1 апрелга қадар Тошкентга қўшимча 1 мингта автобус олиб келинади. Бу ҳақда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев чоршанба куни пойтахтдаги йиғилишда хабар қилди. Аввалроқ эса давлат раҳбари бош вазир Абдулла Ариповга 1 мартга қадар шу сондаги замонавий автобусларни харид қилиш бўйича топшириқ берганини маълум қилган эди. Бундан ташқари, республика ҳудудлари учун 1000 та автобус харид қилиш режалаштирилган.
Шаҳар жамоат транспорти учун ажратилган йўлакларни яратишда давом этади — улар 25 та кўчада пайдо бўлиши керак, деди президент. Январь ойида бўлиб ўтган йиғилишда у Тошкентнинг 73 та кўчасида жами «ажратилган майдонлар» ташкил этиш режалаштирилганини айтди.
Йил охиригача 233 та чорраҳада йўловчилар оқимига қараб светофорни бошқариш тизими жорий этилади.
20 та оқим юқори кўчаларда (аввал 10 та экани айтилганди) хусусий шериклик асосида жами 10 минг ўринли паркоматлар ташкил қилинади.
Чилонзор, Юнусобод ва Яшнобод туманларидаги шаҳарга олиб кирувчи 6 та метро бекати атрофида автотураргоҳлар ташкил қилиниб, тайёр бизнес сифатида аукционга чиқарилади.

Ташкент получит 1000 новых автобусов к 1 апреля, заявил на совещании в столице в среду президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. Ранее глава государства сообщал, что поручил премьер-министру Абдулле Арипову приобрести это количество современных автобусов к 1 марта. Кроме того, планируется приобрести 1000 автобусов и для регионов страны.
В городе продолжат создавать выделенные полосы для общественного транспорта — они должны появиться на 25 улицах, отметил президент. В январе на совещании он говорил, что всего «выделенки» планируется создать на 73 улицах Ташкента.
До конца года на 233 перекрёстках будет внедрена система управления светофорами в зависимости от пассажиропотока.
На 20 улицах планируется внедрить платную придорожную парковку минимум на 10 тысяч машиномест (ранее сообщалось о 10 улицах).
Возле 6 станций метро в Чиланзарском, Юнусабадском и Яшнабадском районах на въездах в город должны быть созданы автопарковки, которые будут выставлены на аукцион в качестве «готового бизнеса».
Напомним, в этот день президент проехал по новому отрезку надземной линии метро, строящегося от Куйлюка в направлении Сергели.