Янги катта ва ўта катта сиғимли автобуслар ва электробуслар харид қилинганидан сўнг Тошкентда жамоат транспортидаги йўловчилар сони ортди, деб хабар қилди Ўзбекистон Транспорт вазирлиги матбуот хизмати «Тошшаҳартрансхизмат» компаниясига таяниб.
Май ойида пойтахт автобуслари кунига ўртача 782 мингдан ортиқ йўловчини ташиди. Бу ўтган йилнинг шу ойига нисбатан 63 фоизга кўп — 478 минг.
Йўналишларга 1330 та кунлик автобус чиқарилди ёки 2022 йил май ойига нисбатан 40 фоизга кўпайди — 806 та.
Кунлик қатновлар ўтган йилнинг май ойида амалга оширилган 10 минг 424 тадан 60 фоизга ортиб, 16 минг 741 тага етди.
Пойтахт автобус парки 20 апрелдан Хитойда ишлаб чиқарилган янги автобуслар билан тўлдирила бошланди. Шу куни йўналишларга 400 та машина чиқарилди. Улар орасида 114 дона узунлиги 18 метрли гормошкали автобуслар, 169 та электробус ҳамда 117 та газда ҳаракатланувчи автобуслар мавжуд эди.
Жами 1000 та автобус ва электровтобусга буюртма берилган. Тошкентга ҳали қисқа вақт ичида бунча кўп автобус етказиб берилмаганди.
Ёз охирига қадар барча 160 та автобус йўналиши нақд пул тушумларини етказиб бериш бўйича кунлик режа бекор қилинган ҳолда брутто шартномалар асосида иш юритиш тизимига ўтказилиши керак. Бу орқали ҳаракат мунтазамлигини яхшилаш кўзда тутилган.
«Газета.uz»нинг «Тошшаҳартрансхизмат»дан олган маълумотларига кўра, ҳозиргача 970 та машина етказиб берилган, жумладан, 300 та электробус, 200 та гормошкали ва 470 та газда ҳаракатланувчи автобус.
Бунга параллель равишда автобуслар тирбандлигининг олдини олиш имконини берувчи ажратилган йўлакларни ташкил этиш ишлари олиб борилмоқда.

Количество пассажиров автобусов в Ташкенте после закупки новых автобусов и электробусов большой и особо большой вместимости выросло, сообщает пресс-служба Министерства транспорта Узбекистана со ссылкой на компанию «Тошшахартрансхизмат».
В мае автобусы столицы ежедневно перевозили в среднем более 782 тысяч пассажиров. Это на 63% больше, чем в этом же месяце в прошлом году — 478 тысяч.
На маршруты выезжали 1330 автобусов в день, или на 40% больше, чем в мае 2022 года — 806. Ежедневное количество рейсов выросло до 16741 против 10424 рейсов в мае прошлого года, рост составил 60%.
Согласно данным «Тошшахартрансхизмат», в мае на 151 маршруте всего было перевезено 16,5 миллиона пассажиров. Самые востребованные маршруты — №8 (342709 пассажиров), №131 (315487) и №93 (301352). По итогам апреля сообщалось о более чем 13,6 миллиона перевезённых пассажиров на 150 маршрутах.
Автобусный парк столицы начал пополняться новыми автобусами китайского производства с 20 апреля. В этот день на маршруты вышли сразу 400 машин — 169 электробусов и 117 газовых автобусов Yutong длиной 12 метров и 114 сочленённых автобусов («гармошек») длиной 18 метров King Long.
Всего было заказано 1000 автобусов и электробусов. Поставок такого количества автобусов в Ташкент за короткий срок никогда не было.
По данным, полученным «Газетой.uz» в «Тошшахартрансхизмат», на данный момент поставлено уже 970 машин. в том числе 300 электробусов, 200 «гармошек» и 470 газовых автобусов. На линии выпущены 298 электробусов на 26 маршрутах, 187 «гармошек» на 13 маршрутах и 133 газовых автобуса на 12 маршрутах. Остальные машины находятся в процессе оформления.
До конца лета все 160 автобусных маршрутов должны перевести на систему работы на основе брутто-контрактов с отменой дневного плана сдачи наличной выручки. Это должно улучшить регулярность движения.
Параллельно ведётся работа по организации выделенных полос, позволяющих автобусам не стоять в пробках.