Бир гуруҳ авиация ихлосмандлари ва споттерлар расмийлардан бир неча йиллардан буён Тошкентда авиация музейини очишни талаб қилиб келаётганига қарамасдан, барча уринишлар самарасиз якунланмоқда.
Бир пайтлар шаҳарда самолётлар ишлаб чиқарадиган улкан корхона — Чкалов номидаги Тошкент авиация ишлаб чиқариш бирлашмаси фаолият кўрсатарди. Ҳозирда уни логотипида самолёт тасвирланган Авиатор номли таниқли тармоқ супермаркети эслатиб турибди, холос.
2017 йилнинг кузида Ўзбекистон президенти Астрономия институти ёнида астрономия ва аэронавтика паркини очиш тўғрисидаги қарорни имзолаганида камида кичик самолётлар парки яратса, деган умид пайдо бўлган эди. Ҳужжатда Мудофаа вазирлиги, Миллий авиакомпания ва Тошкент механика заводи (собиқ ТАПОиЧ ҳудудида жойлашган) тасарруфидаги авиамоделлар мазкур паркка жойлаштириш ҳақида сўз борганди. 2019 йилнинг ёзида лойиҳани амалга оширувчи компания Мудофаа вазирлиги билан самолётлар ва вертолётларни ўрнатиш бўйича шартнома имзолаганини маълум қилди. Ўшандан бери лойиҳа ҳақида ҳеч нарса маълум эмас. Ўтган йилнинг кузида ушбу сайтда гул боғини ташкил этиш бўйича ҳукумат қарори лойиҳаси пайдо бўлди.
2021 йил бошида пойтахт ҳокимлиги томонидан ободонлаштириш ва янги боғлар барпо этиш бўйича лойиҳалар тақдим этилди, улар орасида авиапарк ташкил этиш таклифи ҳам бор эди. Бу лойиҳа ҳам амалга оширилмади.
2022 йил январь ойида ҳукумат мамлакат аэропортларида авиаспоттингга расман рухсат берди. Шу билан бирга, бу ҳақдаги қарорда Uzbekistan Airports компаниясига Мудофаа вазирлиги ва Тошкент ҳокимлиги билан биргаликда икки ой муддатда Ўзбекистон Миллий авиация музейини ташкил этиш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритиш топширилди. Лойиҳанинг ҳолати ҳақида ҳеч нарса маълум эмас.
Сўнгги йилларгача ТАПОиЧ ҳудудида бир нечта тарихий самолётлар сақланиб қолганди, бироқ собиқ авиация заводи ҳудудлари ўзлаштирилгач, бу самолётлар олиб ташланди. Ҳозирда уларнинг баъзилари самолётлар синовдан ўтказилган собиқ ТАПОиЧ парвоз синов станцияси ҳудудида жойлашган. Об-ҳаво шароити таъсирида самолётлар аста-секин йўқолиб бормоқда. Ҳозирда унинг яқинида фуқаролик (ишбилармонлик) авиацияси аэропорти қурилмоқда.
Манба: Google EarthМанба: Google Earth
«Сўнгги йилларда авиация соҳасига катта эътибор қаратилмоқда. Мамлакатда аллақачон бир эмас, бир нечта авиакомпаниялар ишламоқда, аэропортлар реконструкция қилинмоқда ва янгилари қурилмоқда, илгари фақат орзу қилиш мумкин бўлган авиаспоттинг қонунийлаштирилди. Очиқ осмон остидаги авиация музейининг ташкил этилиши ёшларнинг авиация ва техникага бўлган қизиқишини қўллаб-қувватлаш, сайёҳларни жалб этиш ҳамда Тошкентнинг самолётлар ишлаб чиқарилган шаҳар сифатида тарихини сақлаб қолиш имконини беради. Бизда темир йўл техникаси музейи бор, нега авиация музейини яратмаслик керак?» — дейди узоқ йиллардан буён шу ғоя билан яшаб келаётган Аброр Сатимов.
У бир вақтлар ТАПОиЧда ишлаган, аэромоделлик машғулотларида дарс берган (ҳали ҳам моделлар яратади) ва самолётлар ва музей ғояси ҳақида соатлаб гапира олади.
Унинг фикрича, музей эксплуатациядан чиқарилган ва ишлаб чиқариш тугалланмаган самолётлар собиқ самолёт заводидан олиб келинган жойда ташкил этилиши мумкин. Потенциал экспонатларни ташиш учун ҳеч қандай харажатлар бўлмаслигидан ташқари, у ер ТАПОиЧда қурилган самолётларнинг илк парвозлари амалга оширилган жой сифатида ҳам тарихий аҳамиятга эга.
Очиқ манбалардан олинган маълумотларга кўра, ушбу ҳудудда Ил-76МФ, Ил-114Т (нодир юк версияси), АН-8 ва Ту-154Б, Ту-134, Ан-12, МиГ-21 ва бошқа камёб ва ноёб самолётлар мавжуд. Улар жаҳон авиацияси тарихи учун ҳам қимматли бўлиб, бу Ўзбекистон чегарасидан узоқда жойлашган авиация музейига қизиқишни таъминлаши шубҳасиз, дея маълумот берди авиаспоттерлар Рустам Маннанов ва Асқар Тўраназаров.
