Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев жума куни Бухорода бўлиб ўтган йиғилишда мамлакат ҳудудларида кўкаламзорлаштириш ишлари суст кетаётганини танқид қилди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов хабар берди.
Давлат раҳбари томонидан 2021 йил ноябрь ойида эълон қилинган «Яшил макон» дастурида ҳар йили 200 миллион туп дарахт экиш бўйича барча ҳудудларда кўкаламзорлаштириш даражасини 30 фоизга етказиш кўзда тутилганди.
Бунинг учун ҳар бир ҳудудда баҳор ва кузда 15 миллион тупдан кўчат экиш режалаштирилган. Бундан ташқари, барча шаҳарлар атрофида «яшил белбоғлар» қуриш режа қилинган.
Айрим раҳбарлар бу ишларни ўз ҳолига ташлаб қўйди, деди Шавкат Мирзиёев. Кўчатлар суғориш тизими йўқ ҳудудларга экилгани сабаб 10 миллион ниҳол нобуд бўлган, — деди у.
Дарахт кўчатларини йўллар бўйида экиш ишлари 33 та туман ва шаҳарда умуман бажарилмаган, — деди президент.
Унинг сўзларига кўра, бундан буён ҳокимларнинг асосий вазифаларидан бири ўз ҳудудида экологик вазиятни яхшилаш, аҳолига қулай яшаш ва тоза ҳаво муҳитини яратишдан иборат бўлади.
Президент барча тизим ва ҳудуд раҳбарларига маҳаллалар, аҳоли пунктлари, кўп қаватли бино, ҳовлиларни ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш бўйича тарғибот ишларини кучайтириш бўйича топшириқлар берди.
Аввалроқ Шавкат Мирзиёев кўчат экишлар чоғида қўшиб ёзиш ҳолатлари бўлаётганини бир неча бор таъкидлаганди.
Ўтган ёзда Ҳисоб палатаси «Яшил макон» лойиҳасидаги кўчат экиш ҳисоботларида 6,2 млн кўчат қўшиб ёзилгани, 2,4 млн тупи қуриб қолгани, шунингдек, суғориш ва парвариш ишлари яхши ташкил этилмаганини аниқлаган.
Июль ойида Экология вазирлиги раҳбари Азиз Абдуҳакимов «Яшил макон» лойиҳаси доирасида экилиши керак бўлган 2 миллиондан ортиқ кўчат экилди деб ҳисоботга қўшиб ёзилгани ҳақида маълум қилганди. Шунингдек, 1,8 миллион туп дарахт масъул шахсларга бириктирилмаган, суғориш имконияти бўлмаган жойларга эса 7,3 миллион туп дарахт экилган.
Яқинда Бош прокуратура «Яшил макон» лойиҳаси доирасида хизмат вазифаларини лозим даражада бажармаган 29 нафар маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва идоралар раҳбарлари қонунчиликда белгиланган жавобгарликка тортилиши мумкинлигини маълум қилганди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании в Бухаре в пятницу подверг критике медленную работу по озеленению регионов страны. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Программой «Яшил макон» («Зелёный край») по ежегодной высадке 200 миллионов деревьев, объявленной президентом в ноябре 2021 года, было намечено довести уровень озеленения всех регионов до 30%, напомнил президент.
Для этого в каждой области весной и осенью намечалось высаживать по 15 миллионов саженцев. Кроме того, вокруг всех городов планировалось высадить «зелёные пояса».
Отдельные руководители забросили эту работу, заявил Шавкат Мирзиёев. Из-за посадки саженцев в местах, где нет систем полива, 10 миллионов саженцев погибло, отметил он.
В 33 районах и городах работы по высадке деревьев вдоль дорог вообще не осуществлялись, сообщил президент.
Он заявил, что отныне одной из главных задач хокимов будет улучшение экологической ситуации в своём регионе, а также создание комфортных условий для жизни населения и обеспечение чистоты воздуха.
Президент поручил руководителям всех отраслей и регионов усилить разъяснительную работу по озеленению и благоустройству махаллей, населённых пунктов, жилых кварталов и дворов.
Ранее Шавкат Мирзиёев несколько раз отмечал факты приписок при посадке деревьев.
Летом прошлого года Счётная палата, изучив посадку деревьев в весенний сезон, выявила приписки 6,2 миллиона саженцев в отчётах по проекту «Яшил макон», а также отсутствие полива и ухода за ними.
В июле глава Минэкологии Азиз Абдухакимов сообщил о приписке 2 миллионов деревьев в рамках программы «Яшил макон». Кроме того, за 1,8 миллиона деревьями не закреплены ответственные лица, а 7,3 миллиона деревьев высажены в местах, где отсутствует возможность полива.
На днях Генеральная прокуратура заявила, что обнаружила сотни тысяч высохших и приписанных саженцев в пяти регионах страны. Решается вопрос о привлечении к ответственности 29 руководителей местных органов государственной власти и ведомств.