8 май куни Мудофаа вазирлиги ҳарбий бўлинмаларининг Тошкент кўчалари бўйлаб тантанали юриши бўлиб ўтади, деб хабар қилди вазирлик матбуот хизмати.
Тадбирдан кўзланган мақсад Хотира ва қадрлаш куни муносабати билан «Иккинчи жаҳон урушида қозонилган ғалабага ҳисса қўшган барча уруш ва фронт орти меҳнат фахрийларига юксак ҳурмат-эҳтиром кўрсатиш, юрт ҳимоячиларининг Ватанга садоқатини намойиш этиш ҳамда аҳоли, айниқса, ёшларда фахр ва ифтихор туйғуларини ошириш»дан иборат, дейилади хабарда.
Ҳарбий хизматчилар қуйидаги йўналиш бўйлаб ҳаракатланади: Ғалаба боғи ёдгорлик мажмуаси (Сағбон ва Зарқайнар кўчалари орқали) — Чорсу бозори — Тошкент цирки (Зарқайнар кўчаси) — Халқлар дўстлиги санъат саройи (Ўзбекистон шоҳ кўчаси ва Фурқат кўчаси) — Magic City парки (Фурқат кўчаси).
Ҳарбий хизматчилар юриш пайтида тўхтайдиган Magic City паркида ҳарбийлар ва оркестрнинг кўргазмали чиқишлари бўлади.

По улицам Ташкента 8 мая пройдёт торжественное шествие воинских частей Министерства обороны Узбекистана, сообщила пресс-служба оборонного ведомства.
Цель мероприятия — «проявление высокого уважения ко всем ветеранам войны и трудового фронта, внёсшим вклад в победу во Второй мировой войне, продемонстрировать верность защитников страны Родине, повысить чувство у населения, особенно молодёжи» в честь Дня памяти и почестей, отмечается в сообщении.
Военнослужащие будут двигаться по следующему маршруту: мемориальный комплекс Парка Победы (через улицы Сагбон и Заркайнар) — рынок Чорсу — Ташкентский цирк (улица Заркайнар) — дворец Дружбы народов (проспект Узбекистан и улица Фуркат) — парк Magic City (улица Фуркат).
У парка Magic City, где будут останавливаться военнослужащие во время марша, пройдут показательные выступления военных и оркестра.