Музейнинг очилиши янги иш ўринлари яратиш, сайёҳларни жалб этиш имконини беради. Ҳудуд шаҳар чеккасида жойлашган бўлиб, транспортда муаммо туғдирмайди, кириш йўли мавжуд. Музейга келган меҳмонлар эътиборини тортади. Бу ажойиб жамоат майдони бўлиши мумкин. Маърузалар, учрашувлар, техник тўгараклар, жумладан, самолётларни моделлаштириш учун шароит яратилса, бу техника фанларини оммалаштириш, муҳандис-техник мутахассисларни етиштиришга хизмат қилади.
Санаб ўтилган самолётлардан ташқари, уларнинг катта қисми, шу жумладан ноёб нусхалари бутун мамлакат бўйлаб тарқалиб кетган. Ҳокимлик ва истироҳат боғларига топширилган кўплаб самолётлар аянчли аҳволда ёки йўқолган.
Тошкент шаҳрининг Учтепа тумани ҳокимлигида турган Ан-26 ҳарбий-транспорт самолёти бунинг ёрқин мисолидир. У аъло ҳолатда топширилган, аммо ҳозир ташландиқ ҳолда (харитага қаранг).
Фото: Марк Яськов.Фото: Марк Яськов.
Ангрен шаҳар боғига ўтказилган Як-40ни ҳам эслаш мумкин. Самолёт кўмир ва ўтирнлар учун омбор сифатида ишлатилган. Ўтган йили у ёнғин натижасида вайрон бўлган.
Очиқ манбалардан олинган фото.Очиқ манбалардан олинган фото.
Шунингдек, Дўстобод шаҳрида турган Як-40 самолёти ўтган йили Нурафшонда металлоломга ажратиб ташланди.
авиаспоттинг, виация музейи, тапоич
Фото: Аброр Сатимов.
Фото: Аброр Сатимов.Фото: Аброр Сатимов.
Яна бир ачинарли мисол — Олмалиқдан, постаментда турган Ан-12 самолёти туширилган ва парчаларга ажратилган.
«Афсуски, бундай мисоллар кўп. Барча самолётларни бир жойда тўплаш орқали ҳақиқий Миллий авиация музейини яратиш мумкин. Бу, шубҳасиз, фуқаролар ва меҳмонларнинг севимли жойига айланади. Бунинг учун ҳали имконият бор», — деб ҳисоблайди Аброр Сатимов.
Авиация музейи экспозициясини тўлдириши мумкин бўлган мамлакат ҳудудида жойлашган самолётлар ва вертолётлар рўйхати:
• Ту-124, ноёб нусхаси, дунёда атиги 5−6 дона бор (Улуғнор, Андижон вилояти);
• Як-42, серияли ишлаб чиқаришдан олдинги ноёб нусхаси (Қорақалпоғистон);
• Ми-26, дунёдаги энг йирик вертолётлардан бири (Чирчиқ, Тошкент вилояти);
• Hawker 800 (Термиз аэропорти);
• Ка-26 (Урганч, Хоразм вилояти);
• Ан-26 (Тошкент, Учтепа тумани);
• Су-19 (Тошкент, Учтепа тумани);
• ИЛ-14 (ТМЗ, собиқ Дубовий, Тошкент ш., Яшнобод тумани);
• Як-40 (Фавқулодда вазиятлар вазирлиги академияси, Тошкент ш., Янгиҳаёт тумани).
Mening Fikrim жамоавий мурожаатлар порталида Тошкентда авиация музейини ташкил этиш бўйича петиция яратилди. Мазкур ташаббусга қуйидаги ҳавола орқали овоз бериш мумкин.

Группа любителей авиации и споттеров уже много лет призывает власти открыть в Ташкенте музей авиации, однако усилия эти до настоящего времени были безуспешны.
Когда-то в городе действовало огромное предприятие, выпускавшее самолёты, — Ташкентское авиационное производственное объединение имени Чкалова. Сейчас о нём напоминает разве что супермаркет известной сети под названием «Авиатор» с самолётом в логотипе.
Надежда на создание хотя бы небольшого парка самолётов появилась осенью 2017 года, когда президент Узбекистана подписал постановление об открытии рядом с Астрономическим институтом парка астрономии и аэронавтики. В документе говорилось о размещении в парке макетов самолётов, находящиеся в ведении Министерства обороны, Национальной авиакомпании и Ташкентского механического завода (располагается на территории бывшего ТАПОиЧ). Летом 2019 года в компании, реализующей проект, сообщали, что она уже подписала договор с Минобороны на установку самолётов и вертолётов. С тех пор о проекте ничего не было известно. Осенью прошлого года появился проект решения правительства о создании на этом месте парка цветов.
