Ўзбекистонда 2023 йил 1 майдан бошлаб тўлов ташкилотлари жисмоний шахслар ўртасида пул ўтказмаларини амалга оширишда (p2p ўтказмалари) хизмат учун электрон ҳисобварақаларни (ЭҲВ) расмийлаштириши ва тақдим этиши, шу жумладан ноль комиссия билан тақдим этиши шарт. Яъни, ўтказмалар тўғрисидаги маълумотлар солиқ органларига ўтказилиши керак.
Марказий банк раиси Мамаризо Нурмуратов 4 май куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида тартибга солувчи орган ушбу буйруққа салбий муносабатда эканини айтди.
«Биз бу ҳақида матбуот орқали хабар бермаганимиз ўз фикримизни билдирмаганимизни англатмайди. Фармон чиққанидан кейин ўз салбий муносабатимизни Солиқ қўмитаси, Иқтисодиёт ва Молия вазирлигига етказганмиз. Бизнинг қарашларимиз оммавий ахборот воситаларидаги муҳокамалардан кўра қатъийроқ, деб ўйлаймиз», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, тартибга солувчи орган ушбу буйруқнинг якуний мақсади ҳақида ҳали маълумот олмаган.
«Ушбу буйруқ 1-майдан бошлаб амал қилмайди. Якуний мақсад ҳақида маълумот олганимизда, биз [шахсий маълумотлар] махфийлигига оид конституциявий ва банк қонунларига мувофиқлигини текширамиз. Агар ушбу тамойилларга риоя этилмаса, Марказий банк ушбу қоидалар ва бошқа нормаларни амалда қўллаш учун тасдиқламайди», — деди Марказий банк раҳбари ва бундай нормаларни тартибга солувчи орган билан келишиб олиш зарурлигини таъкидлади.
Мамаризо Нурмуратов банклардан p2p ўтказмалари бўйича маълумот сўраш учун Марказий банкнинг розилигисиз банкларга ўтказиб бўлмайдиган қоида қабул қилиниши кераклигини таъкидлади.
Танқидлар
Жисмоний шахслар ўртасида картадан картага пул ўтказмалари бўйича электрон ҳисобварақаларни шакллантириш тартибини жорий этиш Ўзбекистон президентининг 10 февралдаги қарорида назарда тутилган. Шу билан бирга, Адлия вазирлиги томонидан экспертиза ўтказилганда ушбу норма мавжуд бўлмаган ва Марказий банк билан келишилмаган. Ушбу тартиб Иқтисодиёт ва Молия вазирлиги томонидан киритилган.
Бу жамоатчилик ва мутахассисларнинг норозилигига сабаб бўлди. Иқтисодчи олим Шуҳрат Қурбоновнинг Kun.uz мухбирига берган интервьюсида қайд этишича , одатда ҳисобварақа икки юридик шахс ўртасида тузилади, яъни унинг жисмоний шахсларга ҳеч қандай алоқаси йўқ.
«Мижозларнинг амалиёти банк сири ҳисобланади. Аммо солиққа оид ҳуқуқбузарликлар бўлса, маълумот олиш бўйича банд мавжуд. Яъни, Солиқ қўмитаси маълумотларни белгиланган тартибда ва ҳолларда олиши мумкин. Пул ювиш тўғрисида қонун бор, у бўйича солиқ қўмитаси ҳам маълумот олиши мумкин. Муайян тартиб мавжуд. Бунда гап ҳеч қандай қонуний асосларсиз барча трансферлар ҳақида маълумот олиш ҳақида кетмоқда. P2P трансферларида ҳамма нарса қонуний, бу жиноят эмас. Солиқ қўмитаси банклар учун учинчи шахс ҳисобланади. Ва қонунга кўра, маълумот учинчи шахсларга ўтказилмаслиги керак», — деди у.
Мутахассиснинг эътироф этишича, картадан картага пул ўтказмалари орқали савдо қилувчи савдогарлар кўп.
«Аммо ҳисобварақаларда пулни олувчи ҳақида эмас, балки тўловни ким ўтказаётгани ҳақида маълумот бор. Яъни, агар у карта орқали сотса, сотувчини ҳисобварақа орқали аниқлаш имкони йўқ. Унда фақат жўнатувчи ҳақидаги маълумотлар бор», — деди Шуҳрат Қурбонов.
Молиячи Отабек Бакиров нашрга берган интервьюсида асосий мақсад яширин иқтисодиётга қарши курашиш эмас, балки маълумот йиғиш ва керакли чора-тадбирларни амалга ошириш, деб ҳисоблайди.
«Мен яширин иқтисодиётга қарши курашни қўллаб-қувватлайман, аммо бу мақсадга мувофиқ амалга оширилиши керак. Агар p2p савдоси билан 10 000 киши шуғулланса, улар билан курашиш учун 25 миллион картани назорат қилишнинг ҳожати йўқ», — деди у.
Солиқ бўйича маслаҳатчи Мурод Муҳаммаджоновнинг Kun.uz`га айтишича , p2p ўтказмаларини назорат қилишдан мақсад ҳисобварақалардан пул ишлаш бўлиши мумкин. У солиқ идоралари айрим жисмоний шахсларга пул ўтказмасини тўсиб қўйиши мумкинлигидан хавотир билдирди.
