Келгуси ойларда дунёни бир қатор экстремал об-ҳаво ҳодисалари, жумладан, сув тошқинлари ва кучли жазирама кутмоқда. Бу ҳақда 5 июль куни бўлиб ўтган брифингда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) раҳбари Тедрос Адханом Гебрейесус маълум қилди.
«Душанба куни дунё бўйлаб рекорд даражадаги энг иссиқ кун қайд этилди. Биз келгуси ойларда инсон саломатлигига зарар етказувчи қурғоқчилик, сув тошқинлари, бўронлар ва аномал иссиқ каби бир қатор экстремал об-ҳаво ҳодисаларини кутмоқдамиз», — деди у.
Гебрейесусга кўра, Африка шохидаги узоқ давом этган қурғоқчилик аллақачон очарчилик, миграция ва касалликлар тўлқинини келтириб чиқарди ҳамда соғлиқни сақлаш хизматларига жиддий босим юкламоқда.
«Бу йил етти мамлакатни ўз ичига олган Африка шохида 60 миллионга яқин одам хавф остида турибди: Жибути, Эфиопия, Кения, Сомали, Жанубий Судан, Судан ва Уганда», — деди ташкилот раҳбари.
Аввалроқ Бутунжаҳон метеорология ташкилоти ҳам Эль-Ниньо табиий ҳодисаси муносабати билан кутилаётган экстремал об-ҳаво шароити ҳақида огоҳлантирганди.
«Бу бутун дунё ҳукуматларини [Эль-Ниньо]нинг соғлиғимиз, экотизим ва иқтисодиётимизга таъсирини чеклаш учун саъй-ҳаракатларни сафарбар қилишга чорловчи сигналдир», — дея таъкидлади ташкилоти.
Май ойида Бутунжаҳон метеорология ташкилоти дунё яқин келажакда дуч келадиган рекорд глобал ҳарорат ҳақида огоҳлантирган. Метеорологлар кейинги 5 йилдаги бир йил ёки бутун беш йиллик давр тарихдаги энг иссиқ йил бўлишини 98 фоиз эҳтимоли билан башорат қилмоқда.
Европа Иттифоқининг иқлим ўзгариши бўйича Copernicus хизмати июнь ойи бошида дунёдаги ўртача ҳарорат аввалги барча рекордларни янгилагани ва биринчи марта Цельсий бўйича 1,5 даражага — 2015 йилги Париж келишувида қайд этилган «глобал исиш чегараси»гача кўтарилганини таъкидлади.
Ўзгидромет, шунингдек, 2023 йил июнь ойи Ўзбекистонда Ўрта Осиё иқлими учун жуда иссиқ ўтгани, Тошкентда бу ой кузатувлар тарихидаги энг иссиқ июнь ойи бўлиб, 2021 йилги кўрсаткичдан ўтиб кетгани ҳақида хабар берганди.
Эль-Ниньо — Тинч океанининг экваториал қисмида сув сатҳидаги ҳароратнинг аномал кўтарилиши билан тавсифланган табиий феномен. Бу ҳодиса ҳар 2−7 йилда содир бўлади ва 18 ойгача давом этиши мумкин. Эль-Ниньо эпизодлари пайтида тропик зоналарда ёғингарчилик ва атмосфера айланишининг нормал схемаси бузилиб, бутун дунё бўйлаб экстремал иқлим шароитларини келтириб чиқаради.

В ближайшие месяцы мир ожидает серия экстремальных погодных явлений, включая наводнения и сильную жару. Об этом на брифинге 5 июля рассказал глава Всемирной организацим здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус.
«В понедельник в мире был зафиксирован самый жаркий день за всю историю наблюдений. В ближайшие месяцы мы ожидаем целый ряд экстремальных погодных явлений, включая засухи, наводнения, ураганы и аномальную жару, которые наносят вред здоровью людей», — сказал он.
По словам Гебрейесуса, продолжительная засуха на Африканском Роге уже вызвала волну голода, миграции и болезни и создаёт серьёзную нагрузку на службы здравоохранения.
«В этом году почти 60 миллионов человек подвергаются опасности на Африканском Роге, куда входят семь стран: Джибути, Эфиопия, Кения, Сомали, Южный Судан, Судан и Уганда», — уточнил глава организации.
Ранее об ожидающихся экстремальных погодных условиях в связи с природным феноменом Эль-Ниньо предупреждала и Всемирная метеорологическая организация (ВМО).
«Это сигнал правительствам всего мира к мобилизации усилий по ограничению воздействия [Эль-Ниньо] на наше здоровье, наши экосистемы и нашу экономику», — заявили в ВМО.
В мае ВМО предупреждала о рекордных показателях глобальной температуры, которые ожидают мир в ближайшее время. По оценкам метеорологов, с 98-процентной вероятностью следующее пятилетие станет самым тёплым за всю историю наблюдений.
Служба ЕС по изменению климата Copernicus отмечала, что средняя температура в мире в начале июня побила все предыдущие рекорды и впервые поднялась на 1,5 градуса по Цельсию — «лимит глобального потепления».
Узгидромет также сообщал, что начало лета 2023 года в Узбекистане выдалось очень жарким даже для среднеазиатского климата, а июнь в Ташкенте стал самым жарким за всю историю наблюдений.
Эль-Ниньо — это природный феномен, для которого характерно аномальное повышение температуры поверхностного слоя воды в экваториальной части Тихого океана. Явление происходит каждые 2−7 лет и может продолжаться до 18 месяцев. Во время эпизодов Эль-Ниньо нарушается обычный характер атмосферных осадков и атмосферной циркуляции в тропических зонах, что вызывает экстремальные климатические явления во всем мире.