В начале 2021 года хокимият столицы представлял проекты благоустройства и создания новых парков, среди которых было и предложение о создании парка авиации. Это проект также не был реализован.
В январе 2022 года правительство официально разрешило авиаспоттинг в аэропортах страны. При этом в постановлении об этом компании Uzbekistan Airports совместно с Минобороны и хокимиятом Ташкента поручалось в двухмесячный срок внести в Кабинет министров предложение о создании Национального музея авиации Узбекистана. О статусе проекта ничего не известно.
На территории ТАПОиЧ до последних лет оставалось несколько исторических самолётов, однако по мере освоения площадей бывшего авиазавода эти самолёты были вывезены. Сейчас часть из них находится на территории бывшей лётно-испытательной станции (ЛИС) ТАПОиЧ, где испытывались самолёты. Под влиянием погодных условий самолёты постепенно разрушаются. Рядом в настоящее время строится аэропорт гражданской (деловой) авиации.
Источник: Google Earth.Источник: Google Earth.
«Сфере авиации в последние годы уделяется много внимания. В стране действует уже не одна, а несколько авиакомпаний, реконструируются и строятся новые аэропорты, узаконен авиаспоттинг, о чём раньше можно было только мечтать. Создание авиамузея под открытым небом поддержало бы интерес молодёжи к авиации и технике, привлекло бы туристов и сохранило бы историю Ташкента как города, где выпускались самолёты. У нас есть Музей железнодорожной техники, почему бы не создать музей авиации?» — говорит Аброр Сатимов, много лет живущий с этой идеей.
Он когда-то работал на ТАПОиЧ, преподавал в кружках авиамоделирования (и до сих пор создаёт модели) и может часами говорить о самолётах и об идее музея.
Музей можно создать прямо в месте, куда с бывшего авиазавода свезены списанные и недостроенные самолёты, считает он. Помимо того, что не потребуется затрат на транспортировку потенциальных экспонатов, это историческое место первых полётов самолётов, которые строили на ТАПОиЧ.
По имеющейся из открытых источников информации, на этой территории находятся редкие и уникальные самолёты, такие как Ил-76МФ, Ил-114Т (редкий грузовой вариант), АН-8 и Ту-154Б, Ту-134, Ан-12, МиГ-21 и другие. Они представляют ценность и для истории мировой авиации, что однозначно обеспечит интерес к авиамузею далеко за пределами Узбекистана, говорят авиаспоттеры Рустам Маннанов и Аскар Тураназаров.
Открытие музея позволит создать новые рабочие места и привлечь туристов. Территория находится на окраине города, что не создаст транспортных проблем, имеет подъездную дорогу,. Музей будут замечать прилетающие гости. Это может быть отличным общественным пространством. Если же создать условия для проведения лекций, встреч и технических кружков, в том числе авиамоделирования, это послужит популяризации технических наук и взращиванию инженерно-технических специалистов.
Помимо перечисленных самолётов, немалое их количество, в том числе уникальных экземпляров, разбросаны по стране. Многие самолёты, переданные хокимиятам и паркам, находятся в плачевном состоянии или утеряны.
Один такой пример — военно-транспортный самолёт Ан-26, стоящий у хокимията Учтепинского района Ташкента. Он был передан в отличном состоянии, но сейчас заброшен (см. на карте).
Фото: Марк Яськов.Фото: Марк Яськов.
Можно также вспомнить Як-40, переданный городскому парку Ангрена. Самолёт использовали как склад для угля и брёвен. В прошлом году он был уничтожен пожаром.
Фото из открытых источников.Фото из открытых источников.
Также в прошлом году в Нурафшане был порезан на металл Як-40 который стоял в городе Дустабаде.
Фото: Аброр Сатимов.Фото: Аброр Сатимов.
Ещё один печальный пример — из Алмалыка, где стоявший на постаменте Ан-12 был снят и порезан.
«И таких примеров, к сожалению, много. Собрав все самолёты в одном месте, можно создать настоящий Национальный музей авиации, который, несомненно, станет излюбленным местом горожан и гостей. Пока ещё шанс это сделать есть», — считает Аброр Сатимов.
Список самолётов и вертолётов, находящихся на территории страны, которые потенциально могли бы пополнить экспозицию авиамузея:
• Ту-124, уникальный экземпляр, в мире насчитывается всего 5−6 штук (Улугнор, Андижанская область);
• Як-42, предсерийный уникальный экземпляр (Каракалпакстан);
• Ми-26, один из крупнейших вертолётов в мире (Чирчик, Ташкентская область);
• Hawker 800 (аэропорт Термеза);
• Ка-26 (Ургенч, Хорезмская область);
• Ан-26 (Учтепинский район, Ташкент);
• Су-19 (Учтепинский район, Ташкент)
• Ил-14 (ТМЗ, бывшая Дубовая, Яшнабадский район, Ташкент);
• Як-40 (Академия МЧС, Янгихаётский район, Ташкент).
На портале коллективных обращений Mening Fikrim создана петиция о создании авиамузея в Ташкенте. Проголосовать за инициативу можно здесь.