Қўшма Штатлар Бухорода июль ойида Қорақалпоғистонда содир бўлган фожиали воқеалар билан боғлиқ ҳаракатларда айбланаётган 22 нафар шахс устидан бошланган суд жараёнларини диққат билан кузатиб бормоқда. АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонаси бу ҳақдаги баёнотни эълон қилди.
«Биз ҳукуматни жамоатчиликка очиқликни таъминлаш бўйича ўз мажбуриятларини бажариш ҳамда куч ишлатар идоралар ходимлари Ўзбекистон Республикаси қонунчилигини бузган бўлса, уларни ҳам жавобгарликка тортишга чақирамиз», — дейилади баёнотда.
Дипломатик миссияси АҚШ номидан, шунингдек, омбудсмен бошчилик қилаётган тергов комиссиясини ўз хулосаларини имкон қадар тезроқ эълон қилишга чақирди.
Эслатиб ўтамиз, АҚШ июлнинг дастлабки кунларида Нукусда содир бўлган фожиали ҳодисалар юзасидан муносабат билдирган эди. Давлат департаменти спикери Нед Прайс ўшанда АҚШ Ўзбекистоннинг ҳудудий яхлитлигини қўллаб-қувватлашини таъкидлаб, ҳукуматни фундаментал инсоний ҳуқуқларни, жумладан тинч йиғилиш ва фикр билдириш эркинлигини ҳимоя қилишга чақирган эди.
«Биз расмийларни зўравонликлар бўйича халқаро меъёр ва илғор тажрибаларга мос келадиган тўлиқ, ишончли ва шаффоф тарзда тергов ўтказишга чақирамиз», — дея қайд этган эди Давлат департаменти вакили.
Ўшанда Евроиттифоқ ҳам «Қорақалпоғистондаги ҳодисаларни очиқ ва мустақил тергов қилишга чақирган эди. Европа Иттифоқи, шунингдек, президентнинг конституцияга киритилаётган ўзгартиришлар бўйича тезкор муносабатини қайд этганди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ўша кунларда барча тадбир иштирокчиларининг ҳаракатларига адолатли баҳо беришни топширганди. У агар куч тузилмалари томонидан нотўғри куч ишлатилган бўлса, жиноий жавобгарлик таъминланиши айтганди.
Эслатиб ўтамиз, 28 ноябрь, душанба куни Бухоро вилоят судида Нукусдаги июль воқеалари тўғрисидаги жиноят иши бўйича суд мажлиси бошланди.

Соединённые Штаты внимательно следят за начавшимися в Бухаре судебными процессами над 22 лицами, обвиняемыми в действиях, связанных с трагическими событиями в Каракалпакстане в июле. Соответствующее заявление распространило посольство США в Узбекистане.
«Мы призываем правительство выполнить свои обязательства в отношении общественной прозрачности и привлечь к ответственности сотрудников силовых структур, если они нарушили законодательство Республики Узбекистан», — говорится в заявлении.
Дипломатическая миссия от имени США также призывала парламентскую комиссию, возглавляемую омбудсмена, опубликовать свои выводы как можно скорее.
Напомним, в США отреагировали на трагические события в Нукусе в первые дни июля. Спикер Госдепа Нед Прайс тогда заявил, что США поддерживают территориальную целостность Узбекистана и призвал власти защищать основные права человека, в том числе на мирные собрания и выражение мнений. «Мы призываем власти провести полное, заслуживающее доверия и прозрачное расследование случаев насилия в соответствии с международными нормами и передовой практикой», — отметил он в своём выступлении.
К «открытому и независимому расследованию насильственных событий в Каракалпакстане» призвал тогда и Евросоюз. В ЕС тогда отметили также быструю реакцию президента касательно конституционных поправок, которые вызывали несогласие населения.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в те же дни поручил дать справедливую оценку действиям всех участников события. Если силовые структуры превысили силу, они также должны быть привлечены к ответственности, заявил тогда он.
Судебный процесс по уголовному делу об июльских событиях в Нукусе открылся в понедельник, 28 ноября, в Бухарском областном суде.