Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 1 июндан жисмоний шахслар ўртасида пул ўтказмаларини (p2p ўтказмалари) амалга оширишда электрон ҳисобварақ-фактура бериш тартибини бекор қилиш бўйича топшириқ берди. Бу давлат раҳбарининг 8 майдаги Конституциянинг янги таҳририни амалга ошириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисидаги фармонида кўзда тутилган.
Қарор «мулкий ҳуқуқларнинг ишончли ҳимоясини таъминлаш, ушбу ҳуқуқларни чеклаётган омилларни бартараф этиш, мулкий муносабатларга асоссиз аралашувга йўл қўймаслик мақсадида» қабул қилинди. Чунки бу тартиб янги Конституциянинг 41-моддасига (банк операцияларининг, омонатларнинг ва ҳисобварақларнинг сир тутилиши, шунингдек мерос ҳуқуқи қонун билан кафолатланади) зид келади.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йил 1 майдан бошлаб тўлов ташкилотлари p2p пул ўтказмаларини амалга ошираётганда хизмат учун электрон ҳисоб-фактураларни (ЭСФ), шу жумладан ноль комиссия билан расмийлаштириши ва тақдим этиши шарт. Яъни, ўтказмалар тўғрисидаги маълумотлар солиқ органларига ўтказилиши керак.
Мазкур тартибни жорий этиш Ўзбекистон президентининг 10 февралдаги қарорида кўзда тутилган. Аммо Адлия вазирлиги экспертиза ўтказганида ушбу норма ҳужжатда бўлмаган, Марказий банк билан ҳам келишилмаган. Ушбу тартиб Иқтисодиёт ва Молия вазирлиги томонидан ҳужжатга киритилган.
Яқинда Марказий банк раҳбари Мамаризо Нурмуратов регулятор ушбу нормага салбий муносабатда эканлигини ва унинг позицияси «оммавий ахборот воситаларидаги муҳокамалардан кўра кескинроқ» эканини таъкидлади. Унинг таъкидлашича, банклардан p2p ўтказмалари бўйича маълумот сўраш учун тегишли қоида қабул қилиниши керак, уни эса Марказий банк розилигисиз банкларга ўтказиб бўлмайди.
«Юксалиш» ҳаракати ҳам картадан картага ўтказмаларни солиқ назорати остига олиш нақд пулга бўлган талабнинг ошишига олиб келиши, банк тизимидаги маблағлар норасмий бозорга ўтиши ҳақида огоҳлантирди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил с 1 июня отменить порядок оформления электронных счёт-фактур при проведении денежных переводов между физическими лицами (p2p-переводы). Это предусмотрено указом главы государства от 8 мая о первоочередных мерах по реализации Конституции в новой редакции.
Решение принято «для обеспечения конституционных гарантий защиты прав собственности и тайны банковских операций», поскольку этот порядок противоречит статье 41 новой Конституции (тайна банковских операций, вкладов и счетов, а также право наследования гарантируются законом).
Напомним, с 1 мая 2023 года платёжные организации при проведении p2p-переводов должны оформлять и предоставлять электронные счета-фактуры (ЭСФ) за услугу, в том числе при нулевой комиссии. То есть данные о переводах должны передаваться налоговым органам.
Введение этого порядка было предусмотрено указом президента Узбекистана от 10 февраля. Однако этой нормы не было в документе, когда Министерство юстиции проводило его экспертизу, она также не была согласована с Центральным банком. Этот порядок был включён в документ Министерством экономики и финансов.
На днях глава Центрального банка Мамаризо Нурмуратов отметил, что регулятор негативно относится к этой норме и его позиция «более категорична, чем обсуждения в СМИ». Он заявил, что для истребования у банков информации о p2p-переводах должно быть принято соответствующее положение, которое не может быть передано банкам без согласования с ЦБ.
Движение «Юксалиш» предупредило, что налоговый контроль за переводами с карты на карту приведёт к увеличению спроса на наличные, а средства из банковской системы перекочуют на неформальный рынок.