31 январь куни Жиноят иши Қорақалпоғистон судининг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати судьяси Елубай Абибуллаев раислигида биринчи инстанция суди кўриб чиқилди ва 22 нафар судланувчига ҳукм эълон қилинди. «Газета.uz» мухбирлари суд якунларидан фоторепортаж тайёрлади.
Жараён олиб борилган Бухоро вилояти суди кириш қисми.
Бу иш бўйича суд жараёни 28 ноябрь куни бошланган бўлиб, икки ойдан сал кўпроқ давом этди.
Якунда судланувчиларнинг яқинлари ва қариндошлари, Қорақалпоғистондаги воқеаларни мустақил текшириш бўйича парламент комиссияси аъзолари, оммавий ахборот воситалари вакиллари, кузатувчилар, БМТнинг Марказий Осиёдаги инсон ҳуқуқлари бўйича минтақавий бошқармаси вакили Фабио Пиана ва бошқалар иштирок этди.
Судланувчилар ҳукмни кутар экан, улардан баъзилари дуо ўқиди, бошқалари қариндошлари билан мулоқот қилди, яна айримлари эса кўз ёшларини тийиб туролмади.
Судланувчиларнинг яқинлари ва қариндошлари ҳам ҳукм эълон қилинишидан олдин ва кейин кўз ёшларини тия олмади. 8 йилга озодликдан маҳрум этилган Разбек Бекмуратовнинг онаси ҳушини йўқотди.
Намойишларнинг асосий иштирокчиси Даулетмурат Тажимуратов 16 йилга қамалган бўлса, журналист Лолагул Каллиханова 3 йил муддатга шартли равишда озод қилинди. Азамат Нуратдинов, Ахмет Сметуллаев ва Азамат Турданов ҳам (учаласининг ҳам озодлиги 5 йилга чекланди — уй қамоғи), суд залидан озод этилди. Залда уларнинг озод этилиши қарсаклар билан кутиб олинди.

Суд первой инстанции под председательством судьи судебной коллегии суда Каракалпакстана Елубая Абибуллаева 31 января завершил рассмотрение уголовного дела о нукусских событиях и огласил приговоры в отношении 22 обвиняемых. Корреспонденты «Газеты.uz» подготовили фоторепортаж с заключительного заседания.
Судебный процесс по этому делу начался 28 ноября и продлился чуть более двух месяцев.
В заключительном заседании приняли участие близкие и родные подсудимых, члены парламентской комиссии по независимому расследованию событий в Каракалпакстане, СМИ, наблюдатели, представитель регионального офиса ООН по правам человека в Центральной Азии Фабио Пиана и другие.
Подсудимые ожидали приговор в прозрачной клетке. Некоторые из них читали молитву, другие общались с родными, а третьи едва сдерживали слёзы.
Близкие и родственники подсудимых также не могли сдержать слёзы до и после оглашения приговора. Мать Разбека Бекмуратова, осуждённого на 8 лет лишения свободы, потеряла сознание.
Основной фигурант дела Даулетмурат Тажимуратов осуждён на 16 лет, журналистка Лолагул Каллыханова получила 8 лет условно и вместе с Азаматом Нуратдиновым, Ахметом Сметуллаевым и Азаматом Турдановым (все трое получили 5 лет ограничения свободы) была освобождена из зала суда. Их освобождение зал встретил аплодисментами и криками радости.