олган энг мақбул лойиҳа концепциясини тақдим этиш шарти билан ягона мулкий мажмуа сифатида хусусийлаштирилади».
Эслатиб ўтамиз, 2021 йил ёзида «Шарқ» нашриёт-матбаа ижодий уйи рўпарасида жойлашган ДХХнинг собиқ биноси 210 млрд сўмга хусусийлаштирилган эди. Уни Metropol Group компанияси 22 қаватли Radisson Collection меҳмонхонасини қуриш учун сотиб олган. Июль ойидан буён бино бузилмоқда.

Здания и сооружения по адресу Ташкент, ул. Буюк Турон, 41 и 42, где расположены издательско-полиграфическая компания «Шарк» и УзА, выставляются на публичные торги как единый имущественный комплекс, сообщило Агентство по управлению государственными активами Узбекистана.
Решение принято правительством в связи с тем, что здания, сооружения и производственные оборудования «Шарк» признаны морально устаревшими и требующими ремонта, большая их часть непригодна для эксплуатации. Компания переедет в новые здания и сооружения по адресу ул. Катта Хирмонтепа, 1 в Учтепинском районе.
Административное здание Национального информационного агентства Узбекистана (УзА) с курантами имеет высоту в 16 этажей. Агентство переедет в «Дом печати» («Газетный корпус») на ул. Матбуотчилар, 32.
Здания комплекса «Шарк», включая здание УзА, раньше также относившееся к «Шарк», включены в Национальный перечень объектов недвижимости материального культурного наследия.
Общая площадь земельного участка, где расположены эти здания (построены в 1975—1979 годах), составляет 3,02 га, площадь зданий и сооружений — 56,5 тысячи кв.м. На их базе намечено создать «единый имущественный комплекс, отвечающий требованиям современного градостроительства».
Приём предложений осуществляется до 20 октября через электронную торговую платформу E-auksion.
Приватизация осуществляется при условии «представления наиболее оптимальной проектной концепции с учётом требований современного градостроительства».
Напомним, летом 2021 года за 210 млрд сумов было приватизировано бывшее здание СГБ, находившееся через дорогу от издательства «Шарк» и также входившее в Национальный перечень объектов недвижимости материального культурного наследия.Здание купила Metropol Group для строительства 22-этажного отеля Radisson Collection. С июля идёт снос здания.