Хоразм вилояти ҳокимлиги ҳудуддаги боғча ва мактабларда ўқиш жараёнларини бошлаш санасини 16 январга кўчирди. Бу ҳақда «Юксалиш» умуммиллий ҳаракати раҳбари Бобур Бекмуродов маълум қилди.
У ҳаракат номидан вилоят ҳокимининг қарорини олқишлади. Аввалроқ вилоят Халқ таълими бошқармаси 11 январь санасидан барча умумий ўрта таълим мактабларида ўқиш жараёни бошланишини эълон қилган. Бошқарма бу қарорни ҳаво ҳароратининг кескин тушиб кетмаслиги билан изоҳлаган.
Қолаверса, Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси ҳам барча олий таълим муассасалари ва ўрта махсус таълим ташкилотлари, умумий ўрта таълим мактаблари, мактабгача таълим ташкилотларининг таътил вақтини 16 январгача узайтирди.
5 январь куни Ўзбекистондаги барча таълим муассасаларида қишки таътил об-ҳаво совуқлиги сабабли 17 январга қадар узайтирилганди. Бироқ 10 январь куни ҳукумат ҳокимиятларга таътил жадвалини мустақил белгилашга рухсат бергани маълум бўлди.
Шу куни «Юксалиш» умуммиллий ҳаракати раиси Бобур Бекмуродов масъулларни ўқиш жараёнларини кейинги ҳафтадан бошлаш масаласини кўриб чиқишга чақирди. Қарорнинг нафақат таълим муассасалари маъмурияти, балки ота-оналар ва педагогик таркиб билан маслаҳатлашган ҳолда қабул қилиниши лозимлигини қайд этди.
Шунга қарамай, деярли барча ҳудудларда 11 январдан таълим муассасалари фаолиятини тўлиқ ёки қисман тиклашга қарор қилинди.
Бухоро вилояти ҳокимлиги ҳам ота-оналар мурожаатига кўра мактаб, олий ўқув юртлари ва ўрта махсус таълим муассасаларининг очилишини 16 январга кўчириш тўғрисида қарор қабул қилди. Аввалроқ дарслар 11 январдан бошлаб юборилганди.

Хокимият Хорезмской области в четверг принял решение отложить начало учебного процесса в школах и открытие детсадов на 16 января. Об этом сообщил глава Общенационального движения «Юксалиш» Бобур Бекмуродов.
Он от имени движения приветствовал решение властей Хорезма.
Власти области ранее решили открыть школы с 11 января, поскольку посчитали, что прогнозируемые морозы будут не такими сильными.
5 января зимние каникулы в образовательных учреждениях всех уровней в Узбекистане в связи с холодной погодой были продлены до 17 января. Однако 10 января стало известно, что правительство разрешило властям регионов самостоятельно определять график каникул.
Движение «Юксалиш» в тот же день, 10 января, призвало власти не торопиться с открытием школ и детсадов, учитывая, что не всем детям легко добираться до мест учёбы, а в некоторых организациях плохо работает отопление.
Несмотря на это, почти во всех регионах было принято решение полностью или частично возобновить работу образовательных учреждений с 11 января.
Хокимият Бухарской области также решил отменить решение об открытии образовательных учреждений и продлил каникулы до 16 января.