Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Владимир Норов 10 ноябрь куни Самарқандда бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташкилоти ташқи ишлар вазирлари кенгаши йиғилишида сўзга чиқди.
У ўз нутқини саммит геосиёсий кескинлик кучаяётган бир шароитда ўтаётганидан бошлади. «Янги дунё тартиби учун курашишнинг янада ортаётгани мамлакатларимиз ва минтақамиз барқарорлиги, хавфсизлиги ва узлуксиз тараққиёти учун кўплаб таҳдидларни пайдо қилиб, глобал миқёсда чуқур тафовутларни келтириб чиқармоқда», — дея қўшимча қилди у.
«Авваламбор, очиқлик, тенг ҳуқуқлилик ва ўзаро ҳурмат тамойилларига қатъий содиқлик асосида суверенитет, ҳудудий яхлитлик, хавфсизлик ва барқарор ривожланишга бўлган таҳдидларни енгиш учун кўп қиррали муносабатларимизни мустаҳкамлаш ва кенгайтириш ҳамда умумий имкониятларимизни оширишимиз зарур», — дея таъкидлади Ўзбекистон ТИВ раҳбари.
Владимир Норов мамлакатлар ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми Ташкилотга аъзо давлатларнинг 970 млрд АҚШ доллардан ортиқ умумий товар айланмаси ҳажмининг 3 фоизидан камроғини (21 млрд доллар) ташкил этади.
Бу кўрсаткични бир неча баробар ошириш учун:
- савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш йўлидаги тариф ва нотариф чекловларни ҳамда бошқа тўсиқларни изчил қисқартириш, савдога инновациялар ва рақамли ечимларни фаол жорий этиш;
- инвестициявий, молиявий ва инфратузилмавий ҳамкорликни фаол қўллаб-қувватлаш ва устувор йўналишларда қўшма лойиҳаларни рағбатлантириш лозим.
Ўзбекистон ТИВ раҳбари ташкилотга аъзо давлатлар иқтисодий ҳамкорлик вазирлари учрашуви якунлари бўйича савдони осонлаштириш Стратегияси тасдиқланганини эслатиб ўтди.
Владимир Норов эртага бўлиб ўтадиган саммит доирасида транспорт ҳамкорлиги соҳасидаги жуда муҳим ҳужжат — транспорт соҳасидаги боғлиқлик Дастури имзоланишини маълум қилди.
«Евроосиёда шаклланаётган янги геоиқтисодий ҳолат биз учун Евроосиёнинг стратегик йўлакларини боғловчи минтақамизни жаҳон ишлаб чиқариш ва етказиб бериш занжиридаги қудратли транспорт-логистика бўғинига айлантириш учун жуда қулай истиқболларни очмоқда», — деди ТИВ раҳбари.
«Бош мақсад — бизнинг қуруқлик ва денгиз портларимизни жаҳон бозорлари билан мустаҳкам боғлайдиган ягона транспорт маконини шакллантиришдан иборатдир. Биргаликда Транскаспий «Ўрта йўлаги»ни келажакда Ташкилот давлатларининг ягона транспорт тизимига интеграциялашуви учун платформага айлантиришимиз мумкин», — дея қайд этди Владимир Норов.
Юк ташиш имкониятини ошириш, муддати ва таннархини камайтириш, ушбу йўналишнинг транспорт-логистика тизимини рақамлаштириш, шунингдек, божхона ва транспорт қонунчилигини уйғунлаштириш ва синхронлаштиришга қаратилган қўшма чора-тадбирлар мажмуини амалга ошириш мамлакатларни ушбу стратегик мақсадга янада яқинлаштиради, дея қўшимча қилди у.
Владимир Норов ўз нутқида Афғонистонда тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш масалаларига ҳам тўхталиб ўтди. «Биз Афғонистон Муваққат ҳукуматига нисбатан умумий ва яхлит ёндашувларни ишлаб чиқишимиз лозим», — дея таъкидлади Владимир Норов. У Ўзбекистон халқаро ҳамжамият ушбу мамлакатнинг сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий тикланишига фаол ёрдам кўрсатиши зарурлиги борасида қатъий ва принсипиал позицияга содиқ эканини қайд этди.

Глава МИД Узбекистана Владимир Норов выступил на заседании Совета министров иностранных дел Организации тюркских государств 10 ноября в Самарканде.
Свою речь он начал с того, что саммит проходит в условиях нарастания геополитической напряженности. «Усиливающаяся борьба за новый мировой порядок вызывает глубокие разногласия в глобальном масштабе, создавая множество угроз стабильности, безопасности и дальнейшему развитию наших стран и региона», — сказал Владимир Норов.
Он отметил, что в этой сложной международной обстановке Организация тюркских государств вступает в новый, более ответственный этап своего развития. «Поэтому для нас очень важно продемонстрировать наше единство, солидарность и совместные усилия для достижения поставленных перед нами стратегических целей и задач», — добавил он.
«Прежде всего, нам необходимо укреплять и расширять наши многосторонние отношения и наращивать наши совместные возможности для преодоления угроз суверенитету, территориальной целостности, безопасности и устойчивого развития на основе твердой приверженности принципам открытости, равенства и взаимного уважения», — подчеркнул глава МИД Узбекистана.
Владимир Норов отметил, что объем взаимной торговли между странами организации составляет менее 3% (21 млрд долларов) от общего объема торговли в более 970 млрд долларов государств-членов.
Чтобы увеличить эту цифру в несколько раз, по его словам, необходимо:
• последовательное снижение тарифных ограничений и иных барьеров на пути расширения торгово-экономических отношений, активное внедрение инноваций и цифровых решений в торговлю;
• активная поддержка инвестиционного, финансового и инфраструктурного сотрудничества, поощрение совместных проектов.
Глава МИД Узбекистана напомнил, что накануне, по итогам встречи министров экономического сотрудничества стран организации, была утверждена Стратегия содействия торговле между государствами-членами организации.
Владимир Норов анонсировал подписание важного документа — программы сотрудничества в области транспорта.
«Складывающаяся в Евразии новая геоэкономическая ситуация открывает перед нами весьма благоприятные перспективы для превращения нашего региона, соединяющего стратегические коридоры Евразии, в мощное транспортно-логистическое звено глобальной производственно-сбытовой цепи», — заявил глава МИДа.
«Основная цель — создание единого транспортного пространства, которое прочно свяжет наши сухопутные и морские порты с мировыми рынками. Вместе мы сможем превратить Транскаспийский коридор в площадку будущей интеграции стран организации в единую транспортную систему», — подчеркнул Владимир Норов.
Реализация комплекса совместных мер, направленных на увеличение возможности грузоперевозок, сокращение времени и стоимости, цифровизацию транспортно-логистической системы данного маршрута, а также гармонизацию и синхронизацию таможенного и транспортного законодательства, приблизит страны организации к этой стратегической цели, добавил глава МИДа.
В своем выступлении Владимир Норов также затронул вопрос обеспечения стабильного мира и безопасности в Афганистане.
«Нам необходимо разработать общий и целостный подход к временному правительству Афганистана», — сказал глава МИДа, напомнив, что Узбекистан привержен твердой и принципиальной позиции в отношении необходимости активной поддержки международным сообществом политического и социально-экономического восстановления этой страны.