Ўзбекистонда иссиқхоналар, қурилиш материаллари заводлари ва ижтимоий соҳа объектларининг бир қисми кўмир ёқилғисига ўтказила бошлайди. Бу президент Шавкат Мирзиёевнинг 16 февралдаги 2023 йилда қайта тикланувчи энергия манбаларини ва энергия тежовчи технологияларни жорий этишни жадаллаштириш тўғрисидаги қарорида назарда тутилган.
Ҳужжат билан 2023 йилда 5407 та ижтимоий объект, 2466,2 гектар майдондаги 1147 та иссиқхона ва 250 та қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи корхонанинг маҳаллий иситиш тизимини кўмир ёқилғисига ўтказиш режаси тасдиқланди.
Хусусан, 2229 та болалар боғчаси, 2432 та халқ таълими ва 746 та соғлиқни сақлаш муассасаларини кўмирга ўтказиш режалаштирилган. Уларни иситиш учун, ҳисоб-китобларга кўра, қўшимча 184,4 минг тонна кўмир керак бўлади.
Тошкентда 20 та мактабни иситиш кўмир ёқилғисига ўтказилади: Бектемир туманида 4 та, Мирзо Улуғбекда 2 та, Сергелида 6 та, Янгихаётда 5 та ва Яшнободда 3 та мактаб.
Иссиқхоналарни кўмирга ўтказиш учун қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов, Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши раиси ўринбосари ва вилоятлар ҳокимларининг қишлоқ хўжалиги масалалари бўйича ўринбосарлари шахсан жавобгар бўлади.
Қурилиш материаллари заводларини (23 та цемент ишлаб чиқарувчи, 101 та ғишт заводи, 126 та оҳак ишлаб чиқарувчи корхона) кўмирга ўтказиш бўйича қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазири ўринбосари Шерзод Хидоятов, «Ўзсаноатқурилишбанк» бошқаруви раиси Сахи Аннокличев ва ҳокимнинг қурилиш ишлари бўйича ўринбосарлари белгиланди. масъул.
Бу 926 млн куб метр газни тежаш имконини бериши кутилмоқда. Шу билан бирга, ушбу объектларнинг кўмирга бўлган талаби 1,63 млн тоннани ташкил қилади.
Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси ҳамда банкларга кўмир ёқилғисига ўтказилаётган корхоналарга асбоб-ускуналар харид қилиш учун ўз вақтида кредит маблағлари ажратиш ҳамда маҳсулотларни экспорт қилишда «кафолатланган рағбатлантириш чораларини» кўриш топширилди.
«Кўмир таъминот» корхонаси «Ўзбеккўмир» (Ўзбеккўмир) тасарруфидан чиқарилиб, кўмир омборлари ва ёрдамчи ускуналари билан бирга Энергетика вазирлиги тасарруфига ўтказилди.
Энергетика вазирлигига газ таъминотидан узиладиган иссиқхоналар ва заводлар учун зарур ҳажмларда импорт қилинадиган кўмир етказиб берилишини таъминлаш топширилди.
1 апрелдан бошлаб Ўзбекистон ҳудудига импорт қилинадиган кўмирни темир йўл орқали ташиш масофасидан қатъи назар, белгиланган тарифларга 50 фоизлик чегирмалар жорий этилиши керак.
1 майдан бошлаб янги ташкил этиладиган иссиқхона хўжаликлари ҳамда цемент, ғишт ва оҳак маҳсулотларини ишлаб чиқарувчиларга табиий газ тармоқларига уланиш учун техник шартлар берилиши тақиқланади. Республикадаги барча ёқилғи (автобензин, суюлтирилган ва сиқилган газ) қуйиш шохобчаларининг маиший-техник эҳтиёжлари ва ҳудудини ёритиш учун электр энергияси таъминотининг камида 50 фоизи ушбу объектларда ўрнатиладиган қуёш панеллари орқали қопланиши талаб этилади.
Худди шу қарорда янги кўп қаватли уйлар томларининг бўш қисмининг камида 50 фоизига қуёш батареяларини ўрнатиш талаби ҳам киритилди. Бундан ташқари, баҳорда ҳудудлардаги хусусий уйларга кичик қуёш батареяларини ўрнатиш бўйича «Қуёшли хонадон» дастури бошланади. Ягона электр энергетика тизимига ўтказилган ҳар бир кВт/соат учун аҳолига 1000 сўм миқдорида субсидия ажратилади. Бундан ташқари, қайта тикланувчи энергия манбалари ускуналарини ўрнатган фуқаролар ва тадбиркорлар солиқ имтиёзларига эга бўладилар.

Часть теплиц, заводов строительных материалов и социальных объектов в Узбекистане начнут переводить на угольное топливо. Это предусмотрено постановлением президента Шавката Мирзиёева об ускорении внедрения возобновляемых источников энергии и энергосберегающих технологий от 16 февраля.
Документом утверждены план перевода локальных отопительных систем 5407 объектов социальной сферы, 1147 теплиц площадью 2466,2 га и 250 предприятий по производству стройматериалов на угольное топливо в 2023 году.
В частности, планируется перевести на уголь 2229 детских садов, 2432 объектов народного образования и 746 учреждений здравоохранения. Для их отопления, по оценкам, потребуется дополнительно 184,4 тысячи тонн угля.
В Ташкенте отопление 20 школ будет переведено на угольное топливо: в Бектемирском районе — 4, Мирзо-Улугбекском — 2, Сергелийском — 6, Янгихаётском — 5 и Яшнабадском — 3.
За перевод теплиц на уголь будут лично отвечать министр сельского хозяйства Азиз Воитов, заместитель председателя Совета министров Каракалпакстана и заместители хокимов областей по вопросам сельского хозяйства.
За перевод заводов стройматериалов (23 производителя цемента, 101 кирпичный завод, 126 производителей извести) на уголь будет отвечать заместитель министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства Шерзод Хидоятов, председатель правления «Узпромстройбанка» Сахи Аннакличев и заместители хокимов по вопросам строительства.
Ожидается, что это позволит сэкономить 926 миллионов кубометров газа. При этом потребность указанных объектов в угле составит 1,63 миллиона тонн.
Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования и банкам поручено своевременно выделять кредиты на закупку оборудования предприятиям, переводимым на угольное топливо и принять «гарантированные поощрительные меры» при экспорте продукции.
Компания «Кумир таъминот» выводится из подчинения «Узбеккумир» («Узбекуголь») и передаётся вместе с её угольными складами и вспомогательной техникой в подчинение Министерства энергетики.
Минэнерго поручено обеспечить поставку импортного угля в нужных объёмах для теплиц и заводов, которые будут отключены от газоснабжения.
С 1 апреля должны быть введены скидки в размере 50% на установленные тарифы независимо от расстояния железнодорожной перевозки импортного угля на территории Узбекистана.
С 1 мая запрещается выдача технических условий для подключения к сетям природного газа новым тепличным хозяйствам и производителям цемента, кирпича и извести. Кроме того, на всех заправочных (автобензин, сжиженный и сжатый газ) станциях не менее 50% обеспечения электроэнергией технико-бытовых потребностей и освещения их территории должны покрываться за счёт солнечных панелей.
Этим же постановлением вводится требование установки солнечных панелей минимум на 50% свободной части крыш новых многоэтажных домов. Кроме того, весной начнётся программа «Солнечный дом» по установке на частных домах в регионах малых солнечных панелей. За каждый кВт.ч, переданный в единую электроэнергетическую систему, жителям будет выделяться субсидия по 1000 сумов. Дополнительно граждане и предприниматели, установившие оборудование ВИЭ, получат налоговые льготы.