Сенатнинг қирқ иккинчи ялпи мажлисида «Ижро ҳужжатларини ижро этмаганлик учун солинадиган маъмурий жарима миқдорини белгилаш тартиби такомиллаштирилиши муносабати билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиришлар ва қўшимча киритиш ҳақида»ги қонун муҳокама қилинди.
Ижро ҳужжати бўйича қарздор ундирилиши лозим бўлган қарздорликни ўз вақтида тўламаса, Мажбурий ижро бюроси томонидан қарздорга нисбатан маъмурий жарима қўлланилиши, ушбу жариманинг миқдори эса Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга кўра фуқароларга нисбатан 300 минг сўмдан 1,5 млн сўмгача, мансабдор шахсларга нисбатан 1,5 млн сўмдан 3 млн сўмгача белгиланиши мумкинлиги қонунчилик билан мустаҳкамлаб қўйилган.
Сенаторлар, агар қарздор томонидан тўланиши лозим бўлган қарздорлик суммаси жариманинг энг кам миқдоридан ҳам кам бўлган бўлсада, қарздорликка нисбатан юқори миқдордаги жарима тайинланиши ижтимоий адолат принципларининг бузилишига, бу эса қарздорларнинг ҳақли эътирозларига сабаб бўлаётганлигига ҳамда мазкур ҳолат табиий равишда фуқароларнинг тўлов қобилиятига салбий таъсир кўрсатаётганига эътибор қаратдилар.
«150 минг сўм қарзни тўламаганлик учун 300 минг сўм жарима солиш — бу адолатдан эмас, албатта. Қолаверса, бундай амалиёт янги конституциявий қоидага, яъни фуқарога қўлланиладиган ҳуқуқий таъсир чораси мутаносиблик принципига асосланиши ва етарли бўлиши кераклиги қоидасига мутлақо зид. Ёки маъмурий жарималарни МИБнинг исталган ижрочиси эмас, балки фақат раҳбар ходимлари қўллаши мумкинлигига оид норма ҳам эътиборга молик деб ҳисоблаймиз», — деди Танзила Нарбаева.
Қонун билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга тегишли ўзгартишлар киритилиб, бу бартараф этилмоқда.
Хусусан, қўлланиладиган жариманинг миқдори ижро ҳужжатида ундирилиши белгиланган суммадан юқори бўлиши мумкин эмаслиги ҳақида норма киритилмоқда.
Шунингдек, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 198−1 моддасида назарда тутилган маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни кўриб чиқишга ҳамда маъмурий жазо қўллашга эндиликда Ўзбекистон Бош давлат ижрочиси, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг бош давлат ижрочилари, уларнинг ўринбосарлари, шунингдек Мажбурий ижро бюросининг туман (шаҳар) бўлимлари бошлиқлари ҳақли эканлиги белгиланмоқда.
Яъни, 198−1 модда учинчи қисм билан тўлдирилмоқда. Унга кўра, ушбу моддага асосан солинадиган маъмурий жариманинг суммаси ижро ҳужжатида ундирилиши белгиланган суммадан ошиши мумкин эмас.

Размеры административных штрафов, применяемых Бюро принудительного исполнения (БПИ), не будут превышать сумму, установленную ко взысканию в исполнительных документах. Соответствующие поправки в Кодекс об административной ответственности на 42-м пленарном заседании одобрил Сенат Олий Мажлиса Узбекистана.
В настоящее время в законодательстве установлено, что БПИ при Генеральной прокуратуре применяет административные штрафы к должникам в случае несвоевременного погашения задолженности, подлежащей взысканию по исполнительному документу. Размер штрафа в соответствии с КоАО может быть определён в отношении граждан от 300 тысяч до 1,5 млн сумов, в отношении должностных лиц — от 1,5 млн сумов до 3 млн сумов.
Сенаторы отметили, что назначение штрафа, который выше суммы задолженности, подлежащей выплате, является нарушением принципов социальной справедливости. «Такое положение, естественно, оказывает негативное воздействие на платёжеспособность граждан», — отмечается в сообщении пресс-службы Сената.
Глава верхней палаты парламента Танзила Нарбаева, выступая на заседании, сказала: «Применять штраф в 300 тысяч сумов за неоплату штрафа в 150 тысяч — это, конечно же, несправедливо. Кроме того, такая практика противоречит новому конституционному правилу о том, что меры правового воздействия на граждан должны основываться на принципе соразмерности».
Она также отметила неправильность нормы о том, что штрафы могут применять только руководящие сотрудники БПИ.
Законом устанавливается, что рассматривать дела об административных правонарушениях и применять административные взыскания, предусмотренные в статье 198−1 КоАО (неисполнение должником исполнительного документа), вправе главный государственный исполнитель Узбекистана, главные государственные исполнители Каракалпакстана, областей и Ташкента, их заместители, а также начальники районных и городских отделов БПИ.
Сенаторы отметили, что вступление закона в силу усилит защиту прав, свобод и законных интересов граждан, послужит назначению справедливых штрафов в отношении должников за неисполнение исполнительного документа, а также исключит злоупотребления и коррупционные случаи в системе БПИ.