2020-йил апрель ойида Солиқ қўмитаси қарор лойиҳасини таклиф қилган, унга кўра, банклар жисмоний шахсларнинг барча карталари бўйича олинган пул маблағлари миқдори 30 миллион сўмдан ортиқ бўлган тақдирда, шунингдек, 10 дан ортиқ p2p операциялари тўғрисида солиқ органларига ҳисобот беришлари шарт. Жамоатчиликнинг норозилигидан кейин лойиҳа қабул қилинмади. Шундан сўнг Савдо-саноат палатаси ва Сенат қўмитаси Солиқ кодексига кўра, банклар жисмоний шахсларнинг карталаридаги пул муомаласи тўғрисида Давлат солиқ қўмитасини хабардор қилишлари шарт эмаслигини маълум қилди. ССП банк сири тўғрисидаги қонун ҳужжатларига риоя қилиш муҳимлигини ҳам қайд этди.

С 1 мая 2023 года в Узбекистане платёжные организации при проведении денежных переводов между физическими лицами (p2p-переводы) должны оформлять и предоставлять электронные счета-фактуры (ЭСФ) за услугу, в том числе при нулевой комиссии. То есть данные о переводах должны передавать налоговым органам.
Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов на пресс-конференции 4 мая сообщил, что регулятор негативно относится к этому порядку.
«То, что мы не сообщили об этом через прессу, не означает, что мы не выразили своё мнение. После выхода указа мы донесли своё негативное отношение Налоговому комитету, Министерству экономики и финансов. Мы думаем, что наши взгляды более категоричны, чем обсуждения в СМИ», — заявил он.
По его словам, регулятор до сих пор не получил информации о конечной цели данного порядка.
«Этот порядок не будет применяться с 1 мая. Когда мы получим информацию о конечной цели, мы проверим на соблюдение конституционных норм и законов о банках касательно неприкосновенности [персональных данных]. Если эти принципы не будут соблюдаться, Центробанк не будет одобрять эти положения и другие нормы для использования на практике», — подчеркнул глава ЦБ, указав, что такие нормы должны согласовывать с регулятором.
Мамаризо Нурмуратов отметил, что для истребования у банков информации о p2p-переводах должно быть принято соответствующее положение, которое не может быть передано банкам без согласования с ЦБ.
Критика
Введение порядка о формировании электронных счетов-фактур для переводов с карты на карту между физическими лицами предусмотрено указом президента Узбекистана от 10 февраля. При этом данной нормы не было при проведении экспертизы Министерством юстиции, и она не была согласована с Центральным банком. Такой порядок был включён Министерством экономики и финансов.
Это вызвало недовольство общественности и экспертов. Экономист Шухрат Курбанов в интервью Kun.uz отмечал, что обычно СФ оформляется между двумя юридическими лицами, то есть это не имеет отношения к физическим лицам.
«Операции клиентов являются банковской тайной. Но в случае налоговых нарушений есть пункт о получении информации. То есть Налоговый комитет может получить информацию в установленных порядке и случаях. Есть закон об отмывании денег, по которому налоговый комитет тоже может получить информацию. Есть конкретный порядок. В данном же случае речь идёт о получении информации о всех переводах без каких-либо законных оснований. В P2P-переводах все законно, это не преступление. Налоговый комитет является третьим лицом для банков. А согласно законодательству, третьим лицам информация не должна передаваться», — объяснял он.
Эксперт признал, что есть много продавцов, ведущих торговлю посредством переводов с карты на карту.
«Но в счёт-фактуре указывается информация не о получателе денег, а о том, кто переводит платёж. То есть, если он продаёт по карте, по СФ не определить продавца. Там содержится информация только об отправителе», — отмечал Шухрат Курбанов.
Финансист Отабек Бакиров в интервью изданию считает, что основная цель — не борьба со скрытой экономикой, а сбор информации и совершение желаемых действий.
«Я поддерживаю борьбу с теневой экономикой, но делать это нужно целенаправленно. Если есть 10 тысяч человек, торгующих p2p, нет необходимости контролировать 25 миллионов карт, чтобы с ними бороться», — заявил он.
Налоговый консультант Мурад Мухаммаджанов сообщил Kun.uz, что целью контроля p2p-переводов может быть зарабатывание денег на счетах-фактурах. Он выразил опасение, что налоговые органы получат возможность для блокировки перечисления средств некоторым физическим лицам.
В апреле 2020 года Налоговый комитет предложил проект постановления, согласно которому банки должны сообщать налоговым органам об обороте поступивших денег на всех картах физлиц при превышении суммы в 30 млн сумов, а также при количестве p2p-транзакций более 10. После недовольства общественности проект не был принят. Торгово-промышленная палата и комитет Сената тогда заявили, что в Налоговом кодексе нет требования, чтобы банки информировали ГНК об обороте денег на картах физлиц. В ТПП также отмечали важность соблюдения закона о банковской тайне.