Иссиқхона газлари чиқиндилари ва Эль-Ниньо табиий ҳодисасининг кучайиши туфайли ўртача глобал ҳарорат яқин беш йил ичида рекорд даражага етади, дея хабар бермоқда Бутунжаҳон метеорология ташкилоти.
Унинг ҳисоб-китобларига кўра, 2023−2027 йиллар оралиғида ўртача глобал ҳарорат саноатдан олдинги даражадан Цельсий бўйича 1,5 даражадан юқори бўлиши эҳтимоли 66 фоиз.
Метеорологлар, шунингдек, кейинги беш йилдаги бир йил ёки бутун беш йиллик давр тарихдаги энг иссиқ йил бўлишини 98 фоиз эҳтимоли билан башорат қилмоқда.
«Келгуси ойларда исиниш Эль-Ниньо ҳодисаси кутилмоқда, бу антропоген иқлим ўзгариши билан биргаликда глобал ҳароратни аниқланмаган ҳудудга олиб келади. Бу саломатлик, озиқ-овқат хавфсизлиги, сув ресурсларини бошқариш ва атроф-муҳит учун кенг миқёсли таъсир кўрсатади», деди Бутунжаҳон метеорология ташкилоти раҳбари Петтери Таалас.
Бундан ташқари, экспертларнинг фикрича, Арктикада исиш номутаносиб даражада катта — у ерда ҳарорат ўртача глобал кўрсаткичдан уч баробар тезроқ кўтарилмоқда.
«Бу ҳисобот биз Париж келишувида белгиланган Цельсий бўйича 1,5 даражадан доимий равишда ошиб кетамиз дегани эмас… Бироқ Бутунжаҳон метеорология ташкилоти Цельсий бўйича вақтинчалик 1,5 даражадан ошиб кетиш частотаси ошишидан хавотир билдиради», — таъкидлади Таалас.
Цельсий бўйича 1,5 даражадан вақтинча ошиб кетиш эҳтимоли нолга яқин бўлган 2015 йилдан бери ўсиб бормоқда, деб таъкидлайди ташкилот. 2017 йилдан 2021 йилгача у 10 фоизни ташкил этди.
• 2015 йилги Париж иқлим келишувига кўра, давлатлар глобал ҳароратни Цельсий бўйича 1,5 даражадан пастда ушлаб туриш мажбуриятини олган. Бунинг учун келишувда иссиқхона газлари эмиссиясини сезиларли даражада камайтириш учун барча мамлакатлар олдига узоқ муддатли мақсадлар қўйилган.
• Эль-Ниньо — Тинч океанининг экваториал қисмида сув сатҳидаги ҳароратнинг аномал кўтарилиши билан тавсифланган табиий феномен. Бу ҳодиса ҳар 2−7 йилда содир бўлади ва 18 ойгача давом этиши мумкин. Эль-Ниньо эпизодлари пайтида тропик зоналарда ёғингарчилик ва атмосфера айланишининг нормал схемаси бузилиб, бутун дунё бўйлаб экстремал иқлим шароитларини келтириб чиқаради.

Средняя глобальная температура достигнет рекордного показателя в ближайшие пять лет из-за выбросов парниковых газов и развития природного явления Эль-Ниньо, сообщает Всемирная метеорологическая организация в своём новом докладе.
По её оценкам, вероятность того, что с 2023 по 2027 год средняя мировая температура более чем на 1,5 градуса Цельсия превысит доиндустриальный показатель, составляет 66%.
Метеорологи также прогнозируют с 98-процентной вероятностью, что один год в следующее пятилетие или весь пятилетний период станут самыми тёплыми за всю историю наблюдений.
«В ближайшие месяцы ожидается прогревающее явление Эль-Ниньо, которое в сочетании с антропогенным изменением климата выведет глобальные температуры на неизведанную территорию. Это будет иметь далеко идущие последствия для здоровья, продовольственной безопасности, управления водными ресурсами и окружающей среды», — заявил глава ВМО Петтери Таалас.
Кроме того, по оценкам экспертов, потепление в Арктике непропорционально велико — температура там повышается в три раза быстрее, чем в среднем по миру.
«Этот доклад не означает, что мы навсегда превысим уровень в 1,5 градуса Цельсия, указанный в Парижском соглашении… Тем не менее, ВМО выражает тревогу по поводу того, что частота временных превышений уровня в 1,5 градуса Цельсия будет нарастать», — подчеркнул Таалас.
Вероятность временного превышения отметки в 1,5 градуса Цельсия растёт с 2015 года, когда она была близка к нулю, отмечает ВМО. С 2017 по 2021 годы она составляла 10%.
• В соответствии с Парижским соглашением по климату, принятом в 2015 году, страны обязались удерживать глобальную температуру в пределах 1,5 градусов Цельсия. Для этого соглашением установлены долгосрочные цели, которыми должны руководствоваться все страны для существенного сокращения выбросов парниковых газов.
• Эль-Ниньо — это природный феномен, для которого характерно аномальное повышение температуры поверхностного слоя воды в экваториальной части Тихого океана. Явление происходит каждые 2−7 лет и может продолжаться до 18 месяцев. Во время эпизодов Эль-Ниньо нарушается обычный характер атмосферных осадков и атмосферной циркуляции в тропических зонах, что вызывает экстремальные климатические явления во всем мире.